Voorspel de koers en win 5 units Voortvarende start Ahold op Wall Street BON BON BON BON BON BON De winkel in het hart Zuiden des lands krijgt sneller vlees Chateau Gall Gall... I ROYAL AHO Unitzegels snel insturen Magazijnchefs op ziekenbezoek AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1993 AH Vaste Klanten Foncls Hoe hoog is de koers van een unit in het AH Vaste Klanten Fonds op 30 december. Ofwel hoe hoog is de laatste unit- koers van 1993? Wie deze koers juist weet te voorspellen, wint 5 units in het fonds. Bij het ter perse gaan van deze Flitsen was de koers f 59,53. Als deze koers ook op 30 december zou gel den, dan zou de waarde van de te winnen prijs dus 5 x 59,53 is f 297,65 bedragen. Alle lezers van Flitsen, ook degenen die nog niet deelne men aan het AH Vaste Klan ten Fonds, kunnen hun voor spellingen insturen. De uit slag en de winnaars zullen in het januarinummer van Flit sen worden bekendgemaakt. Stuur onderstaande bon voor 20 december naar: Ahold Flitsen KA 246 Albert Heijnweg 1 1507 EH Zaandam Ik voorspel dat de laatste koers Naam: van een unit in het AH Vaste Klanten Fonds in 1993 (op 30 de cember) zal zijn: Straat: Woonplaats: Ahold-medewerkers die nog niet al hun kortingsrechten voor het jaar 1993 hebben be nut, hebben nog slechts enige weken de tijd om de benodig de unitzegels in de super markt te halen en in te sturen naar het AH Vaste Klanten Fonds. Alleen op die manier kan optimaal geprofiteerd worden van de kortingsrege ling, die Ahold-medewerkers per unitzegel 147 gulden ople vert. Voor de postverzending naar het AH Vaste Klanten Fonds kan gebruik gemaakt worden van het interne post- systeem. Hierbij moet wel re kening gehouden worden met een maximale vertraging van een week. Vervolg van pagina 1 het scorebord van Wall Street. Cees van der Hoeven gaf persoon lijk het startsein door een aantal Ahold-aandelen voor 24,75 dollar per stuk te kopen. Het voorbeeld van de Ahold-president werd door vele beleggers gevolgd. Na een half uur waren al ruim 28.000 aande len verhandeld. De notering in New York viel sa men met de splitsing van het Ahold-aandeel in een verhouding van twee nieuwe aandelen voor één oud aandeel. De koers van het gesplitste aandeel op de Amster damse Effectenbeurs opende 15 november op f 46,20, terwijl het aandeel de vrijdag daarvoor nog op f 92,80 sloot. De splitsing heeft op zichzelf geen directe invloed op de waarde van de aandelen. Een aan deelhouder die vijf aandelen van f 100 had, heeft er nu tien van f 50. Het gevolg van de, op 4 november door de aandeelhouders goedge keurde, splitsing is dat de waarde (koers) van het aandeel nu meer in overeenstemming is met de koers van andere op Wall Street geno- Na de Verscentrale Zoetermeer heeft nu ook de Verscentrale Eindhoven de leadtime verkort tot 24 uur. Voor 150 AH-filialen tussen Nijmegen en Middel burg betekent dat 'vandaag vlees bestellen, morgen in huis'. De aanpassing heeft vooral in de produktiesfeer nogal wat voeten in de aarde. 'Maar', zegt servicemanager Luc Simkens, 'Zoetermeer heeft lesgeld betaald en wij hebben over de schouder meegekeken. Daardoor hebben we hier niet alles zelf hoe ven uitdokteren. Met name op het gebied van voorraadbeheer hebben we veel aanloopproblemen kunnen voorkomen.' De aanpassing grijpt het diepst in in de produktiesfeer, waar niet meer op de orders van het filiaal wordt gewacht, maar waar aan de hand van de week planningen voor de filialen wordt geproduceerd. 'Daar kunnen na tuurlijk afwijkingen insluipen. Fi lialen kunnen de weekplanning corrigeren. Dus meer of minder be stellen, al naar gelang de omzet', zegt Simkens. 'Zo bestelden ze laatst de hele week 'in de min', dus onder de weekplanning, en plotse ling op vrijdag een dikke plus. Toen was het voor de produktie hier buffelen. De risico's zijn ver schoven vanuit de winkels naar de Verscentrales. Het voordeel daar van is dat we lege bakken in de fi lialen voorkomen, doordat de sla ger in het filiaal meer zicht heeft op z'n voorraad. Bovendien kun nen we nu zo produceren dat de zaterdagzending ook 's maandags nog verkocht kan worden. Die gaat door de korte leadtime niet over z'n uiterste verkoopdatum heen. Het vlees hoeft dus niet, zoals voorheen op zaterdag gebeurde, af geprijsd te worden. Als filialen goed gebruik maken van deze nieuwe opzet verhoogt dat de kwa liteit en de service voor de klant.' De reacties uit de filialen zijn, vol gens Simkens, positief. Gall Gall betrekt deze week een nieuw hoofdkantoor in Hoofddorp. Het pand, dat 14 jaar oud is, telt drie verdiepingen en huisvest 72 mensen. Het laatste half jaar is het aantal mensen op het hoofd kantoor flink toegenomen. Dat kwam o.a. door de groei van de ffanchise-afdeling. In de oude situ atie bezette Gall Gall één etage van een kantoorpand waarin nog een aantal bedrijven was geves tigd. Het nieuwe huis is alleen voor Gall Gall. 'En 'eigen' is na tuurlijk altijd leuker', vinden de slijters. 'Chateau Gall Gall' zal wel worden ingewijd met een goed teerde detailhandelsondernemin gen. Van de ruim 110 miljoen Ahold-aandelen die op dit moment uitstaan, is naar schatting 40% in handen van particulieren en in stellingen in Nederland en 60% in buitenlandse handen. Door de notering op Wall Street kunnen beleggers en de ruim 50.000 Amerikaanse Ahold-mede werkers de koersvorming van het Ahold-aandeel goed volgen. Het uiteindelijke doel van de notering op Wall Street is het Ahold-aan deel meer dan voorheen opgeno men te krijgen in de binnenlandse portefeuilles van Amerikaanse be rgers. In de regio's waar de Ahold-supermarktketens actief zijn, is de belangstelling voor het Ahold-aandeel duidelijk aan het toenemen. Zowel onder de ruim 15 miljoen Amerikaanse klanten als onder de Ahold-medewerkers. Ahold is het zevende Nederlandse bedrijf dat genoteerd is op Wall Street. Shell, Aegon, KLM, Unile ver, Philips en Polygram gingen ons voor. De notering is een feit; de handen gaan op elkaar. V.l.n.r. Paul Butzelaar (secretaris Ahold), Rob Zwartendijk (Raad van Bestuur), IViichiel SVIeurs (directeur Financiën), Richard Grasso (president Wall Street), Cees van der Hoeven (president Ahold), Hans Gobes (directeur Communicatie) Ruim 85% van de Ahold-collega's werkt in de winkel. Daar kun je zien wat we zijn: een detaillist. Die bedient miljoenen klanten met kleine hoeveelheden artikelen. Dat geldt zeker in deze laatste weken van het jaar. De winkel is feestelijk, onze klanten kiezen graag iets extra's, maar het is ook behoorlijk druk. Er wordt gebuffeld. Een kerstvakantie kennen we in de winkel niet. Dat blijkt ook uit deze Flitsen (zie pagina 1 en 8). Vanuit de winkel wordt vaak gevraagd wat al die andere collega's doen die bijvoorbeeld in comfortabele, verwarmde kantoorgebouwen werken. Wat zij doen, lijkt zo ver van de winkel af te staan. Maar dat is slechts schijn. In werkelijkheid is de winkel het hart van ons bedrijf en zijn alle activiteiten erop gericht in onze winkels de klanten zo goed mogelijk van dienst te zijn. Of het nu gaat om een nieuw distributie centrum, dat begin november werd geopend (zie pagina 1), waardoor de winkels in Noordwest- Nederland beter kunnen worden bevoorraad. Of om het Ahold-aandeel dat nu ook op Wall Street wordt verhandeld (zie pagina 1 en 4), waardoor beleggers extra mogelijkheden krijgen om hun geld te steken in de verdere verbetering van ons winkelbedrijf. Alles draait om de winkel. Daarom staat de winkel in het hart. En in deze drukke weken: veel succes bij de eindsprint! Hoofdredactie Flitsen Magazijnmedewerkers van Grootverbruik Ahold (GVA) dienen zich voortaan ziek te melden bij hun eigen chef en niet meer bij de portier. De nieuwe meldingsprocedure maakt deel uit van een pro ject om het ziekteverzuim in het GVA-magazijn terug te dringen. Het ziekteverzuimpercentage in het magazijn lag vorig jaar op 14,4%. Te hoog, vonden ze bij GVA. Het onlangs gestarte pro ject moet het percentage onder de 12% brengen. De nieuwe pro cedure legt de nadruk op direct contact tussen chefs en zieken. Op een speciaal formulier houdt de chef bij wat de zieke mankeert en waar hij verblijft. Samen ma ken ze een afspraak voor het vol gende contact: de chef belt de zie ke, of de chef gaat even op zie kenbezoek. Zieke magazijnmede werkers worden niet meer auto matisch bezocht door de verzuim- begeleider. As het project in het magazijn slaagt, dan zal op ande re GVA-afdelingen dezelfde aan pak worden geïntroduceerd.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 3