'Mi HOE GROTER DE KOEK HOE GASTVRIJER DE MENSEN 6 Hartjes JAMIN TOP TIEN Trekdrop Kokos koeken SINTERKLAAS IS IN HET LAND, KERB voor snoepverkopers. Zeker in NederlaJ; waar ook ter wereld. Flitsen bezocht dee Jamin, sprak met produktgroepmanagehl stad Oosterhout iets lekkers strooit in Iijn tandarts ziet me liever vandaag dan morgen stoppen met dit vak'. Een uit spraak van een man die al zijn hele leven 'luilekkerland' vertoeft. Zijn grootva der was suikerbakker, zijn vader had een groothan del in suikerwerk en zelf heeft Henk Bos een carrière achter de rug om je vingers bij af te likken. Hij intro duceerde begin jaren '60 Topdrop voor Redband, hij werkte bij SRV en is nu al weer acht jaar produkt- groepmanager bij Jamin. Wie snoep zegt, zegt Bos. Hij weet er bijna alles van. In 1990 betrok Jamin een splin ternieuw hoofdkantoor in de snoepstad Oosterhout. Behalve de Oosterhoutse Zoetwarenfa- briek, vroeger onderdeel van Jamin, zijn er nog tal van klei nere ambachtelijke fabriekjes, zoals Pieterman, gespeciali seerd in "holfiguren" (chocolade sinterklazen etc.) en de fabriek van Rens Joosen, die zich heeft bekwaamd in zuurstokken, wijnballen en lollies. 'Er is wel een legende over die concentra tie van snoepfabrieken', zegt Henk Bos. 'Het schijnt te ma ken te hebben met de kermis in Oosterhout. Een kermis zonder zuurstokken en noga is ondenk baar, dus ontstond er een markt voor snoepfabrikanten.' Snoep wordt vaak verbonden met een feeste lijke gebeurte nis. De kermis is een lokaal beuren, maar landelijk zijn er door het jaar heen een aantal pieken in de snoepomzet, die voor heel Nederland ruim vijf miljard gulden bedraagt. 'Ons jaar begint eigenlijk met Valen tijnsdag, een Amerikaanse tra ditie, die de laatste jaren ook in Nederland opkomt. Allemaal hartjes dus. Direct daarna bou wen we alle winkels om voor Pasen, de drukste periode voor Jamin. De zomer is vervolgens rustig. Als het warm is, verko pen we veel ijs. Daar is Jamin natuurlijk beroemd om. Na de zomer beginnen we met Sinter klaas. Half oktober zijn alle winkels in Sint-stemming. Hieronder de top-10 van de meest verkochte artikelen bij Jamin in de categorie onverpakt. 1. Trekdrop 2. Zure bommen 3. Fruitmatjes aardbei 4. Witte muizen 5. Fruitmatjes appel 6. Winegumsmiles 7. Zoute rijen 8. Cocosbollen 9. Schuimblokken 10. Aardbeispek De AH-speculaas rolt in gelid van de band Maar op 6 december gaat alles om voor Kerst. De tijd tussen Sint en Kerst is maar kort, dus dat vereist een strakke plan ning.' Sinterklaas is typisch zo'n feest waar specifieke snoepsoorten bij horen. Ieder een kent ze natuurlijk. De cho coladeletters, speculaas, marse peinen figuren, kikkers en taai taaipoppen, die in vroeger tij den trouwens alleen bestemd waren voor 'jonge vrijers en vrijsters'. Bos zegt dat Jamin zich richt op kinderen en moe ders met kinderen. 'Ik zie maar weinig mannen in onze winkels. Snoep is in eerste instantie voor kinderen. Daar spelen we hele- op in.' Dat de reden dat de markt zo ontzettend dyna misch is. Want kinderen zijn, nog meer dan volwassenen, ge voelig voor trends. Bos wijst op de Beverly Hills Gums, de nummer één van het afgelopen jaar. 'Zo'n televisieserie bepaalt het succes van zo'n snoepje. Maar we krijgen nu dino saurussen. Dus het kan best dat we van de ene op de andere dag geen Beverly Hills Gum meer verkopen.' Daar doen ze bij Jamin niet moeilijk over. Per jaar introduceert Bos tus sen de tweehonderd en driehon derd nieuwe snoepjes. Een en keling daarvan redt het. De meesten vallen af. Als je dan nog eens de top 10 bekijkt van onverpakt snoep is het des te opmerkelijker dat een 'oude hit' als trekdrop de nummer één po sitie bezet. 'Een ander opval lend produkt is 'zonnebloempit ten", meldt Bos. 'Dat hebben de Turken hier naar toe gebracht en het scoort de laatste jaren heel goed.' Verpakking is bij snoep van es sentieel belang. Het is, zoals het in vaktermen heet, een im pulsartikel. Bos: 'Daarom zit snoep vaak in transparante verpakkingen. Je moet het zien om het te willen kopen. Mis schien is dat wel typisch Neder lands. Je kunt wel op het doosje zetten dat er twintig stuks in zitten, maar de Nederlandse consument wil dat graag zelf kunnen zien.' Er zijn ook ver pakkingstrends gaande. Snoep wordt steeds vaker als cadeau tje gekocht. De snoeppijp is een mooi voorbeeld van een opval lende verpakking, die je zo kunt kleuren als je het hebben wilt. Bij de Ooster houtse Zoetwa- renfabriek kun nen ze nog meer voorbeelden la ten zien. En ook in de testruimte in het Jamin- kantoor worden nieuwe verpak kingen ontwor pen. Nederland is een snoepland. Wie door de Oosterhoutse Zoetwa- renfabriek loopt, zal dat grif be amen. De fabriek produceert nog steeds vele van de eigen- merkprodukten van Jamin, maar die maken slechts een klein deel van de omzet uit. Over de enorme lopende banden schuiven ook de kokoskoeken van Albert Heijn, de speculaas brokken en de bitterkoekjes. Met honderdduizenden tegelijk. Een imposant gezicht. 'Het zijn eigenlijk vijf fabrieken in één', vertelt Bos. 'Vroeger maakten ze alles voor Jamin. Chocolade, koek, ijs, drop en gom. Vergelijk het maar met Marvelo, dat zijn ook verschillen- fabrieken onder één kap waar huismer ken worden ge maakt. Vanuit de fabriek in Oosterhout gaan de pro dukten na: r magazijn bij het hoofd kantoor. vertrek- twaalf vracht wagens naar de verwenwinkels

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 6