in Nieuwe centrale slagerij uniek v leesverwerkende industrie 'Het mooie is dat alles hier automatisch gaaf 7 ahold flitsen extra EDITIE OKTOBER 1993 Warm aangekleed Met de ingebruik name van de nieuwe slagerij heeft de Albert Heijn Vleesgroep een flinke sprong voorwaarts gemaakt Gevarieerder AH CENTRALE SLAGERIJEN Verdubbeld Hygiënesluis Trendsetter Het vlees wordt met een lift in een luchtbrug gebracht en automatisch naar de verscentrale in het distributie centrum vervoerd Stanley Maduro, coördinator hakafdeling CS MET DE INGEBRUIKNAME VAN DE NIEUWE CENTRALE SLAGERIJ in Zaandam beschikt Albert Heijn over één van de modernste bedrijven voor vleesproduktie in Nederland. De nieuwe slagerij is uitgerust met talloze technische snufjes die een optimaal produktieproces mogelijk maken. Het resultaat is vlees van uitstekende kwaliteit, dat bovendien nog verser én sneller in de vitrines van de AH-winkels ligt. we centrale slagerij is uniek in de Nederlandse vleesverwerkende in dustrie. Ook op dit terrein is Albert Heijn trendsetter', laat Van Houts met gepaste trots weten. Wie de nieuwe centrale slagerij binnenstapt, bevindt zich beslist niet in een grote kille fabriek. Inte gendeel, door de toegepaste mate rialen en de gebruikte warme kleu ren ademt de slagerij een gezellige sfeer. In de koude produktieruimte stroomt veel daglicht binnen door grote, zonwerende ramen met uit zicht op het Noordzeekanaal. Het plafond is voorzien van een profiel van blauwe wolkjes met verlichting in een ruitmotief. 'Een extra bij zonderheid is het schilderij van 75 meter breed en 4 meter hoog op een wand in de produktieruimte. De maker heeft dit schilderij opge zet in samenspraak met de mede- werkers die in de produktieruimte werkzaam zijn. Eigenlijk is het hun schilderij geworden. Op deze manier proberen we in de koude produktieruimte een warme en ge zellige sfeer te scheppen', verduide lijkt Jeroen Smits. 'En dat is heel belangrijk want hier gebeurt het.' De Centrale Slagerij Zaandam ver werkt hoofdzakelijk rundvlees en varkensvlees en, in mindere mate, lams- en schapevlees. Het vlees is bestemd voor de zelfbedieningsvi trines en de winkelslagerijen van honderdzestig Albert Heijn-filialen in Noord-Holland, Utrecht en de Bollenstreek. Met de ingebruikna me van de slagerij heeft de Albert Heijn Vleesgroep een flinke sprong voorwaarts gemaakt. Smits: 'In de toekomst zal de vraag van de con sument steeds gevarieerder wor den. In onze winkels signaleren we nu al duidelijk meer waag naar mager en 'snel-klaar' vlees. Boven dien zal ook het aantal klanten nog toenemen door de komst van nieu we AH-supermarkten. Met behulp van de vele faciliteiten in de nieu we centrale slagerij zijn onze mo gelijkheden op vleesgebied enorm vergroot waardoor we de groei voor de komende jaren probleemloos kunnen opvangen.' Voor de produktie van vlees beschikt Albert Heijn over vier centrale slagerijen. Ze staan in Groenlo, Eindhoven, Zoetermeer en Zaandam. Elke slagerij produceert vers vlees voor een deel van de ruim zeshonderd Albert Heijn- winkels. De slagerijen voldoen aan de nieuwe, strenge hygiënische eisen die de EG aan de vleesverwerkende industrie stelt. Totaal aantal werknemers:950 Totale omzet in miljoenen per jaar: _ruim f 640 Vleesproduktie per week: voorverpakt:500.000 kg grondstoffen:400.000 kg De bouw van een nieuwe sla gerij in Zaandam was noodzakelijk om twee be langrijke redenen. 'Op de eerste plaats had de bestaande huisvesting de maximale produk- tiecapaciteit al lang bereikt. En ten tweede voldeed dat pand niet meer aan de toekomstige hoge ei sen van efficiency en hygiëne', zegt Jeroen Smits, manager produktie en distributie van de AH Vers Vlees Organisatie. 'Bovendien vindt verwerking en verpakking van het vlees straks grotendeels plaats in de centrale slagerij en niet meer in de Albert Heijn-filia- len. Op de nieuwe lokatie zijn de daarvoor benodigde vakmanschap, ervaring, kennis en techniek ruim schoots aanwezig.' De nieuwe slagerij beslaat een op pervlakte van ongeveer 10.000 m2 en bevat een kantoorruimte voor diverse stafafdelingen, een be drijfsrestaurant en een grote pro duktieruimte met een snijgroep (vijf snijlijnen), een hakgroep, een gehaktfabriek en een inpakafde- ling met dertien inpaklijnen. Er werken in totaal zo'n 260 mensen. 'Alleen in de produktieruimte wer ken al tachtig vakslagers en tach tig inpaksters. Deze ruimte is meer dan twee keer zo groot als de produktieruimte in de oude slage rij. En ook de capaciteit is verdub beld. Per week kan er gemiddeld 240 ton aan grondstoffen worden verwerkt. Dat komt neer op een produktiehoeveelheid van onder meer 30.000 biefstukken, 250.000 karbonades en 25.000 kg runder gehakt in één week', verzekert Jac ques van Houts, manager van de Centrale Slagerij. Om die enorme hoeveelheden vlees te kunnen produceren is de nieuwe centrale slagerij ingericht met zeer moderne apparatuur die voldoet aan de strenge eisen van de Euro pese Gemeenschap op het gebied van technologie, efficiency, milieu, hygiëne en ergono mie. Om op hun afdeling te komen moeten produktie- mede werkers bij voorbeeld door een 'hygiënesluis', die voorzien is van een 'schoonloop- rooster', zodat de vloer schoonblijft. Kranen werken elektronisch, zodat de medewerkers ze na het wassen van hun handen niet zelf hoeven dicht te draaien. Op die manier Jeroen Smits (I) en Jacques van Houts krijgen bacterieën geen kans. Bo vendien dragen alle medewerkers speciale bedrijfskleding. Van Houts: 'Bij de inrichting van het nieuwe pand is de grootst mo gelijke aandacht besteed aan de arbeidsomstandigheden van onze medewerkers. Via projectgroepen en werkoverleg is iedereen nauw betrokken geweest bij de inrich ting van de nieuwe werkplek. On ze medewerkers hebben zelfs ma chines en bepaalde onderdelen van het nieuwe produktieproces getest op functionaliteit en gebruiks vriendelijkheid. Dankzij hun erva ringen en de toepassing van verbe terde technieken hebben we het zware til- en sjouwwerk in de sla gerij sterk kunnen verminderen. Zo is in de nieuwe werksituatie bij voorbeeld het transportsysteem voor de aanvoer en afvoer van lege en volle fusten volledig geautoma tiseerd. Dat werkt niet alleen veel efficiënter maar voorkomt ook ge wrichtsklachten.' Andere techni sche hoogstandjes in de nieuwe centrale slagerij zijn de volledig geautomatiseerde gehakt/tartaar produktie en de 120 meter lange en 8 meter hoge, gekoelde lucht brug naar het naastgelegen compo site distributiecentrum. Direct na verwerking komt het vlees via de inpakafdeling in een bufferopslag, vervolgens wordt het met een lift in de luchtbrug gebracht, waarna het automatisch naar het distribu tiecentrum wordt vervoerd. 'De toegepaste techniek in onze nieu- jg n een normale week worden hier zo'n 2.500 lange ribben tot schouder-, rib en haaskar bonades gehakt. Plus zo'n 200 pro cureurs, dat zijn nekken. En dan hakken we ook nog eens een groot aantal varkensbuiken tot speklap pen. Voordat het vlees gehakt kan worden moet het eerst drie kwar tier in de vriescel. De buitenkant moet hard zijn, anders gaat het vlees trekken in de hakmachine. Dan krijg je geen mooie karbona des. Komt het er smeuïg uit. Ge lijkmatige karbonades krijg je al leen als de buitenkant hard is. Niet te hard, anders krijg je zuur- vorming. Het mooie is dat alles hier automatisch gaat. Dat is een hele grote vooruitgang. Het is nog wel even wennen aan de afstan den. Die zijn veel groter, omdat het hier zo ruim is. Maar ik denk dat iedereen zijn draai wel zal vin den.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 7