GALL GALL WIL RADIO VOOR RAMPENPLAN 'I OR MEESTER WAAKT OVER KWALITEIT VAN ARBEID Wmif OMSCHOLEN 'Als je moet kiezen tussen iets en niets is de keus snel gemaakt' TRANSPORT ORZAAK EN GEVOLG OR TEGEN UITBREIDING CASH BACK REACTIE TELEFOON: CORNIEUWS Onder verantwoording van de C In de winkels van Gall Gall mag geen radio meer aan staan. Dat vindt de directie. De OR heeft bepleit dat een radio van belang is in geval van calamiteiten. 'Als er echt iets aan de hand is, moe ten onze medewerkers op tijd kunnen reageren. Dat hoor je vaak via de regio nale radio', zegt OR-secre- taris Ber Halkes. De directie wil van de radio's af omdat de kijk- en luistergelden te hoog werden. Per 1 januari moet niet alleen voor een spelende ra dio in de winkel worden betaald, maar ook voor een radio in het magazijn. 'Het gaat mij niet om de muziek', zegt Halkes, 'maar om het feit dat we van alle informatie verstoken blijven.' Zelf werkt hij in Rotterdam, midden in de Rijnmond. 'Typisch een gebied waar elk moment van alles kan gebeuren. Een ontploffing, lekka ge van chemische stoffen. Wij hebben aan de muur een rampen plan hangen. Eén van de eerste punten daarbij is: luister naar de radio. De OR wil van de directie weten of zij kiest voor het betalen van kijk- en luistergeld, of dat de winkels zelf het bedrag moeten gaan betalen. 'We hebben het vei ligheidsaspect benadrukt. Zo had de directie het nog niet bekeken.' Eind november antwoordt de di rectie op de vraag van de OR. Het personeelsbestand bij vleeswarenfabiek Meester in Wijhe moet de komende drie jaar worden teruggebracht. Dat is het gevolg van de plannen die zijn opgesteld om de grootse modernisering van de fabriek te bekostigen. De ondernemingsraad verwacht geen ge dwongen ontslagen, maar maakt zich wel zorgen om de kwaliteit van de arbeid. In totaal zijn er na onder zoek 14 plannen op tafel gekomen', zegt OR-voor- zitter Ruud Beumer. 'Die variëren van het gebruik van dun ner folie bij het inpakken tot het terugdringen van voorraden. Vijf van de plannen hebben echter ook personele gevolgen.' Die ge volgen komen neer op een terug gang in het personeelsbestand. Ondernemingsraad en directie zijn overeengekomen dat dit gefa seerd moet gebeuren. Volgens de OR moet de inkrimping, gespreid over drie jaar, via natuurlijk ver loop kunnen worden opgelost. Ontslagen zullen niet aan de orde komen. 'Het probleem is ons in ziens niet kwantitatief, maar kwa litatief', legt Beumer uit. 'Er zijn plannen om gedeelten van afde lingen te mechaniseren, waardoor taken verdwijnen en roulatie van werkzaamheden niet meer moge lijk is. Neem bijvoorbeeld de snij lijn. Daar rouleert het werk van het bedienen van de machine tot het opleggen van de vleeswaren en het afprijzen en afwe gen. Door dit laat ste stuk te mechani seren blijven alleen de bediening en het opleggen over. En iemand die een paar uur heeft staan opleggen, vindt het prettig om even wat minder zwaar werk te doen. Dus prijzen en wegen.' De ondernemingsraad wil met voorstellen komen om daar waar werk wegvalt andere taken toe te voegen, zodat voldoende afwisse ling blijft bestaan. Maar het kwaliteitsaspect heeft meer kanten. Beumer: 'Je kunt wel zeggen: daar komt een plaats je vrij, daar moet jij naar toe, maar dat vereist van de desbetreffende persoon de nodige aanpassing. Iemand van afdeling A met kwali teiten 1, 2 en 3, kan niet zomaar naar afdeling B, waar hij kwalitei ten 4,5 en 6 nodig heeft. We zullen te maken krijgen met omscholings programma's. Daar verwacht ik nog wel wat moeilijkheden. Niet bij de bereid heid van mensen hoor. Niemand wil graag verande ren, maar als je moet kiezen tus sen iets en niets is de keus snel ge- maakt. Nee, het gaat erom dat omscholing niet altijd het gewens te resultaat oplevert. Dat iemand gewoon niet geschikt is voor een bepaalde functie. En wat doe je dan?' Inmiddels is deel één van de reor ganisatie in uitvoering. Het plan om het interne transport te com bineren, zodat niet twee maar één vorkheftruck ingezet kan worden, heeft geleid tot het schrappen van een paar heftruckchauffeursfunc ties. De medewerkers zijn op an dere functies gezet. De plannen hebben ook tot gevolg dat veel minder op uitzendkrachten zal worden teruggevallen. In het ver volg van het traject zal de onder nemingsraad constant de nood zaak van het terugdringen van arbeidsplaatsen toetsen. 'Nu zien we die noodzaak', zegt Beumer, 'maar over een jaar kan alles an ders zijn. Het is onze taak de werknemers te beschermen tegen kwaliteitsverlies van het werk en onnodig geschuif met functies.' De PR-commissie van de OR- Operations van Albert Heijn heeft onlangs de eerste editie van het eigen periodiek 'ORzaak en gevolg' laten ver schijnen. Het blad, dat vol staat met kort en bondig nieuws, heeft een tweeledig doel en ligt inmiddels in alle filialen. De OR wil alle AH-me- dewerkers informeren over zaken die in de onderne mingsraad spelen en die ge volgen hebben voor alle me dewerkers. Ten tweede hoopt de OR reactie te krijgen op de onderwerpen die in het blad worden behandeld. 'Die reac tie kunnen we gebruiken bij onze standpuntbepaling en in diverse overlegsituaties', zegt secretaris van de OR Hans Boere. Op het blad is positief gereageerd. De OR AH Operations heeft bij de AH-directie geprotes teerd tegen een proef waarbij uitbreiding van het cash back systeem werd getest. Dit sys teem werd enkele jaren gele den ingeperkt ter bescherming van de caissière. Het betekent dat er geen groot geld meer in de kassala aanwezig is. Briefjes verdwij nen in een zogenaamde af- roombox. Voor de klant bete kent dit dat hij niet langer een groot bedrag in cash geld kan ontvangen door het uit schrijven van een cheque. 'Dit service-element wil de directie weer terugbrengen', zegt OR- voorzitter Ger Lammers. 'De ondernemingsraad heeft de directie laten weten tegen herinvoering van het oude cash back-systeem te zijn. Omdat we de medewerkers willen beschermen. Er zijn ge noeg andere punten waar klanten tegenwoordig geld kunnen 'trekken'.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 11