EaTrappe VAN 'T SCHAP Klant bezuinigt niet op drogmetica L Toonaangevend Persoonlijke verzorging Individualisering Trappistenbier VAN 'T SCHAP Wat zijn (blijven) uw takken wonderschoon VAN 'T SCHAP Bitter VAN 'T SCHAP orange -honey- Vervolg van pagina 1 AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1993 steeds meer geld uit aan cosme tica- en verzorgingsartikelen. Naar verwachting zal Etos dit jaar een aanzienlijke omzetstij ging boeken'. Volgens Wim van den Berg is er binnen Albert Heijn een soort gelijke ontwikkeling waarneem baar. 'De positie die AH in neemt op het gebied van drog metica is toonaangevend bin nen de levensmiddelenmarkt. Het drogmetica-assortiment in de grootste AH-winkels telt on geveer tweeduizend artikelen. Ook hier vertoont de omzet een sterk stijgende lijn. In het afge lopen jaar was het segment drogmetica zelfs de snelst stij gende groep binnen de totale le vensmiddelenmarkt. En het eind is nog niet in zicht. Van re cessie is hier geen enkel spoor. Maar hoe vaker we erover pra ten, hoe meer we erin gaan ge loven. En dat is nergens voor nodig want we groeien nog steeds.' Volgens Burger van Etos heeft de sterke omzetgroei in het drogmeticasegment alles te ma ken met de toegenomen aan dacht voor het lichaam. 'Men sen willen er vandaag de dag goed verzorgd uitzien. Men be steedt daarom veel meer aan dacht aan persoonlijke verzor ging en is bereid daar ook meer geld aan uit te geven. Zeker de laatste tijd is er in on ze winkels een duidelijke trend naar hogere kwaliteit merk baar. Kwalitatief betere pro- dukten die prettiger, milder en gezonder zijn maar ook duurder door de toepassing van betere grondstoffen en technieken.' Burger voegt daaraan toe dat de toegenomen verkoop van drogmetica-artikelen ook wordt gerealiseerd door de vele ver nieuwingen in het assortiment. 'Maandverband was vroeger bij voorbeeld een vrij eenvoudig produkt. Tegenwoordig zijn er vele nieuwe soorten bijgeko men, voorzien van randbescher- mers, clips, drooghoudlaagjes enzovoort. Een ander voorbeeld is de gezichtscrème. Vroeger had je meestal de keuze uit twee crèmes; een dure of een goedkope. Vandaag de dag be staan er voor vrouwen en man nen talloze soorten crèmes, lo tions en gels. Geschikt voor elk huidtype én voor elke porte monnee. De consument kan dus kiezen uit veel meer produk- ten', aldus Burger. Van den Berg van AH is het met hem eens. 'Zeker in het segment drogmetica kunnen we duidelijk merken dat de consu ment zoekt naar produkten die bij hem passen. Er is sprake van een sterke individualise ring. Tegenwoordig heeft elk gezinslid al zijn eigen shampoo. Een milde shampoo voor hem, een verzorgende conditioner voor haar en voor de kinderen een shampoo die niet prikt in de ogen.' Jaarlijks wordt er in Nederland per hoofd van de be volking 170 gulden aan cosme tica- en verzorgingsprodukten uitgegeven. In de landen om ons heen ligt dat bedrag hoger. De laatste jaren loopt Neder land echter snel in. Ook deze ontwikkeling heeft bijgedragen aan de goede omzetontwikke ling in de drogmeticamarkt. Burger en Van den Berg gelo ven echter niet dat de enorme groei van de laatste jaren on verminderd zal doorgaan. De verwachtingen blijven echter veelbelovend, want de markt voor drogmetica is nog lang niet verzadigd. 'Door de recessie wordt de consument wel voor zichtiger en prijsbewuster. Maar hij zal niet snel bezuini gen op cosmetica- en verzor gingsartikelen omdat ze een on derdeel vormen van z'n basis pakket', aldus Burger. Van den Berg: 'Als er door de recessie daadwerkelijk een wijziging in het koopgedrag van de consu ment ontstaat dan zal Albert Heijn daar direct op inspelen. Maar in het drogmeticasegment is dat op dit moment niet aan de orde. Zelfs al zou de Neder landse economie afglijden in een diep dal, dan zal de consu ment nog steeds niet bezuini gen op drogmetica. Juist dat stukje jezelf verwennen, is het laatste wat de consument zal opgeven. Ook al gaat het nog zo slecht.' In Berkel-Enschot staat het trappis tenklooster 'Onze Lieve Vrouw van Koningshoeve'. De Brabantse monni ken daar voorzien onder meer in hun levensonderhoud door het brouwen van het enige Nederlandse trappisten bier, La Trappe. Maar de monniken maakten in hun brouwerij 'De Schaapskooi' ook nog een ander bier, dat geheel in strijd met het spreek woord 'gelijke monniken, gelijke kap pen' nooit buiten de kloostermuren kwam. Dit Enkelbier was enkel en al leen bestemd voor de monniken zelf. Het werd gebotteld in de normale La Trappe-fles, maar voorzien van een blanco etiket, zodat het niet verward kon worden en per ongeluk de kloos terpoort zou verlaten. Maar Gall Gall praatte op de paters in en kreeg voor elkaar wat tot nu toe nog geen en- TRAPPISTENBIER Monnikenwerk uit Nederland kele slijter is gelukt. Het Enkelbier zal tot eind december te koop zijn in alle Gall Gall-winkels. In speciale hou ten kratten ligt het bier te wachten op de ware liefhebber. *En die zal de 1,99 gulden best willen betalen voor zo'n authentiek en exclusief biertje', zegt Niels Boer, produktgroepmanager Bier Fris. 'Zeker als je bedenkt dat de voorraad beperkt is. We hebben 3600 kratten en daarna gaat de klooster poort weer dicht en het recept achter slot en grendel.' Enkelbier is een licht type trappistenbier en amberkleurig. Het wordt ambachtelijk gebrouwen en wie weet hoe dat gebeurt, weet ook dat het hier met recht gaat om monniken werk. Het zal wel een ge zellige boel wor den in verschillen de AH-filialen. Sa men de boom optuigen, samen rond gaan met de sneeuwspray, samen van lege dozen cadeautjes maken. En dat allemaal ter meerdere eer en glorie van de kunststof kerstboom. Bijna twee meter hoog is-ie en hij verdient een prominent plekje in de winkels. De boom, die negenenzestig gulden kost is het zoveelste produkt in een reeks spe ciale non-food aanbiedingen waar Al- bert Heijn een half jaar geleden mee startte. 'Ik ben best kritisch', zegt An ne van Sonsbeeck van AH Commercië- le Zaken, 'maar dit is echt een mooie kleur groen. Heel natuurgetrouw. De naalden zijn zelfs in twee kleuren groen met een beetje bruin bij de uit einden. Het voordeel van kunststof is dat je altijd een mooie, volle boom hebt. Niet zo'n boom die er tegen de kerst al kaal en zielig bijstaat met hier en daar een bal. En je hebt natuurlijk geen last van uitvallende dennenaal- den, die lekker in het tapijt gaan zit ten en er met geen stofzuiger uit te krijgen zijn.' De boom is in drie delen uitneembaar. Hij wordt geleverd in een handige draagdoos, waarop een winters dessin is geschilderd. Van Sonsbeeck noemt nog meer voordelen van de kunstboom. 'Hoe meer kunstbo men er gekocht worden, hoe minder echte bomen er gekapt hoeven worden. Veel mensen zetten een boom met kluit naderhand in de tuin. Dat wordt meestal niets. Met onze kunstboom is dat wel anders.' Meer nog dan andere artikelen leent deze kerstboom zich voor een prachtige display. Als middel punt gepresenteerd kunnen er allerlei andere kerstprodukten omheen wor den gedrapeerd. De kunststof kerst boom leent zich niet voor het branden van echte kaarsjes en evenmin voor de traditionele kerstboomverbranding na nieuwjaar. 'Albert Heijn-klan- ten zijn marmela de-eters'. Dat zegt Aijen Mulder, assortimentsmanager broodbeleg bij AH. 'Van de to tale jam-markt in Nederland is maar 4% voor marmelades. Bij Albert Heijn is dat 8%. Daarmee hebben we 56% van de complete marmelade- markt.' En toch is het typisch Engelse produkt maar voor een kleine groep liefhebbers. Vraag aan een willekeurige Nederlander wat hij van mar- melade vindt en dikke kans i dat Tutter' het antwoord is. 'Marmelade is een soort jam yl van citrusvruchten, waarbij de stukjes schil in de gelei inder daad een wat bittere smaak geven. De marmelade die Albert Heijn voert van het bekende Engelse merk Chi- vers is zelfs aangepast aan de niet- Britse smaakpapillen. De Engelsen zelf eten het nog bitterder. Op een crackertje bij de thee. Of straks weer in de Christmas Pudding.' Albert Heijn heeft samen met Chivers drie nieuwe smaken ontwikkeld, die zoeter zijn dan de drie bekende smaken (Old English, Fruity Oranje en Lemon). 'Voor de echte liefhebber was ons oude assortiment niet interessant genoeg, maar met de uitbreiding willen we marmelade ook onder een jonger pu bliek op de boterham krijgen.' Het gaat om een sinaasappelvariant met ho ning, een mandarijnmarmelade en een drie-vruchtenvariant met limoen, gra pefruit en zoete sinaasap- pel. y CHIVERS N°A10 i B II A L XP1 CHIVERS' M v KUALA" El™

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 2