4- Notering op Wall Street past in groeistrategie Kat uit de boom Certificaten Groeistrategie Tijdsverschil Andere beurzen SINDS 15 NOVEMBER HALF TIEN AMERIKAANSE TIJD worden Ahold aandelen verhandeld op de New York Stock Exchange, beter bekend als de effectenbeurs van Wall Steet. De notering op de grootste beurs ter wereld past in de groeistrategie van Ahold. Een interview met directeur Financiën Michiel Meurs verschaft duidelijk heid over de achtergronden: 'Als er ergens geld is om Ahold-aandelen te kopen, dan is het wel in de Verenigde Staten.' AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1993 Ahold in de Amerikaanse eredivisie Aandelen Ahold waren al sinds 1991 in de Verenigde Staten verhandelbaar op de electronische effecten beurs Nasdaq. Waarom zijn we ei genlijk overgestapt naar Wall Street? 'Wall Street is een veel grotere beurs dan Nasdaq. Er worden veel meer aandelen verhandeld en de beurs wordt ook veel beter gevolgd door particuliere beleggers. We verwachten dan ook dat er meer belangstelling komt voor het Ahold-aandeel. En het heeft toch ook met prestige te maken. Vrijwel alle grote Amerikaanse bedrijven zijn op Wall Street genoteerd. Een notering op deze beurs is voor de beleggers een teken dat je in de eredivisie zit.' Maar waarom is Ahold in 1991 dan niet meteen naar Wall Street gegaan? 'Een notering op Nasdaq is wat eenvoudiger te realiseren. Boven dien heb je daar de vrijheid om je terug te trekken. Dat is op Wall Street veel moeilijker. Dus is het logisch dat je eerst via Nasdaq kijkt of er in Amerika wel voldoen de belangstelling voor het Ahold- aandeel is. En dat bleek het geval. We hebben gewoon de kat uit de boom gekeken.' Hoeveel aandelen Ahold worden er in de Verenigde Staten verhan deld? 'Dat percentage lag bij Nasdaq on geveer op 2,5%. Ik verwacht dat dit door de overgang naar Wall Street zal toenemen en op termijn wel zal verdubbelen. Bij de grote beleggers zijn we inmiddels al goed bekend, bij de middelgrote en klei ne minder. Daar gaan we in de ko mende jaren aan werken.' 'Beleggers kunnen Ahold-aandelen in Amerika alleen kopen in de vorm van certificaten. De zoge noemde ADR's, American Deposi tory Receipts. Ahold-aandelen rechtstreeks verhandelen kan daar niet. We zouden de aandelen op naam moeten stellen in plaats van aan toonder, zoals nu het geval is. Ook zou dan de nominale waarde er in dollars opgedrukt moeten worden. En dat stuit weer op aller lei technische problemen. Boven dien zijn we nu eenmaal een Ne derlands bedrijf met Nederlandse statuten; de beursgang naar Wall Street is geen stap om Ahold om te vormen tot een Amerikaans be drijf. Overigens hebben certificaat houders precies dezelfde rechten als aandeelhouders, er zit alleen een administratiekantoor tussen. Toch zijn er ook veel Amerikaanse aandeelhouders die wel echte aan delen houden. Die hebben ze dan gewoon op de Amsterdamse beurs gekocht. Ik schat dat bij elkaar ten minste 15% van onze aandelen in Amerikaanse handen is.' Waarom is het zo belangrijk dat het Ahold-aandeel in de Verenigde Staten te koop is? 'De Amerikanen hebben samen het grootste vermogen dat er op de we reld valt te beleggen. Als er dus er gens geld is om Ahold-aandelen te kopen, dan is het wel in de Ver enigde Staten. En hoe meer vraag er naar onze aandelen is, hoe meer de koers stijgt.' Maar wat heeft Ahold daaraan? 'Een hoge koers is belangrijk op het moment dat we weer nieuwe aandelen gaan uitgeven. En dat doen we als we geld nodig hebben, als we eigen vermogen moeten aantrekken. Om een groot bedrijf te kopen bijvoorbeeld. En aange zien Ahold nog altijd wil groeien, Een notering op deze beurs is voor de gers een teken belegge dat ji je in de eredivisie zit' zijn er inderdaad overnames te verwachten. De notering op Wall Street is onderdeel van de groei strategie. En hoe hoger de koers, hoe minder nieuwe aandelen je hoeft uit te geven om aan het be nodigde bedrag te komen. Dat is ook belangrijk voor de aandeelhou ders. Die krijgen elk jaar een be paalde winst per aandeel uitge keerd. En hoe meer aandelen er in omloop zijn, hoe minder de winst per aandeel wordt. Aandeel houders hebben er dus alle belang bij dat de koers hoog blijft.' Maar doordat Ahold het aandeel vorige maand heeft gesplitst is de koers juist om laag gegaan. Hoe valt dat te rij men? 'Die splitsing maakt voor de be staande aandeelhouders niets uit. Ze hebben nu alleen twee keer zo veel aandelen, maar de waarde van hun bezit is gelijk gebleven. We hebben de aandelen gesplitst om de verhandelbaarheid te ver groten. In principe zou het weinig uit moeten maken of je nu vijf aan delen van honderd gulden koopt of tien van vijftig, maar de ervaring heeft geleerd dat de handel door een splitsing wordt bevorderd. Bo vendien ligt de koers van ons aan deel op Wall Street na de splitsing zo rond de 25 dollar. Dat is in lijn met de koers van andere grote su permarktketens. Voor de vergelijk baarheid is dat dus prima. En mocht de koers van ons aandeel te veel stijgen, dan splitsen we nog een keer als dat nodig is.' Heeft de notering op Wall Street nog gevolgen voor de Amerikaanse Ahold-medewerkers? 'Nauwelijks. Het enige is dat de koers van het aandeel nu in de meeste Amerikaanse kranten te volgen is. En de drempel om aan delen te kopen is door de splitsing en de nieuwe notering wat lager geworden. Maar dat geldt voor ie dereen.' Hoe verhoudt de koers van het Ahold-aandeel in Amsterdam zich tot die in New York? 'Die blijven precies gelijk. Alleen wordt de ene koers in guldens uit gedrukt en de ander in dollars. Maar als de koers in Amsterdam 5% stijgt, dan gebeurt dat in New York ook. En omgekeerd. Het eni ge probleem is het tijdsverschil. Als New York open gaat, gaat Am sterdam bijna al weer dicht. We proberen altijd om koersgevoelige informatie op een dusdanig mo ment bekend te maken dat beide beurzen open zijn. Op die manier nemen we speculanten de wind uit de zeilen. Maar dat deden we ook al toen we op Nasdaq zaten, dus wat dat betreft verandert er niets.' Wat is het volgende land waar het Ahold-aandeel genoteerd wordt? Portugal, Tsjechië, Japan? 'Het is onwaarschijnlijk dat we op korte termijn naar andere beurzen gaan. Met Japan hebben we op dit moment nog weinig affiniteit. In de Verenigde Staten zijn we geno teerd omdat Wall Street de groot ste en belangrijkste beurs ter we reld is. En omdat Ahold daar win kels heeft en omdat we er zestig duizend medewerkers hebben en miljoenen klanten, waarvan er ve len beleggen. Maar het is geen au tomatisme dat we genoteerd willen zijn in landen waar Ahold detail handelsactiviteiten heeft.' ////iilmXVvmxv 'De Amerikanen hebben samen het grootste vermogen dat er op de wereld valt te beleggen Michiel Meurs

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 4