Niet goed: twee keer geld terug Winter Euronova koopt elf vroegere staatswinkels Walvis houdt Michelin-ster Tops Markets koopt concurrent Edwards Gold Star promotie bij Edwards Herbouw Super Food Store AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1994 botsauto. Terwijl voor mij de auto's in de rondte tolden en tegen elkaar aan klapten, wist ik er gelukkig ongeschonden door te komen. Voor onze winkels betekent de kou vaak dat de bestellingen laat zijn of he lemaal niet komen. Bij Giant moesten ze 21 van hun winkels vroeger dicht doen. Maar zodra mensen hier het woord sneeuw storm horen gaan ze gelukkig hamsteren, zodat Giant uiteinde lijk toch uitkwam boven de begro ting. Bij Edwards vertelden ze me dat er aan de oostkust geen strooi- zout meer te krijgen was. Dat moest uit Kansas City komen, wat nu niet bepaald in de buurt ligt. Hoewel de winter ons hier dus wel met een aantal problemen op zadelt, is het ook wel weer span nend en avontuurlijk. Schaatsen op de hardbevroren sneeuw in Central Park bijvoorbeeld. Waar vind je dat nog? Cornelie Jutte (Comelie werkt op het hoofdkan toor van Ahold USA in Parsipan- ny, New Jersey) De winter is hier in alle hevigheid begonnen. Sinds begin januari hebben we al negen sneeuwstor men gehad, gecombineerd met ijs en strenge vorst. Twaalf graden onder nul is op dit moment heel gewoon en met een stevig windje erbij voelt het aan als -30. In New Jersey en Pennsylvania is de nood toestand uitgeroepen. Dat houdt in dat we zuinig moeten doen met electriciteit en verwarming, zodat we nu in het halfdonker op kan toor zitten. Scholen gaan dicht aangezien die niet genoeg ver warmd kunnen worden. De wegen zijn veranderd in ijsbanen, en in plaats van 45 minuten doe ik er nu 2 uur over om van en naar kantoor te komen. Ik kan mij trouwens nog gelukkig prijzen, want een collega van me deed er 6 uur over om thuis te komen. Op een van mijn terugreizen waande ik mij in een Steeds vaker slagen Ahold's Amerikaanse winkelketens erin elementen uit de for mules van zusterbedrijven met succes in de eigen for mule in te voeren. In de Ed- wards-winkels, die vorig jaar volledig werden gewij zigd, werd bijvoorbeeld het Every-Day-Low-Prices pro gramma van Giant inge voerd. SAFE MEAT HANDLING COOKING TIPS Deze maand start Edwards met een nieuwe reeks eigen merk pro- dukten die bij Giant en Finast zijn kracht al bewezen heeft. Onder de naam Gold Star biedt Edwards niet alleen eigen merk vlees van hoge kwaliteit, maar ook een unie ke niet-goed-geld-terug garantie. Bevalt het produkt niet, dan kan de klant een bedrag van twee maal de waarde van de aankoop terug krijgen. Geen klant kan om het nieuwe vleesmerk heen. De zestig Edwards winkels hangen deze maand vol met promotiemateriaal. Euronova, de Tsjechische werkmaatschappij van Ahold, heeft elf winkels ge kocht van het staatsbedrijf Pramen Ostrava in Noord- Moravië. Daarmee bezit Eu ronova nu zeventien win kels in Tsjechië. Twaalf winkels worden nog ge huurd. De elf winkels komen uit een pri vatiseringsproject in Noord-Mora- vië. Daarbij worden delen van vroegere staatsbedrijven verkocht aan derden. Ahold had hierop in geschreven en huurde de winkels al enige tijd in afwachting van de definitieve toezegging. 'Volgens de Tsjechen hebben we het neusje van de zalm gekocht', zegt Magda Babeliowsky, manager externe be trekkingen van Euronova. 'Noord- Moravië is een interessant gebied. De Tsjechen noemen het het sta len hart', vanwege de hoge concen tratie zware industrie. De mensen hebben er werk en dus is er koop kracht.' De vroegere staatswinkels hebben flinke verkoop-oppervlak tes. De kleinste is ongeveer 500 m2, de grootste rond de 1000 m2. In de loop van het jaar krijgen de aanwinsten een facelift en worden ze in het Mana-jasje gehesen. Ma- na is de supermarktformule van Euronova. Met de aanschaf van de elf voor malige staatssupermarkten is het totaal aantal winkels gegroeid tot 29. In 1991 opende Euronova in de stad Jihlava de eerste Mana-su- permarkt. 'We stellen inmiddels wel iets voor op de Tsjechische markt', zegt Babeliowsky. *We bie den bijna 1400 mensen werk en onze produkten betrekken we voor ongeveer 90% van Tsjechische le veranciers.' Restaurant 'De Hoop op d' Swarte Walvis' heeft voor het negende achtereenvolgende jaar een Michelin-ster gekre gen. De Michelin-ster is de 'Oscar' van de culinaire wereld. Slechts enkele restaurants in Nederland weten deze ster jarenlang vast te houden. 'Die Michelin-ster kunnen we juist nu uitstekend gebruiken', zegt di recteur Arie Siliakus. 'Het tekent de jarenlange waardering voor de constante kwaliteit van ons res taurant.' Siliakus is duidelijk in zijn nopjes met het behoud van de ster. De Walvis, onderdeel van Ahold en gelegen op de Zaanse Schans te Zaandam, brandde op nieuwjaarsdag gedeeltelijk uit. 'Het behoud van de ster is een hart onder de riem', zegt de directeur. Inmiddels wordt hard gewerkt aan de herbouw. Voor Siliakus en zijn medewerkers kan het niet vlug ge noeg gaan. We hopen van de zo mer onze gasten weer te kunnen ontvangen,' zegt Siliakus. Inmid dels is bekend geworden dat het openluchtmuseum de Zaanse Schans in de komende jaren voor acht miljoen gulden een grondige opknapbeurt krijgt. Er zal ook worden uitgebreid. Op komst zijn onder meer een bezoekerscentrum, een ambachtencentrum en een scheepswerf. De Zaanse Schans, waar ook de museumwinkel van Albert Heijn is gevestigd, trekt jaarlijks duizenden bezoekers. Spitsuur in de Mana-winkel in Brno Tops Markets heeft zijn Vix 'deep discount' drogisterij-ke ten uitgebreid met drie vesti gingen. De Vix-formule biedt een zeer breed assortiment aan laag geprijsde drogisterij-arti kelen. In totaal heeft Vix nu negen filialen, met een ver koopoppervlak dat variëert van 1800m2 tot 3600m2. Tops kocht het failliete 'Freddy's' discount drogisterijen, dat de con currentie met sterke concurrenten als Vix, Kmart en Wal-Mart niet meer aankon. Van de acht Freddy- winkels acht Vix er drie levensvat baar: twee in Buffalo, waar de be staande vestigingen van Vix te vinden zijn, en één in Henrietta, bij Rochester. De vijf overige Freddy's worden gesloten. De meeste werknemers van Freddy's wordt een baan aangeboden bij Vix, Tops Wilson Farms en Tops Markets. Vix zal het aantal filia len verder uitbreiden', zegt Vix' general manager Nick Mastorides.

Personeelsbladen | 1994 | | pagina 5