Winkeloverleg bevordert motivatie en werksfeer Minder cadeau bonnen in 1994 'Vrienden' naar Marvelo LEVEREN 'We maken er een gezellige avond van' Creatief Ahold onderzoekt gevolgen nieuwe wet AHOLD FLITSEN DECEMBER 1993 of tien 's avonds'. Hij bepraat met zijn mensen ook andere actuele za ken. 'Oktober wijnmaand bijvoor beeld, of nu de Beaujolais Primeur. Dat breng ik dan even extra onder de aandacht.' Hij ziet het resultaat van periodiek winkeloverleg vooral terug in de verkooptechniek van zijn medewerkers. Ze durven veel meer. Blijven niet angstvallig ach ter de kassa, maar stappen ook eens op een klant af. Gewoon om dat ze zekerder zijn van hun zaak.' Gineke Mulder van het filiaal in Emmen is part-timer. 'Wij overleg den voor het PWO ook altijd al. Maar dat was vaak met een aantal filialen tegelijk. Dan durf je toch minder te vragen. Met je eigen clubje is dat makkelijker. Je bent veel meer betrokken bij wat er al lemaal gebeurt in je winkel.' Uit het onderzoek kwam naar voren dat 111 van de 130 ondervraagden vinden dat het PWO de werksfeer bevordert. Ook bleken er nog vele onderwerpen te leven die in de toe komst in het winkeloverleg aan de orde moeten komen. Arbeidsom standigheden, veiligheid, klantbe nadering, winkelbeeld, om er een paar te noemen. De verwachte or ganisatorische moeilijkheden zijn reëel, maar zijn overkomelijk. 'We hebben gezegd: iedere eerste week van een periode', zegt Smit. 'Maar wat voor dag en hoe laat, dat mo gen de filialen zelf invullen.' En derman vindt de maandelijkse fre quentie wat hoog. Hij zou het lie ver eens per twee maanden zien. Maar één ding is zeker: het PWO heeft een eigen plek gekregen in de Gall Gall-praktijk. Het periodiek winkelo verleg (PWO), dat begin dit jaar in alle filialen van Gall Gall werd in gevoerd, is uiterst suc cesvol. Uit een breed on derzoek, dat onlangs werd afgerond, blijkt dat bijna alle filiaalmanagers het PWO als vast onder deel van het werk willen handhaven. PWO houdt in dat alle medewer kers van een filiaal, part-timers in cluis, eens per periode met elkaar om de tafel gaan zitten. Leidraad van elk gesprek is een herkenbaar onderwerp, waarvan de theorie en de praktijk worden besproken en waarvoor uiteindelijk een actie plan wordt opgesteld. Zo kwamen bijvoorbeeld items als voorraadbe- heersing, margesturing en exclu sieve merken aan de orde. Naast dit vaste onderwerp kunnen de fi lialen ook zelf gespreksonderwer pen aandragen. De 'vakantieplan ning' is typisch zo'n onderwerp dat in het PWO besproken wordt. 'Het PWO heeft vier doelen', zegt. Wim Smit, hoofd Personeelszaken van Gall Gall. 'Het moet de be trokkenheid en motivatie van alle medewerkers bevorderen. Het moet leiden tot teamwerk. Het moet de produktkennis verbeteren en de verkoopvaardigheid verder professionaliseren.' Begin 1993 stuurde het hoofdkantoor aan op periodiek winkeloverleg. Elke ses sie gaat vergezeld van drie stukjes tekst: theorie, praktijk en actie. Smit: 'Neem het voorbeeld van de exclusieve merken. Eerst vertellen we iets over exclusieve merken in het algemeen. Waarom ze belang rijk zijn. Dan richten we ons op de praktijk. Hoe zit het met de exclu sieve merken van Gall Gall? Wat zijn de voordelen voor de con sument en voor Gall Gall? En in het actiegedeelte prikkelen we de creativiteit. Hoe stimuleer je de verkoop van exclusieve merken? Winkeloverleg Dat kan per filiaal verschillen. Er in de praktijk is dan ook ruimte om lokale accen ten te leggen. Dat maakt het wel zo leuk.' Het was vooral belangrijk dat ook part-timers aan het PWO zouden deelnemen. Die zijn geïnteres seerd in het werk en het bedrijf, maar voelden zich tegelijkertijd niet altijd volwaardig lid van het team. 'Terwijl in onze winkels de part-timer regelmatig alleen staat en dus net zo geïnformeerd moet zijn als een full-time medewerker', meldt Smit. 'Voorheen gebeurde dat informeren nog al eens tijdens het vullen. Zo van: weet je dat de Bols in de reclame is? Nu is dat veel meer gestructureerd en infor matiever.' Filiaalmanager Ronald Enderman van filiaal 6647 in Am stelveen herkent dat. En hij ziet nog meer voordelen. 'Het PWO is ook een sociaal gebeuren. We ma ken er vaak een gezellige avond van. We proeven dan vaak een nieuw produkt. Eigenlijk hebben we maar een uurtje voor het PWO, maar vaak wordt het wel een uur Een werkgroep van Ahold buigt zich momenteel over de gevolgen van de Wet Vermeend/Vreugdenhil. De wet, die op 1 januari van kracht wordt, verruimt de mogelijkheden voor belastingvrij sparen, winstde ling en aandelenopties voor werknemers. Via een spaarloon-, winstdeling en/of aandelenoptieregeling kan per werknemer onder bepaalde voorwaarden maximaal f 1.500 per jaar belastingvrij worden gemaakt. Daarnaast kan nog een premie spaarregeling worden toegepast waarbij de werkgever een belas tingvrije premie van maximaal f 1.000 per jaar mag verstrekken. 'Het gaat om interessante arbeids voorwaarden', aldus Jaap van der Sar, lid van de werkgroep. 'We zijn nu bezig te onderzoeken hoe de mogelijkheden die de wet biedt binnen Ahold kunnen worden be nut. Zeker is dat enkele al be staande regelingen gaan verande ren. Zo voldoet het reglement van ons spaarfonds niet aan de nieuwe wetgeving, dus de huidige opzet van het spaarfonds zal moeten ver anderen. Ook moet de bestaande praktijk van onze cadeaubonnen worden aangepast. In plaats van vijfhonderd gulden, mag nog maar maximaal driehonderd gulden per jaar aan bonnen worden verstrekt. Maar de wet als geheel pakt in principe gunstig uit voor de mede werkers.' Van der Sar verwacht dat het nog wel enige tijd zal duren voordat concrete voorstellen op tafel lig gen. 'Op dit moment zijn ook werk maatschappijen bezig over de mo gelijkheden en eigen wensen na te denken. Ook de Centrale Onderne mingsraad informeren we over de voortgang. Bij de toekomstige be sluitvorming zal de raad nauw worden betrokken.' De Ahold-cadeaubonnen zijn vanaf december ook inwissel baar bij Jamin. De snoepwin kels staan nog niet op de bon nen vermeld, maar bij de eerstvolgende herdruk zal dat gebeuren. Medewerkers van Jamin, die andere arbeidsvoor waarden hebben dan Ahold- medewerkers, krijgen voorals nog geen bonnen uitgekeerd. Omdat de Jamin-organisatie geen administratie kende voor het verwerken van de cadeau bonnen was het tot op heden niet mogelijk de bonnen om te zetten in snoep. Nu kan dat wel. En gezien de momenten in het jaar dat de bonnen worden verstrekt (altijd rond de feest dagen) is dat helemaal zo gek nog niet. Het Genootschap voor de Vrienden van de Goede Wijn, een onderdeel van Albert Heijn, is eind november met veertien vrachten verhuisd van het oude distributiecen trum aan de Vredeweg in Zaandam naar een bovenver dieping in de nieuwe Marvelo- fabriek. Het oude pand, dat verkocht wordt, moest leeg worden opgeleverd. 'De Vrienden' trekken in bij Mar velo, maar blijven volledig zelf standig opereren. Groepscoördina- tor Bertus Worms: 'Marvelo had 900 vierkante meter over. Het is niet de bedoeling dat ze er op korte termijn zelf intrekken. Voorlopig zitten we hier goed.' Extra voorde len aan de nieuwe huisvesting zijn er volgens Worms niet. De ruimte is zelfs iets kleiner. 'In het distri butiecentrum zaten we met onze wijnkelder op zolder', zegt Worms. 'Dat is nu niet anders. We zitten weer bovenin.' Inmiddels zijn 27.500 wijnliefhebbers lid van 'De Vrienden van de Goede Wijn'. Zij kunnen een keus maken uit bijzon dere wijnen, waarvan 90% niet bij Albert Heijn te koop is. Van Gend Loos vervoert wekelijks tussen de 25 en 40 pallets voor het Ge nootschap en levert de bestellingen bij de leden thuis af. -Albert He Gegarr,nc Ofiie cac'r

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 9