DE GESCHIEDENIS VAN SNOEP STAAT VOOR DE DEUR. Drukke tijden 'aar meer snoep wordt verorberd dan sndste snoepverkoper van Nederland, ik Bos en zag hoe men vanuit de snoep- of d'andere hoek. Meneer Jamin Over de herkomst van snoep is maar weinig met zekerheid te zeggen. Zo betwisten de Ita lianen en de Spanjaarden elkaar nog steeds de uitvinding van marsepein en ontkennen de Fransen dat de Nederlander Stuvé de uitvinder van noga is, en andersom. Dat het verschijnsel snoep ech ter al eeuwenoud is, staat vast. Zo werd in het graf van de Egyptische farao Toetanchamon (1358 v. Chr.) zoethoutwortel gevonden, de basis voor drop. En volgens de ontdekkingsreizi ger Marco Polo (1000) moeten de Chinezen al 3000 jaar voor Christus ijs hebben gegeten. Sneeuw uit de bergen werd ver mengd met honing en kruiden, in diepe kuilen geschept en af gedekt met stro. 's Zomers had men dan een verfrissend hapje. Kauwgom lijkt ook al 3000 jaar oud. De Maya-indianen in Cen- traal-Amerika moeten op iets gekauwd hebben dat zij maak ten uit het vruch- tesap van de sa- podillaboom. De Mexicaanse Azte- 0 ken brouwden uit de cacaoboon een opwekkende drank, die, nadat g f 'v® de Spanjaard yf' Herman Cortes in 1521 Mexico ont dekte, ook naar y Europa overwaai de. Want wie veel reist, kan niet al leen veel verha- 't Sp ie n, maar ontdekt ook nieuwe pro- dukten. En wat je ver haalt is lekker. ningen aan de luchtwegen. De Duitse schrijver Goethe smeek te zijn Christiane hem chocola de te sturen op één van zijn rei zen. Hij schreef: 'Wie een kop chocola heeft gedronken, houdt een hele dag reizen gemakke lijk vol.' In de 17de eeuw be stonden er in Nederland 'Boer- haavesche klontjes', later be kend geworden als borstplaat. Ze werden genoemd naar de scheikundige Boerhaave, die suiker, het hoofdbestand deel van borst plaat, als medi- cijn zag tegen verkoudheid en kriebelhoest. I pr Maar er werd lite .-dfe natuurlijk ook t' Sbl gewoon ge- snoept omdat p* i het lekker is. Baron Hendrik f- Hop, die op last van zi-H doktor geen koffie meer mocht drinken, was er zo ver slaafd aan dat hij een banket bakker in Den Haag opdracht gaf een snoepje te maken met koffiesmaak. Dat lukte. Het Haagsche Hopje was geboren. markt tot de speciaalzaak. Al- bert Heijn, Etos, De Tuinen, Ter Huurne en Jamin: allemaal verkopen ze snoep. En Jamin is uiteraard de grootste specialist. In 1883 begon de Rotterdamse banketbakker Comelis Jamin naast zijn bakkerij een suiker werkfabriekje. In het begin van deze eeuw telde Jamin al meer dan 250 snoepwinkels. In de ja ren '70 bereikte de groei zijn hoogtepunt. Gesteund door de televisiereclame van 'Meneer Jamin' Ton van Duinhoven groeide de keten tot meer dan zeshonderd winkels. Maar Chocolade munten daarna keerde het tij door de hevige concurrentie. In 1985 ging Jamin failliet. De eigen fa briek in Oosterhout, die de win kels voorzag van 85% van de produkten, werd losgekoppeld van de winkelketen en onder de naam 'Actie Poederdoos' werd een succesvolle reddingsopera tie ingezet. Tegenwoordig is de snoepwinkel omgebouwd tot een speciaalzaak, waar, in de grote re zaken, zo'n 2100 snoepsoor- ten op zoetekauwen liggen te wachten. i het land. In deze dagen na- lurlijk volgeladen met Sinter- laassnoep. 'Jamin is de enige inkel waar je het totale alfa- st aan chocoladeletters kunt 3pen. Inger en Quinten kun- 3n bij ons terecht', meldt Bos issen neus en lippen door. verigens weet hij nog wat op- erkelijke verschillen aan te iven in de regionale consump- e. In Friesland, waar hij zelf ffldaan komt, krijg je een gro- 1 koek bij de koffie of thee. ondo's, kokosmakronen. 'Dat staat voor gastvrijheid', zegt hij. 'Hoe groter de koek, hoe gastvrijer de mensen. Dat geldt in alle noordelijke provincies. In het westen is men veel be scheidener. Daar koopt men kleine koekjes. En in Noord-Ne derland eet men meer pure cho colade. Hoewel melkchocolade veruit het meest verkocht is. Kinderen houden niet van pure chocolade.' In eerste instantie werd aan veel produkten, die wij nu vat ten onder de noemer 'snoep', een geneeskrachtige werking toegekend. In het Babylonisch- Assyrische spijkerschrift (650 v. Chr.) komt zoethoutwortel voor als geneesmiddel tegen hoest en infecties. Napoleon nam drop mee op zijn veldtochten om maagklachten te verlichten. Ja cob van Maerlant (13de eeuw), een voorganger van Klazien uut Zalk, beveelt in 'De Natueren Bloeme' zoethoutwortel aan als middel tegen hoest en aandoe- En zo werd 'snoep', of 'zoetwa ren', zoals de industrie het noemt, een steeds belangrijker en ook omvangrijker produkt- groep. Smaken verschillen, dus er moet voor ieder wat wils zijn. Vandaag de dag liggen er 15.000 varianten op 75.000 ver schillende verkooppunten te wachten op de Nederlandse snoeper. Snoep is overal te koop. Van tankstations tot sportkantines, van de super- De Oosterhoutse Zoetwaren- fabriek: luilekkerland Tien Europese landen voeren de wereldranglijst van zoetwarenconsumptie uit 1991 aan. De Verenigde Staten komen pas op de elfde plaats. Het vakblad 'Consude!' meldde in september van dit jaar echter dat de consumptie van zoetwaren in de V.S. in 1992 naar een recordniveau is gestegen, maar nog steeds achterblijft bij de Europese consumptie. Surprise Pops, snoepjes die de tanden een kleur geven (welke kleur, dat is een verassing) zijn populair in de States.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 7