Meester wapent zich voor toekomst ZESTIGSTE ETOS-FRANCHISENEMER IS 'GEDREVEN DROGIST Nieuwe snïjhal Kwaliteit Huidige snijhai Dienstverlening Formule AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1993 Meester in Wijhe staat aan de vooravond van in grijpende verbouwingen die het bedrijf in een jaar tijd zullen veranderen in een van de mo dernste vleesverwerkende bedrijven van Europa. In januari gaat de eerste paal van de nieuwbouw de grond in. Tegelijkertijd wordt ook de organisatie ge stroomlijnd. Doel is om de efficiency te verbeteren en de kosten te verlagen. De modernisering en het stroomlij nen van de organisatie zijn nodig om ook in de toekomst het hoofd te kunnen bieden aan de toenemende concurrentie. Die komt niet alleen uit Nederland, maar door het weg vallen van de Europese binnen grenzen ook uit andere EG-landen. Ze komt bovendien op een moment dat de binnenlandse consumptie van vleeswaren stagneert. De twee opvallendste veranderin gen zijn de nieuwbouw voor de snijhal en de facelift van de expe ditie, waardoor vrachtauto's veel gemakkelijker kunnen worden in- en uitgeladen. In de nieuwe snijhal worden de vleeswaren in plakjes gesneden en verpakt in een zuur- stofarme verpakking. Op dit mo ment worden de ongesneden vlees waren nog verwerkt in verschillen de, uiteengelegen ruimtes, waar de medewerkers bovendien verstoken zijn van daglicht. In de nieuwe si tuatie gaat dat rigoureus verande ren. In de hal krijgt Meester de be schikking over dertien snijlijnen. Er zal gewerkt worden volgens ex tra strenge hygiënische regels, die overeenkomen met de eisen die in een ziekenhuis gesteld worden. Meer dan voorheen gaat Meester zich ook toeleggen op het waarbor gen van een uitstekende en con stante kwaÜteit van zijn produk- ten. Nieuwe produkten en concur rerende prijzen zijn daarbij de sleutelwoorden. De afgelopen tijd kwam Meester al met nieuwe suc cesnummers als York-hammen en Sallandse achterhammen op de markt. Meester-directeur Henk Sterk: 'De winkels vragen steeds meer om nieuwe of veranderde produkten. Daarmee kunnen ze zich onderscheiden. Voor bulkpro- dukten als rookworsten, Saksische leverworst en achterhammen, ei sen diezelfde winkels dag in dag uit topkwaliteit. En tegen een zo laag mogelijke prijs.' Ook de dienstverlening gaat ver anderen, vertelt Sterk. De invoe ring van het Vandaag Voor Mor gen-concept bij Albert Heijn houdt voor Meester in dat de gevraagde hoeveelheden exact op tijd bij de distributiecentra aangeleverd die nen te worden. 'We moeten volgens de werkelijke behoefte bevoorra den en mogen niet meer allerlei voorraden maken. Dat kost name lijk extra opslagruimte en dus geld. Daarnaast moeten we ervoor zorgen dat het werk zoveel moge lijk uit de winkels verdwijnt. Waar mogelijk zullen we produkten voorgesneden aanleveren. Het be tekent dat we voor de winkels zul len denken, werken en handelen.' Volgens Sterk zit Meester duide lijk op de goede weg. De kosten zijn inmiddels al aanzienlijk ver laagd door doelmatiger werken. We zien daarnaast dat we nu al beter voldoen aan de wensen van onze klanten. En als straks de nieuwbouw klaar is gaat het alle maal nog weer beter. Meester kan de toekomst met vertrouwen tege moet zien.' honderd Nivea-artikelen. Die kan ik onmogelijk kwijt in de kleine winkel in Neerbeek. Dat geldt ook voor allerlei topmerken op het ge bied van cosmetica. Ik ben gewoon uit m'n jas gegroeid.' Maar de Lim burger wil onder geen beding zijn trouwe klantenkring uit Neerbeek uit het oog verliezen. In een per soonlijke brief stelde hij zijn klan ten op de hoogte van de aanstaan de veranderingen. 'Als kleine zelf standige in een plaatsje als Neer beek moet je het hebben van de band met je klanten.' Dat de drogist-in-hart-en-nieren koos voor Etos lag min of meer voor de hand. 'Iedereen kent Etos', zegt hij. 'Bovendien is een voordeel om je te laten bijstaan door een goede marketingformule. Ik kan zo'n formule ook zelf wel bedenken, maar ik heb nooit de power om het ook daadwerkelijk over de bühne te slepen.' Etos is blij met de keuze van Leo Schmitz. Mirjam Rosier: 'Leo is een gerespecteerd man in de drogisterijbranche. Het streelt ons dat hij voor Etos heeft gekozen.' Steeds meer ondernemers kiezen voor franchising. De franchise-for- mule van Etos is populair. Dit jaar kozen al 26 drogisten voor de Etos- formule. Terwijl het jaar werd be gonnen met 34 franchisenemers. We richten ons niet alleen op be staande drogisterijen', zegt Rosier. 'Ook starters kunnen bij ons aan kloppen.' jw DROGI5T HEEFf ER m ÈZÖND VERSTAND VA'' In het weinig verstedelijkte gebied van Zuid-Limburg heeft elk dorpje z'n eigen drogisterij. Kleine win kels, die een vaste en relatief klei ne klantenkring bedienen. Schmitz wilde al twintig jaar een grotere winkel in een attractief winkelcen trum in het nabijgelegen Beek. Zijn gedachten waren de tijd voor uitgesneld, want franchising was in die tijd nog niet 'in' en de stap zelf zetten, dat durfde de kleine zelfstandige niet. 'Ik heb het jaren geleden eens geopperd bij Etos, maar ze keken me heel vreemd aan', zegt hij. Schmitz was echter geduldig en kreeg wat hij wilde. In het winkelcentrum Makado in Beek heeft hij nu een winkel die vijf keer groter is dan zijn oude winkel in Neerbeek, een locatie waar niet één, maar 1500 parkeer plaatsen beschikbaar zijn en een formule die zijn assortiment ver breedt, maar voldoende vrijheid overlaat voor die service waai' hij in heel Zuid-Limburg om bekend is. 'De mensen begrijpen soms niet waarom je wilt verkassen. Maar je moet je voorstellen dat er vroeger één pot Nivea op de markt was. Tegenwoordig zijn er meer dan Begin december opent de zestigste Etos-franchiser zijn deuren. Daarmee wordt het totaal aantal franchisers ten opzichte van vorig jaar bijna verdubbeld. In 1993 begon Etos met 34 vrije ondernemers. Franchise-manager Mir jam Rosier verwacht dat het jaar wordt afgesloten met 63 franchisenemers. De zestigste Etos-franchisenemer is een gedreven drogist. Leo Schmitz heeft al meer dan dertig jaar een bijzondere drogisterij in het Zuidlimburgse dorpje Neer beek, waar hij vooral gekend is om zijn kennis van homeopatische produkten en verkoop van chemi caliën, zoals pure alcohol. Wie wijn wil maken of bier kan bij hem te recht voor gist, mout of hop. 'De drogist is van oudsher handelaar in kruiden en chemicaliën', zegt hij. 'Daarom moet een goede dro gisterij bijvoorbeeld ook schoon maakartikelen verkopen.' Schmitz is sinds 1980 voorzitter van Phar- macon, een stichting die de far maceutische belangen van drogis ten in Nederland behartigt. In die functie zet hij zich in voor erken ning van de drogist als geneesmid delendistributeur. De drogisterijen in Nederland verkopen nu alleen zogenaamde OTC-geneesmiddelen, geneesmiddelen die zonder recept verkrijgbaar zijn. 'Maar een deel van de geneesmiddelen die de apo theker verkoopt, kan de drogist ook verkopen', zegt hij. 'Met name voorverpakte geneesmiddelen, voorzien van bijsluiter. In de poli tiek gaan stemmen op om bijvoor beeld de pil ook via de drogist te verstrekken. En waarom niet? Ik kan ook het recept van de huisarts in ontvangst nemen en doorsturen naar het ziekenfonds.' Schmitz' op vatting krijgt steun van staatsse cretaris Simons van WVC. 'Hij is de eerste bewindsman die de dro gist erkent als technisch voldoende opgeleid om geneesmiddelen te verkopen. Het is jammer dat hij opstapt.' Leo Schmitz

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 9