OR'EN WORDEN SPARRING-PARTNER VAN DIRECTIES Werkgelegenheid regio Amsterdam daalt licht IG Metall laat tanden zien in arbeidsconflict Voor een knaak naar de ROKA Wild-westtoestanden door veranderingen Ziektewet RWKfi REDUCTIEBON Meedenken en initiatief nemen steeds belangrijker Fiat duikt diep in de rode cijfers Honderden banen weg bij Rabobank 'De vanzelfsprekend heid dat er wel goed voor je gezorgd zal worden, is er af' Meer inhoud OR-lid Huub Lauwrier, Jamin: Pakhoed reorganiseert stukgoeddochter MTW Ahrend krimpt stoelenfabriek in Massaontslag bij Nynex Samenwerking OR-lid Fokke Huizingh, Meester: OR-lid Anton Kersten, Albert Heijn Operations: AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1994 Bijna een jaar zitten de nieuwgekozen OR'en in het zadel. In die tijd is hard gewerkt aan de nieuwe invulling van medezeggenschap. Actief, onderne mend en vooral samen. Die verandering is nodig, want het leiden van een be drijf wordt steeds moeilijker. En dus moeten ook de ondernemingsraadsle den weten waar ze over praten. Geert Haanappel, voorzitter van de Centrale Ondernemingsraad, legt de nieuwe werkwijze van de Ahold-OR'en uit. Haanappel: 'Vroeger toetsten OR'en het beleid van de di recties. Ze kregen een voor stel op hun bord en moes ten dan ja of nee zeggen. Maar dat voldoet nu niet meer. Tegenwoor dig kun je niet meer zomaar een besluit nemen. De directie kan niet zeggen: we willen een fabriek bou wen: goed of fout. Je krijgt te ma ken met ingewikkelde wetgeving, milieuzaken, arbo-vraagstukken, noem maar op. Een OR kan met een adviesaanvraag niet meer het hele plan goed- of afkeuren. Zij kan alleen adviseren over de rich ting. Als OR kun je steeds minder bij het vertrekpunt je fiat geven voor het gehele proces. Er kan on derweg nog zoveel gebeuren. Je kunt alleen nog zeggen: we gaan ervoor. Maar tijdens het proces moet je mee kunnen praten, mee denken met de bestuurders. We gaan naar een situatie waarin de OR meer een sparring-partner van de directie is. Dat zie ik nu steeds duidelijker gebeuren. De manage mentstijl van bestuurders veran dert, wij moeten mee om partij te kunnen blijven geven.' 'In de manier van denken is een kloof ontstaan tussen Nederlandse ondernemingsraden en het ma nagement van bedrijven', zegt Wim van der Spek, medezeggen- schapsadviseur. 'OR'en gingen nog teveel uit van het toetsende karak ter. Om die kloof te dichten en de invloed te vergroten is het nodig dat die manier van denken aan sluit bij het managementdenken. Want dan zijn ondernemingsraden in staat door de ingewikkeldheid van vraagstukken heen te kijken.' Haanappel: 'OR'en kijken nu meer naar inhoud dan naar procedures. Dat wil trouwens niet zeggen dat het beeld van een OR die met de vuist op tafel slaat, tot het verle den behoort. We kunnen het best inhoudelijk oneens zijn. De invloed die we nu hebben is alleen minder zichtbaar voor de achterban. Dat zijn we ons bewust. De achterban wil resultaten zien. Die worden wel behaald, steeds vaker zelfs, maar op papier en in gesprekken.' 'Ik ben een groot voorstander van de nieuwe manier van werken. Het slaat ook aan bij onze OR. Vlak voor we bij Ahold kwamen, merkten we al dat we op dood spoor zaten. We moesten veranderen. Bij Ahold waren ze daar ook mee bezig. We konden zo inhaken. Daarna is het in een stroomversnelling ge raakt. Er lopen nu een aantal projecten.' 'Er komt meer reactie uit de ach terban. We worden regelmatig ge beld en aangeklampt. Niet verwon derlijk. Tien jaar geleden hoefde je je als medewerker en OR minder druk te maken. Het ging wat meer op rolletjes. De achterban vroeg zich af wat een OR nog bij kon dra gen. Die vanzelfsprekendheid dat er wel goed voor je gezorgd zal worden, is er af. De maatschappe lijke ontwikkelingen worden als bedreigend ervaren. Werkeloos heid stijgt, bedrijven gaan failliet. Dat druist in tegen de doelstellin gen van elk OR-lid: behoud van werk en het voortbestaan van het bedrijf.' Van der Spek: 'De OR'en van Ahold lopen voorop. De nieuwe werkwijze is gebaseerd op samen werking. Niet elke OR moet het wiel uitvinden.' Haanappel: 'Er moet overleg zijn en we moeten el- kaars kennis gebruiken. De klus sen kunnen beter verdeeld worden. Daarom worden projectgroepen op gericht, waarin vanuit verschillen de OR'en mensen zitten. Die pro jectgroepen duiken in een onder werp. Ze kunnen ook een beroep doen op aanwezige deskundigheid binnen de organisatie. Dus je klopt aan bij Milieuzaken als je over een bepaald milieu-item iets meer wilt weten. Zo bundel je een hoop ken- 'We zijn veel meer met morgen bezig. We hollen mee, maar het liefst kijken we vooruit. De verande ringen bij Meester maken we heel concreet mee. Natuurlijk gaat zo'n omwenteling met vallen en op staan. Maar vroeger had je het idee dat je constant koppie onder ging. Nu heb ik meer dat gevoel van 'ik worstel en kom boven'. nis. De leden kunnen dat terug koppelen naar hun eigen OR en ook zaken inbrengen vanuit hun OR. Dit projectmatig werken is hét middel om de nieuwe manier van werken inhoud te geven. Het dage lijks bestuur van een OR heeft in die nieuwe opzet tot taak te ma nagen, te delegeren, te weten waar iedereen mee bezig is. Voor de le den betekent de nieuwe opzet meer leeswerk, meer graven in rapporten, boeken etcetera. Daar staat wel de voldoening tegenover dat je samen met de bestuurders echt de richting en ontwikkeling van het bedrijf kunt bepalen.' Ook scholing vindt thematisch plaats. De Ahold-OR'en hebben net een sociale toekomstverkenning achter de rug. De vraag daarbij was: wat gebeurt er met de sociale voorzie ningen? Is er nog AOW in 2000? Haanappel: 'Het initiatiefrecht is een van de mooiste rechten die je hebt als OR. Steeds meer zullen we zien dat OR-leden ook initiatieven gaan nemen, problemen signaleren en die bij de bestuurder op tafel leggen. Zo'n item als 'Sexuele Inti midatie' was daarvan een mooi voorbeeld. Niet meer afwachten wat je op je bordje krijgt. Je praat met je collega's, hoort dingen en stelt het aan de orde. Je kunt een zaak uitzoeken en veel beter pre senteren. We zijn een klankbord van de achterban en een sparring partner van de directie. We denken mee over het beleid. We kunnen beslagen ten ijs komen en dingen toevoegen vanaf de werkvloer, de winkels, de fabrieken.' 'Het OR-werk is een stuk dynamischer geworden, denk ik. Dit is mijn eerste jaar, maar ik merk dat er veel ambitie zit bij de leden. Goed is dat we nu doel stellingen op papier zetten. Een plan van aanpak. Dan wordt een onderwerp opeens heel concreet. Ik ben student, werk part-time bij Albert Heijn. Stu denten en part-timers zijn een hele grote groep bij ons bedrijf. Dat was voor mij mede een reden om in de ondernemingsraad te gaan, om hen te vertegen woordigen. De OR moet een afspiegeling zijn van het bedrijf.' Medewerkers van Ahold krijgen voor een knaak een entreebewijs voor de ROKA'94. Deze internatio nale vakbeurs voor de levensmid delenbranche opent op 20 februari zijn deuren in de Jaarbeurs te Utrecht. De beurs, die duurt tot 23 februari, staat dit jaar in het teken van Vers in de Supermarkt'. Dit thema wordt uitgewerkt op een groot versplein, waar winnaars van de titel 'Supermarkt van het Jaar' laten zien hoe zij vers in hun winkel presenteren. Voor dit the ma is gekozen omdat er in super markten steeds meer versartikelen worden verkocht. Circa 450 fabri kanten uit vijftien verschillende landen presenteren op de ROKA'94 hun nieuwste produkten. Mede werkers van Ahold kunnen er, zo als gezegd, voor een knaak in. Een symbolisch bedrag, want de nor male toegangsprijs is twintig gul- niet, als je gaat, onderstaande bon den. mee te nemen, want alleen als je In overleg met de directies die kunt laten zien, betaal je een voegen we eraan toe: in eigen knaak, tijd en op eigen kosten. Vergeet TONAL RS VOOR DE LEVENSMIDDELEN-BRANCHE 70 7? Openingslijden fphnurl IOOO - IR 00 uur. 1 Bij' inlevering van deze reductiebon aan de Jaarbeurs-kassa betaalt u fl. 2,50 entree i.p.v. fl. 20,-

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 9