Etos boekt vorstelijke omzetstijging' VAN 'T SCHAP 2 Wordt vervolgd in 1994 Ondernemer Ander mens TV Veranderen noodzaak Nieuwe AH-strop- dassen: trendy VAN 'T SCHAP VAN 'T SCHAP VAN T SCHAP AHOLD FLITSEN DECEMBER 1993 'Etos gaat volgend jaar op TV Dat nieuws werd dinsdag 14 december tijdens de jaarlijkse Etos-dag bekend gemaakt. In het historische pand 'Het Arse naal' in Woerden kwamen alle bedrijfsleiders en fran chisenemers bijeen om terug te kijken op 1993, maar vooral om het vizier vooruit te richten. Want 1994 wordt een belangrijk jaar voor Etos. Eind 1991 maakte Etos een drie-jarenplan bekend, dat steunt op drie pijlers: voorraad- beheersing, structurele omzet stijging en franchising. Het af gelopen jaar scoorde Etos boven verwachting. Hoofd Operations Herman Janssen sprak in zijn toespraak van een 'vorstelijke omzetstijging'. 'De filialen van 1992 hebben in 1993 hun groei percentage meer dan verdub beld.' Ook stipte Janssen aan dat het marktaandeel wederom is vergroot. En ondanks het feit dat expansie een zware dobber blijft, omdat het vinden van goede locaties niet meevalt, is het aantal winkels gestegen van 180 in 1992 naar 195 (incl. franchisevestigingen). In 1994 moet dit aantal verder groeien tot 211. Het aantal franchisene mers steeg van 34 naar maar liefst 63. 'Een belangrijk onder deel van onze strategie is en blijft ook het vergroten van be staande winkels', zei Janssen. 'Vorige week werden nog drie kanjers van winkels geopend. Dit zal in 1994 worden geconti nueerd.' Verder benadrukte Janssen dat acties als 'de kras- actie' en de 'Etos Beauty Race', een omzetwedstrijd, ook hebben bijgedragen aan deze groei. De winnaars van de Etos Beauty Race, het Bosche filiaal van In- grid Peters, werden later op de dag gehuldigd door gastvrouw Caroline Tensen. Evenals de franchise-kampioen, het vesti ging van Lurien Smit uit Veen- dam. Aandachtspunten voor 1994 in de filialen zijn het ziektever zuim, winkelautomatisering en 'de bedrijfsleider als onderne mer'. 'We willen onze bedrijfs leiders aanmoedigen om meer gebruik te maken van de ruim te die ze hebben voor eigen ini tiatief. Zeg maai-, elementen uit het ondernemersschap gebrui ken om het resultaat te beïn vloeden. We zullen het aanwe zige ondernemersschap bij onze bedrijfsleiders nog beter gaan benutten.' Over ziekteverzuim zei hij: 'Etos heeft een ziekte verzuim van circa zeveneneen half-procent. Het streven is om er in 1994 een half procent af te krijgen. Daarvoor hebben we inmiddels een nieuwe aanpak van het ziekteverzuim ontwik keld, waarin de verzuimkaart een centrale rol speelt.' Over winkelautomatisering zei Jans sen dat in 1994 gestart wordt met scanning, waardoor gespe- cificeerder inzicht wordt ver kregen in de aanwezige voorra den. Vervolgens kwam commercieel manager Paul Burger aan het woord. Hij bleek de boodschap per van 'het nieuwe Etos'. Bur ger onthulde dat de inmiddels nationaal bekende zin 'Bij Etos word je pas echt verwend' in 1994 zal worden vervangen door 'Een ander mens door Etos.' De nieuwe slogan luidt een periode in waarin het be grip 'emotie' in de winkels van Etos centraal staat. 'Met onze produkten voelen klanten zich een ander mens. Met geuren en Henk Baakman, Herman Janssen en Paul Burger in de studio van het Etos-journaal kleuren kun je je stemming weergeven.' De winkel zal in de toekomst ook dit nieuwe beeld moeten gaan uitstralen. Dat zal onder andere gebeuren door nieuwe bedrijfskleding. 'De blauw-witte streepjes stammen al uit 1985', zei Burger. 'Dit is een mooi moment om de nieuwe outfit te introduceren.' Verder maakte Burger bekend dat Etos in 1994 de commercië le activiteiten zal ondersteunen via televisiereclame. Hij zei ook dat Etos in 1994 een volledig nieuwe lijn eigen merken zal introduceren. In totaal gaat het om zo'n tweehonderd nieuwe of verbeterde artikelen. 'Etos wil met de eigen merken het imago van kwaliteitsdrogist onder strepen en versterken', zei de commerciële man. Burger maakte de vergelijking met een bouwwerk met vier Griekse zui len, die stonden voor produk ten, winkel, reclame en mede werkers. Bovenop stond de nieuwe leus: 'Een ander mens door Etos'. De symboliek was de toehoorders duidelijk. Wanneer één van de pijlers zou instorten, zakt het hele gebouw ineen. Maar dat zoiets zal gebeuren, daar gelooft bij Etos, na dit suc cesvolle jaar, bijna niemand meer in. Vervolg van pagina 1 wordt. Maar Ahold is een be drijf waar de mens centraal staat en dat houdt in dat we uitermate zorgvuldig met dergelijke zaken zullen om gaan. Met name waar perso nele consequenties aan de orde zijn. We zullen deze processen regelmatig bespre ken met de ondernemingsra den. Individuele medewer kers kunnen uiteraard ook bij hun directe chef terecht. Van de noodzaak van de ver anderingen is iedereen over tuigd.' Daarnaast noemde Van der Hoeven de noodzakelijke winstbij dragen van de ver schillende bedrijfsonderde len. Die bijdragen zijn een voorwaarde om het bedrijf ook in de toekomst zakelijk gezond te houden. En wat groei betreft heeft Ahold over het jaar 1993 tot nu toe geen klagen. 'De winstgroei over de eerste 3 kwartalen be draagt ruim 10%. Gezien de tegenzittende omstandighe den mogen we daar best te vreden mee zijn. Ahold ligt op koers. En over de toe komst ben ik optimistisch, hoewel er wel bergen werk verzet zullen moeten wor den. Ik ben ervan overtuigd dat we dit met z'n allen kun nen.' Vissen, stripfigu ren... op stropdas sen kan tegenwoor dig bijna alles. Hoe gekker hoe beter, lijkt het, als je de kleurige, drukke dessins ziet. Albert Heijn heeft daarom zijn oude, ver trouwde stropdas met streep vervan gen door eigentijdse ontwerpen. Sinds kort kunnen trendy, zijden dassen worden omgeknoopt met dessins die iedere AH-medewerker zal herkennen. Zo is er de das met boodschappentas (37,50). De tas met de uitstekende prei die al jaren de advertenties van AH begeleidt. En er is een das waarop tek sten van de kassabon zijn uitvergroot (35,=). De derde das (30,=) is wat klas sieker van opzet. Het dessin bestaat Heel wat kurken zullen weer plop pen als de laatste secondes van 1993 wegtikken. De flü- tes staan klaar en als het vuurwerk losbarst en we el kaar aan de andere kant van twaalf uur het beste wen sen, zal er in menig huis kamer getoost worden met champagne. De feestda gen betekenen een piek de verkoop van champagne, doorgaans een bescheiden pro- dukt. Bij Gall Gall staan zes 'huizen' echte champagne te wachten op hun feestelijke ontkur king. 'Echte cham pagne komt uit de streek Champagne in Frankrijk, ten zuidoosten van Pa rijs', zegt produkt- groepmanager Henk Zirschky. 'Alle andere cham- zijn niet echt. Dat zijn de zogenaamde cham- penoises. Een term die binnenkort ook niet meer mag worden gehan teerd.' Champagne, een toevalstreffer ird-l)iu'hciic van de Franse monnik Dom Perignon, is bijzonder omdat de oplage beperkt is en het rijpingsproces 2 a 3 jaar in beslag neemt. 'Vergelijk het maar met de Beaujolais Pri meur, die hing twee maanden geleden nog aan de stok', zegt Zirschky. Gall Gall voert de volgende champagnes: Mumm, Moët Chandon, Taittinger, Veuve Clicquot en twee exclusieve merken, Gancard en Canard- Duchêne. Van deze laat ste is bekend dat militai ren in vroeger tijd de fles 'ontkurkten' door met een sabel de hals eraf te slaan. De laatste weken van het jaar kunnen au tomobilisten bij Shell in het bezit komen van een kor tingscoupon van 7,50 voor Gall Gall-champagne. Bij Albert Heijn treft de oud en nieuw proos- ter twee champag nes. Pierre de Bry en Leonce d' Albe. Exclusieve merken, die in de grotere fi lialen het hele jaar door te koop zijn, maar rond deze tijd ook in kleinere win kels wordt aangebo den. uit attributen uit de Museumwinkel van AH. Een oude kassa, een weeg schaal. De laatste dessins zijn ook ver krijgbaar als damesshawls (40,=). Zo wel de dassen als de shawls zijn in verschillende kleuren leverbaar. Aan de tas-das is een pochet toegevoegd. Bestellingen kunnen schriftelijk wor den doorgegeven aan Sonja Wenning of Jannie Westbroek, afdeling PR-AH. Het interne postadres is: HK 1508, Zaandam. Een cheque waarop het be drag is ingevuld meesturen s.v.p. Ceylon-thee rolde onlangs bij Marve- lo van de band. Op zich niet bijzonder, maar wel de bestemming: De Tuinen. Het is de eerste keer dat het produk- tiebedrijf' voor De Tuinen produceert en het resultaat mag er zijn. Een chi que doosje, lekker dessin en als we de tekst mogen geloven 'een heerlijke theemelange met een mooi evenwicht in smaak en geur en een volle af- schenk.' De thee verschijnt onder ei gen label in de winkels. 'We verkochten al losse thee De Tuinen-klant is een thee-klant. Liefhebbers kunnen er kiezen uit ze stig verschillende soorten. Met de Cey lon-thee gokt De Tuinen op de algeme ne smaak. 'Maar we doen er wel wat ongewone zoettips bij. Geen alledaagse suiker, maar bijvoorbeeld zoethout, ho ning of kandij. We blijven natuurlijk De Tuinen, dus avontuurlijk', zegt Heezen, die zelf ook een hoog thee-ge bruik aan de dag legt. Overigens haalt de theeconsumptie in Nederland het niet bij de koffie die er jaarlijks door heen gaan. Per hoofd van onze bevol king wordt 83,5 liter thee weggeklokt, terwijl 175 liter koffie door de vader landse kelen glijdt. De Ceylon-builtjes van De Tuinen lenen zich voor een ge varieerde presentatie in de winkels. Het doosje kan zowel op de lange kant als op de korte kant worden geplaatst. Verwoede theedrinkers kunnen bij de ze nieuwe thee sparen voor een glazen theeservies. Tot het eind van het jaar is de thee voor een introductieprijs van f 1,49 te koop. Daarna f 2,19. ons eigen merk', zegt com mercieel manager I n g r i d Heezen. 'Maar dit zijn thee builtjes.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 2