'De klant beter van dienst zijn; daar is het uiteindelijk allemaal om begonnen' WM-projectleider Ronald van Solt: Lastige opgave Bestelassistent ALBERT HEIJN STAPT IN 1994 OVER op een nieuw distributiesysteem: 'Vandaag Voor Morgen'. Vandaag besteld, morgen geleverd. Een systeem dat het mogelijk maakt om passend te reageren op plotselinge veranderingen in het koopgedrag van klanten. Filialen zullen vaker, sneller en op vaste tijden worden beleverd, zodat ze hun bestellingen beter kunnen afstemmen op de vraag van de klant. Projectleider Ronald van Solt: 'Het roer wordt radicaal omgegooid.' Kleinere voorraden Distributiecentra AHOLD FLITSEN DECEMBER 1993 De klant van vandaag is zelfbewust, maakt zijn ei gen keuzes en is geen dag dezelfde en daarom onvoor spelbaar in zijn koopgedrag. Maar de klant gaat er wel vanuit dat Al- bert Heijn te allen tijde aan zijn wensen kan voldoen, zelfs al zijn die elke keer weer anders. De ene dag een diepvriespizza, de andere dag het luxe kerstmenu uit Aller- Hande. Om aan die grilligheid te gemoet te komen, moeten filialen precies die goederen krijgen aan geleverd die hun klanten kopen. Daarbij dient aan twee voorwaar den te worden voldaan. Ten eerste mag er uiteraard niet te veel tijd verstrijken tussen moment van be stellen en afleveren. En ten tweede moet er dagelijks minimaal één keer worden bezorgd. 'Met het huidige distributiesys teem kan Albert Heijn onvoldoen de tegemoetkomen aan deze voor waarden', aldus projectleider Ro nald van Solt. 'En aanpassingen van het systeem zouden daarin maar ten dele verbetering bren gen. Daarom is het roer radicaal omgegooid en hebben we een ge heel nieuw logistiek concept uitge werkt.' Vandaag Voor Morgen dus. In het nieuwe concept staan de winkels niet aan het einde, maar aan het begin van de distributieketen. Van Solt: "Wil je de klant optimaal kun nen leveren, dan moet je ervoor zorgen dat de winkel vat krijgt op de goederenstromen. De winkel moet deze stromen kunnen aan sturen. Dat is in het bestaande distributiesysteem een lastige op gave, omdat het aantal goederen stromen te groot is. Voor elke 'Er komt meer tijd voor het verlenen van service aan klanten' stroom gelden bovendien andere bestelprocedures, leadtimes en af- leverfrequenties. Het is voor de fi lialen een heel karwei wegwijs te worden uit al deze onderlinge ver schillen. Daarom hebben we naar eenvoud gezocht. Dat hebben we bereikt door het aantal stromen te rug te brengen tot twee: een ge koelde stroom en een ongekoelde stroom. Voor beide stromen geldt: vandaag besteld, morgen geleverd. Dat schept dus duidelijkheid voor de filialen. En doordat de goede renstroom vereenvoudigd wordt, komt er bovendien in de winkels meer tijd vrij voor het verlenen van service aan de klanten.' Het bestellen van goederen wordt met VVM dus veel eenvoudiger, niet in de laatste plaats omdat de filialen daarvoor gebruik kunnen maken van de diensten van een be stelassistent. Dat is een computer die de filialen op basis van hun scanninggegevens van besteladvie- zen voorziet. Daarvoor is het nood zakelijk dat alle artikelen gescand worden. 'Dat vergt de nodige disci pline van de caissière. De artikelen zullen op de juiste wijze geregis treerd moeten worden. Als een klant drie potten jam van dezelfde prijs op de band zet, betekent dat niet meer drie keer jam, maar bij voorbeeld één keer aardbeien, één keer kersen en één keer abrikozen. Betrouwbaar scannen is voor het welslagen van WM een absolute noodzaak.' WM stelt de filialen in staat dage lijks op maat te bestellen. De win kels hebben hun bestellingen ver volgens binnen 18 uur in huis. De ze bestellingen worden in twee stromen aangeleverd: een koude 'WM vergt de nodige discipline van de caissière stroom met gekoelde artikelen zo als vlees, groenten en fruit en een wanne stroom met de overige pro- dukten, waaronder ook de lang- zaamlopende artikelen uit het Landelijk Distributiecentrum in Geldermalsen. "We bereiken op de ze wijze het fantastische effect dat het aantal vracht auto's aan de ach terdeur van de winkels belangrijk vermindert, terwijl het aantal keren dat iedere pro- duktgroep afgele verd wordt, sterk toeneemt. De vrachtauto's komen bovendien op vaste tijden voorrijden.' 'De ontvangst en verwerking van de goederen kan heel planmatig verlopen', verzekert Van Solt. 'De filialen weten wanneer zij een vrachtwagen mogen verwachten en kunnen dus aan de hand daar van hun maatregelen treffen. De afhandeling hoeft dus niet tot een verstoring van de overige werk zaamheden te leiden. De verwer king vergt bovendien minder tijd. Doordat we vaker gaan beleveren, kunnen de filialen volstaan met kleinere bestellingen. Zij krijgen de goederen dus in beter hanteer bare hoeveelheden aangereikt.' De korte leadtime en de hoge bele- veringsfrequentie leveren de win kels nog meer voordelen op. Ze kunnen straks volstaan met klei nere voorraden. Een deel van de winkelruimte dat nu wellicht noodgedwongen als magazijn wordt gebruikt, kan eventueel worden omgezet in verkoopruimte. 'Daarmee dienen zich voor veel fi lialen extra kansen aan het assor timent uit te breiden. En hebben ze dus de mogelijkheid hvrn snel veranderende klanten beter van dienst te zijn. En daar is het uit eindelijk allemaal om begonnen.' In het WM-project spelen de re gionale distributiecentra in Zaan dam en Zwolle een belangrijke rol. Door in deze centra de distributie activiteiten van centrale slagerij, groentecentrale en regionaal dis tributiecentrum bij elkaar te bren gen, kan uitvoering worden gege ven aan het plan de goederen straks in twee stromen bij de filia len te bezorgen. Bij het RDC in Zwolle is intussen een nieuw koel DC in gebruik genomen. Ook Groentecentrale Nieuwegein is over twee maanden omgebouwd tot koel DC. De centrale slagerij in Groenlo verhuist overigens niet naar Zwolle. Voor het vervoer van het vlees naar het DC zal een 'ge koelde' pendeldienst worden on derhouden tussen Groenlo en Zwolle. Met Vandaag Voor Morgen is de zer dagen op kleine schaal een be gin gemaakt in vier filialen in Am sterdam, Deventer, Kampen en Purmerend. Begin volgend jaar wordt dit aantal met negentien uitgebreid. Vervolgens zullen steeds grotere groepen filialen overschakelen op de WM-struc- tuur. Eind volgend jaar zijn er dan 350 WM-filialen, die zich allemaal in de noordelijke helft van Neder land bevinden. 'Wij hebben Neder land voor WM opgedeeld in noord en zuid. Het had geen zin om met de bestaande distributie-regio's te werken. Het probleem is namelijk dat de beleveringsgebieden van on ze centrale slagerijen, groentecen trales en regionale distributiecen tra elkaar maar voor een deel over lappen. We hebben drie RDC's, vier centrale slagerijen en vijf groentecentrales met elk een eigen beleveringsgebied. Daarom hebben we Nederland simpelweg in tweeën gesplitst: noord en zuid. De 250 filialen in het zuidelijke deel van Nederland komen in 1995 aan de beurt.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 4