'De klanten hadden er alle begrip voor; dat scheelde.' SNOEPEN y .v. Medewerkers eerste jeugdfüiaal weer bij elkaar Chaotisch Pampergang Alle begrip Belastingdienst AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1993 - Het filiaalteam in 1982. Staand, 3e van links: Ria van Veenendaal, 4e van links: Rob Booiman, 5e van links: Christa de Ruiter-van der Brug, 8e van links: Marjola Saiemon-Verhagen, 9e van rechts: Anneke Lindemuller, 3e van rechts: Elles Mulderij-de Haas, 2e van rechts: Gerrit Stoltenborg. Elf jaar geleden opende Albert Heijn zijn eerste jeugdfiliaal, in winkelcentrum De Egelantier in Apeldoorn. Een spraakmakend initiatief uit de jaren tachtig, waarbij schoolverlaters en jeugdi ge werklozen de kans kregen werkervaring op te doen in een supermarkt. Begin november was er een reünie. Flitsen sprak er met medewerkers van het eerste uur. 'Niemand kon toen precies aangeven wat er ging gebeuren.' I Voor doorgewinterde zoetekauwen is Amerika het land bij uitstek. Een dag gaat niet voorbij zonder dat er 'gesnackt' wordt. Een snack kan variëren van een gezond ap peltje tot een. wat minder gezond, maar wel erg lekker, chocolade cakeje, de brownie. Suiker wordt bijna overal met gulle hand in en over gestrooid. Brood heeft bijvoor beeld een zoetige smaak. De mees te taarten zien er oogverblindend uit, maar de smaak is zo mierzoet, dat ik het meestal laat bij kijken. Klassiek snoepgoed is hier de Her- shey Kiss, een chocolaatje in de vorm van een paar kussende lip pen, met in het midden een aman del. Per jaargetijde wordt het in een ander zilverpapiertje verpakt. Vanwege de herfst nu gestoken, in goud, rood en bruin. Een half jaar geleden zijn ze met een zusje van de Hershey Kiss op de markt geko men: de Hug, ofwel de omhelzing. Het heeft dezelfde vorm als de Kiss, maar, is gemaakt van een streepje witte en donkere chocola de. Jammer genoeg heeft de choco la ook weer dezelfde zoete eigen schappen als de rest van het snoepgoed. Hoewel ik zelf altijd een enthousiaste snoeper ben ge weest en ieder dubbeltje zakgeld uitgaf aan knotsen, trekdrop en stroopsoldaatjes en later een groot afnemer was van het bonbonblok, heb ik het snoepen hier afgeleerd. Je kunt wel van land veranderen, maar je houdt kennelijk de smaak waarmee je bent opgegroeid. Comelie Jutte (Cornelie werkt op het hoofdkan toor van Ahold USA in Parsippa- ny, New Jersey) 'Zie jij nog wel eens iemand van toen?' Die vraag werd Roberto Va- risco, medewerker van filiaal 1261 in Apeldoorn, ooit het eerste jeugd filiaal, maar inmiddels een gewone AH, regelmatig gesteld. Zo regel matig, dat hij op het idee kwam een reünie te organiseren. Het kostte hem twee jaar om zijn colle ga's van toen allemaal op te spo ren. De meesten waren er op 6 no vember. Ik moest opeens leiding geven aan dertig mensen' Onder hen Gerrit Stoltenborg, in dertijd bedrijfsleider. 'Het besluit om met jeugdfilialen te beginnen werd genomen omdat veel jonge mensen begin jaren tachtig moei lijk aan de slag kwamen. Op de ad vertentie die we plaatsten kwamen driehonderd re acties. De enige criteria waren dat de sollici tanten tussen de 16 en 19 jaar moesten zijn en dat ze nog geen werkervaring mochten hebben. Het begin was chaotisch. We werk ten van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Je moest je overal mee bemoeien, want ook de afde lingschefs hadden niet veel erva ring. Het duurde driekwart jaar voordat het liep. Ik heb aan die tijd grijze haren overgehouden. Maar gelukkig mochten we veel fouten maken omdat het een jeugdfiliaal was.' Stoltenborg is op dit moment supermarktmanager in een ander AH-filiaal in Apel doorn. Ria van Veenendaal weet het nog goed. 'Ik werd door het Arbeidsbu reau min of meer gedwongen om bij Albert Heijn te gaan werken. Voor mijn deeltijd vakopleiding drogisterij had ik een verplichte stageplaats nodig. Bij AH kwam ik op de afdeling drogmetica, ofwel op de pampergang, terecht. Ik heb wat pakken luiers afgestoft. Ik had het dan ook al redelijk snel gezien. Daarna ben ik eerst de verpleging ingegaan om vervolgens sociaal pe dagogiek te gaan studeren. Inmid dels werk ik als sociaal pedagoog. De reden dat ik uiteindelijk toch veertien maanden bij AH ben ge bleven, had alles te maken met de goede sfeer. Ik heb nog steeds con tact met mensen uit die tijd.' Haar vriendin Christa de Ruiter- van der Brug knikt. Na de HA VO kon ze geen werk vinden. Ze zag het jeugdfili aal als een moge lijkheid om aldoende te leren. 'Ik deed de administratie. Toen dat werk werd geautomatiseerd heb ik onder andere de kassa en de afde ling vleeswaren gedaan. Dat was voor mij minder boeiend. Ik ben naar Deventer verhuisd, waar ik nu nog steeds twee dagen in de week werk als doktersassistente in de polikliniek van het ziekenhuis. In het jeugdfiliaal ben ik drie jaar gebleven. Ik heb er echt een hele leuke tijd gehad. Niet in de laatste plaats omdat ik zo goed werd opge vangen door Anneke.' De filiaalmede werkers van toen elf jaar later. Gehurkt links van het winkelwagen tje: Ria van Veendaal, staand 4e van rechts: Rob Booiman, staand 2e van rechts: Christa de Ruiter-van der Brug, 5e van links: Mar jola Saiemon- Verhagen, staand 6e van rechts: Anneke Lindemuller, 4e van links: Elles Mulderij- de Haas, le van rechts: Gerrit Stolten borg, naast het winkelwa gentje: Willem Janssen. Anneke Lindemulder werkte al voor Albert Heijn als administra trice, toen haar werd gevraagd of ze in het jeugdfiliaal hoofdcaissière wilde worden. 'Ik had nog nooit lei ding gegeven. Het was in het begin dan ook hard knokken om de wind eronder te krijgen. Toch was het een bijzondere ervaring.' Ook Rob Booiman werkte al bij Albert Heijn voor hij afdelingschef houdbaar in het jeugdfiliaal werd. En ook hij werd in het diepe gegooid. 'Het was echt een experiment. Niemand kon precies aangeven wat er ging gebeuren. Ik moest opeens leiding geven aan dertig mensen, die ook nog eens totaal geen ervaring had den. Ze liepen ongeveer zes weken stage in een ander filiaal voordat ze in het jeugdfiliaal kwamen. Kwam er een vrachtauto die gelost moest worden, stond er niemand meer op de afdeling. Iedereen was gaan lossen. Dat soort dingen. Maar door de aandacht die het fili aal in de media kreeg, wisten de klanten hoe het zat. Ze hadden er alle begrip voor als er iets mis ging. Dat scheelde.' Ook Maijola Saiemon-Verhagen werkt nog altijd bij Albert Heijn. 'Na twee jaar kassa kwam er een plaats vrij als assistente op de af deling vleeswaren. Heerlijk werk. Als de chef er niet was had ik de verantwoording. Zo groei je lang zaam naar een leidinggevende functie toe. Op dit moment ben ik afdelingsmanager groenten, zuivel en diepvries.' En over het jeugdfili aal voegt ze toe. 'Het werk was heel leuk. Je werkte met allemaal mensen van dezelfde leeftijd. We waren allemaal nieuw. Dan vorm je al snel een hecht team.' Elles Mulderij-de Haas was 16 toen ze van de LHNO kwam en in het filiaal ging werken. Ze stond op de bloemenafdeling en viel wel eens in bij de vleeswaren. Sneed ze een stuk van haar vinger omdat ze niet goed wist hoe de snijmachine werkte. 'Ik ging veel met de jon gens van houdbaar om. Ook buiten werktijd. Stappen. Het was echt onze groep. Na drie jaar ging ik naar een ander filiaal. Daar ben ik twee jaar gebleven. Vervolgens in een broodjeszaak. Dat doe ik nog Willem Janssen herinnert zich de tijd in het jeugdfiliaal ook nog als de dag van gister. 'Ik kwam bij Rob Booiman op de afdeling houd baar. Veel vakken vullen. Dat heb ik vijfjaar gedaan. In de tussentijd ook nog in dienst geweest. Op dit moment ben ik ambtenaar bij de belastingdienst. Maar het jeugdfi liaal was een hele leuke periode. Je was met allemaal jongeren on der elkaar. Op zo'n reünie zie je dat ook: iedereen kent elkaar nog en ze kijken allemaal met plezier terug op die tijd.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 5