Extra GVA-pakketten naar Bosnië Etos en De Tuinen naar voormalig DC Albert Heijn Machines stapelen pallets bij Marvelo Units snel insturen Succesvol veranderen kan Snel leveren AH Vaste Klanten Fonds 3 Lijm sproeien AHOLD FLITSEN DECEMBER 1993 Het tempo waarin GVA Export levensmiddelen- en hygiënepakketten naar voormalig Joegoslavië stuurt, is de afgelopen maand drastisch opgevoerd. Door de vroeg ingetreden winter is de nood hoger dan ooit. Bovendien willen de hulpverleners voor de Kerst zoveel mogelijk mensen aan een pakket hel pen. Momenteel stuurt GVA Export een paar keer per week een konvooi van zo'n tien vrachtwagens vol hulpgoederen naar het getroffen gebied. 'Het is gewoon handel,' zegt Sipko Dijkstra, manager van GVA Ex port. 'Maai- natuurlijk staan ook wij regelmatig stil bij het lot van de mensen waar onze pakketten heengestuurd worden. En zeker in deze decembermaand. Hun avond maal steekt wel erg schril af tegen onze kerstdiners. Je werk moet je altijd zo goed mogelijk doen, maar als je hoort en ziet wat daar ge beurt, zet je toch nog een stap ex tra om de pakketten zo snel moge lijk te kunnen leveren.' Tot de grootste klanten van GVA Export behoren organisaties als het Internationale Rode Kruis en de Verenigde Naties. Behalve voedseltransporten naar het voor malig Joegoslavië verzorgt GVA Export momenteel ook transporten naar Armenië en Azerbeidzjan. Voedselhulp maakt inmiddels een belangrijk deel van de totale omzet van GVA Export uit. Dijkstra: Van belang in deze sector is dat je snel kunt leveren en dat je flexibel bent. De nood is vaak accuut. Wij werken met een klein team van acht mensen en huren alle dien sten van derden in.' Het levens middelenpakket bevat meestal olie, suiker, vleesconserven, zeep en zout (tegen uitdroging). Het hy- giënepakket bevat produkten als waspoeder, scheermesjes, dames- verband, luiers, tandpasta, tan denborstel en sinds kort ook anti- luisshampoo. GVA Export is verantwoordelijk voor de kwaliteit van de ingekoch te produkten, het inpakken en het transport naar het rampgebied. De distributie in het land zelf en de verdeling onder de bevolking wordt georganiseerd door de op drachtgever. Momenteel wordt naar drie bestemmingen in voor malig Joegoslavië gereden: Zagreb in Kroatië, Split in Bosnië en Bel grado in Servië. 'Ja, wij leveren ook in beperkte mate pakketten af in Servië,' bevestigt Dijkstra. 'De opdrachtgever, in dit geval het Ro de Kruis, behoort geen partij te kiezen, maar hulp te geven aan de genen die het het hardste nodig hebben.' Ook André Beaud, hoofd Inkoop van het Internationale Rode Kruis in Genève, benadrukt de onafhan kelijkheid van zijn organisatie. 'Onze eigen Rode-Kruismedewer kers in het veld bepalen waar de nood het hoogst is en wat de pri maire behoeften zijn. We gaan nooit uit van gegevens die lokale overheden en autoriteiten ver schaffen,' aldus Beaud. 'Alleen in uitzonderlijke gevallen, zoals bij grote konvooien, wordt militaire bescherming van de Verenigde Na ties geaccepteerd.' De winkels van Etos Neder land, Etos België en De Tuinen zullen vanaf eind februari wor den bevoorraad vanuit het voormalige onderkomen van het regionale distributiecen trum van Albert Heijn in Zaan dam. Het kantoor van Etos ver huist tegelijkertijd naar het aanpalende, voormalige area- kantoor van Albert Heijn. De distributie loopt op dit moment nog via het DC van Etos, dat ge vestigd is naast het oude AH DC. Het kantoor van Etos bevindt zich nu nog boven in het Etos DC. Door de verhuizing krijgt SpA de be schikking over een veel grotere magazijnruimte, terwijl Etos bete re kantoorfaciliteiten krijgt. De verhuizing van de distributie activiteiten is volgens projectleider Eric Kure noodzakelijk om de groei van met name De Tuinen en de Etos-franchiseorganisatie op te vangen. 'Bovendien was het DC in de afgelopen jaren al veel te klein geworden. De nieuwe locatie biedt ons de ruimte om het aantal arti kelen dat via het DC aan de win kels wordt geleverd uit te breiden', aldus Kure. Momenteel wordt nog een groot deel van het assortiment van Etos België en De Tuinen rechtstreeks door leveranciers naar de winkels gebracht. Het nieuwe DC zal deze taak voor een belangrijk deel overnemen. Vanuit het oude Etos DC worden dit jaar 6 miljoen colli gedistribueerd. Na de verhuizing zal dat aantal toene men tot 8,7 miljoen colli in 1995. Kure: 'Het nieuwe DC stelt ons in staat om meer inhoud te geven aan synergie. Vestigingen van De Tui nen liggen vaak vlakbij Etos-win- kels. Wat ligt er dan meer voor de hand om het transport te bunde len? Bovendien bestaat er een ge deeltelijke overlap in de assorti menten van de drie werkmaat schappijen en is het dus efficiënter om de voorraden op één plek te houden. Als SpA-werkmaatschap- pijen zetten we door de verhuizing een belangrijke stap vooruit.' Ahold-medewerkers die nog niet al hun kortingsrechten voor het jaar 1993 hebben benut, hebben nu nog slechts enige dagen de tijd om de benodigde unitzegels naar het AH Vaste Klanten Fonds te sturen. Om teleurstellingen te voorkomen dienen de unitzegels vóór 31 december 1993 ingestuurd te worden. Alleen op die manier kan optimaal geprofiteerd worden van de kortingsregeling, die Ahold- medewerkers per unitzegel 147 gulden oplevert. (Foto: Internationale Rode Kruis) Het ombouwen van zestig grote winkels tot een nieuwe formule is een gigantisch karwei. Onze Finast-winkels aan de Amerikaanse oostkust hebben zojuist een dergelijke ombouw achter de rug. Stukje bij beetje zijn ze nu bezig steeds meer klanten naar zich toe te trekken. En dat lukt, zoals u onlangs nog in Flitsen heeft kunt lezen (zie ook pag 5). Dat zo'n enorm karwei mogelijk is binnen enkele maanden, komt doordat onze Amerikaanse zustermaatschappijen allemaal een flink handje hebben geholpen. Ze stelden management, kennis en ervaring beschikbaar. Een uniek veranderingsproces dat met grote steun van de Raad van Bestuur is uitgevoerd, en waardoor onze winkels veel beter aansluiten bij de behoeften van de lokale consument. De ombouw van Finast naar Edwards Super Food Stores is een geslaagde operatie, die de kracht en het zelfvertrouwen van Ahold onderstreept. Hoofdredactie Flitsen Tillen is er niet meer bij. In het centrale magazijn van de nieuwe Marvelo-fabriek doen drie zogenaamde 'palleti- zers' het zware stapelwerk. Het colli-transportsysteem is volledig geautomatiseerd. Elf produktielijnen zijn aangeslo ten op het nieuwe systeem. Langs het parcours zijn zogenaamde tel- ogen geïnstalleerd, waarmee het systeem zelf bepaalt wanneer het stapelen kan beginnen. Aan de hand van de produktie-order wordt aan het begin van de lijn verteld welk produkt onderweg is. Het systeem regelt dan de snelheid van de geluidsarme transportbanden. Zware wijntrays kunnen sneller over de band dan bijvoorbeeld de hoge en lichte dozen doppinda's. Ook de grijpkracht van het sys teem wordt geregeld. Tere doosjes worden voorzichtiger behandeld. 'Een vernuftig stukje technologie', noemt hoofd goederenstroom Wim Jansen het. Hij is duidelijk blij met de nieuwe ontwikkeling. 'We doen met minder mensen meer werk van een hogere kwaliteit', zegt hij. 'Op z'n piek stapelt het systeem 60 tot 80 pallets per uur met een be trouwbaarheid van 98%. Ik heb een dergelijk systeem alleen in België gezien. Voor Nederland is dit uniek.' Een andere opzienbarende ontwik keling in het transportsysteem is de lijmsproei-installatie. Jansen: 'Elke laag die gestapeld is, krijgt een laagje lijm. De volgende colli- laag wordt daar weer opgezet. Het voordeel is dat we niet langer het milieu-onvriendelijke krimpfolie hoeven te gebruiken.' De lijm voor komt dat de lading gaat schuiven. Orderpickers hebben echter geen last van het plaksel. Een doos kan wel van de pallet worden afgetild. Om helemaal zeker te zijn van breukloos transport worden om el ke pallet nog twee touwtjes van af breekbaar plastic gebonden. Ook dat gaat volledig automatisch. Pas dan komt er weer mankracht aan te pas om de afgewerkte pallets met elektro-pallettrucks in de vrachtwagens te krijgen. De mede werkers die in de oude fabriek de dozen met de hand op de pallets stapelden, zijn binnen Marvelo herplaatst. De drie palletizers van Marvelo

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 3