'W 'D 'Biefstukken zijn het makkelijkst om in te pakken' 'Marvelo- mensen willen liever iets hartigs' 'Nederlanders zijn gehakteters, dat is wel zeker' 'Zelf drink ik liever een birfi"' 'Ik heb in 7 jaar misschien wel 12 miljoen potjes gevuld' Annemarie Savastano inpakster CS: Clasina Missler, medewerkster bedrijfsrestaurant Marvelo Wim Swart, coördinator gehaktfabriek CS: Francisco Paula de Pires, machinedrijver Marvelo-wijnafdeling: Turan Dernek, Marvelo-medewer- ker pasta-afdeling: AHOLD FLITSEN EXTRA EDITIE OKTOBER 1993 i ■ij pakken hier in wat de I slagers snijden. We leg gen het vlees in foodtai- ners. En die gaan vervolgens de in- pakmachine in. Aan het eind van de machine wordt het vlees gewo gen en komt er automatisch een sticker op met gewicht, prijs en ui terste verkoopdatum. Is het recla me, dan komt er een reclamesti cker op: is het scharrelvlees, dan komt er een scharrelvleessticker op en is het a la minute, dan komt er een a la minute-sticker op. We gebruiken verschillende maten foodtainers. Draaien we pondjes dan gebruiken we foodtainer 77, voor kilo's hebben we nummer 3s nodig en schnitzels gaan in num mer 69. Biefstukken zijn het mak kelijkst om in te pakken. Daar gaat er maar één in elke foodtai ner. Bij ponden moet je af en toe een beetje gokken. De ene keer heb je aan twee lappen genoeg, de an dere keer heb je er drie nodig. Kwestie van feeling. De nieuwe slagerij? Ik moet nog even wennen. Het is een stuk ruimer. Dat is voor het werk wel beter. In de oude sla gerij stonden we allemaal dichter bij elkaar. Dat was wat gezelliger.' k it restaurant is een hele I vooruitgang vergeleken met die in de fabriek aan de Oostzijde. Neem nou de tafels en stoelen. Allerlei verschillende kleuren, dat maakt het gezellig. In de oude fabriek hadden we licht groene tafeltjes en allemaal zwarte stoelen. Recht toe, recht aan. Het is hier bovendien lekker licht. Maar we hebben wel onze draai moeten vinden, hoor. Het is alle maal groter. We hebben nu een aparte spoelkeuken, een aparte koude en een aparte warme keu ken. Want we bereiden ook warme maaltijden voor de mensen die avonddienst hebben. Daarbij hou den we rekening met de vele isla mitische medewerkers. We hebben altijd een rijstmaaltijd en een aardappelmaaltijd. En varkens vlees en rundvlees worden altijd gescheiden. Dinsdag is hamburger dag. We hebben eens geprobeerd dat te veranderen, gewoon voor de variatie. Je had ze moeten horen. Nou moet ik zeggen: we hebben ook erg lekkere hamburgers. Nee, we halen nooit iets uit de fabriek. Geen hagelslag of pasta's. Marve- lo-mensen willen liever iets har- f I k moet ervoor zorgen dat het I gehakt de vereiste kwaliteit I heeft. Mijn verantwoordelijk heid strekt zich uit van de aanvoer van de grondstoffen tot de inpak- lijn. Het werk hier is lichamelijk veel minder zwaar dan in de oude CS. Het tilwerk is geautomati seerd. Vroeger moesten we de grondstoffen zelf afwegen en bij el kaar voegen. Daar hebben we nu een computer voor. De kwaliteit is hetzelfde gebleven. Per dag draai en we hier zo'n krappe tien ton ge hakt. Een enorme hoeveelheid. Ne derlanders zijn gehakteters, dat is wel zeker. Ik lust zelf ook graag een balletje. En niet per se op woensdag. Woensdag gehaktdag, zeggen ze. maar dat gaat bij ons niet op. De topdag is hier donder dag. Al jaren. De nieuwe CS bevalt me prima. Ruim opgezet. Prettige werkomgeving. Ik moest gisteren nog even in de oude CS zijn, maar dan zeg je toch: gauw de deur weer uit en terug.' i|Hfe hebben hier twee lijnen lil# waar we verschillende W W soorten wijn bottelen. Aan de Oostzijde produceerden we per uur zo'n 7.000 flessen, hier tussen de 10.000 en 12.000. Hoe wel de machine nog wat kinder ziektes vertoont. Ik begin om zes uur 's ochtends met het sterilise ren van de machines, schoonma ken met alcohol. Om half acht gaan we dan draaien. Een voordeel van deze nieuwe werkplek is dat er beter geventileerd wordt. Alleen op maandagochtend zijn de wijn- dampen niet te harden. Dat komt doordat de filters in de filterloka len het hele weekend onder druk blijven. Als je dan 's ochtends die kraan opendraait...bwahhh. Toch werk ik al 27 jaar op de wijnafde ling bij Marvelo. Ze hebben me ooit gevraagd of ik naar de hagelafde- ling wilde. Nee hoor, de lucht van chocola is nog erger dan van wijn. Zelf drink ik trouwens geen wijn. Dat komt misschien wel doordat ik de hele dag in die lucht zit. Ik heb liever een biertje.' £|k heb heel afwisselend werk. IVan het controleren van de I temperaturen en de kwaliteit tot het ombouwen van de machi nes als er bijvoorbeeld van kleine potten omgeschakeld wordt naar grote potten. We maken hier ver schillende produkten. Pindakaas, pasta's, maar ook satésaus. Ik moet altijd proeven of de smaak goed is voordat we beginnen met de produktie. Lekker hoor, pinda kaas. Ik eet het zelf heel vaak op bi'ood. Vooral die met nootjes. Voordelen van de nieuwe fabriek vind ik dat er veel meer licht is en dat er minder lawaai is. Maar ik heb nog steeds oordoppen in. Die krijg je van Marvelo. Want als die lijnen hier allemaal tegelijk op vol le toeren draaien, is het best een hoop herrie. Per minuut gaan er zo'n 150 potjes doorheen. Veel hè? Ik denk dat ik in zeven jaar mis schien wel 12 miljoen potjes gevuld heb.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 8