'V MARVELO 'OP DE GEBOUWD GROEI' 6 Menselijk 'Het blijft een fabriek waar elke dag een hoop produkten worden gefabriceerd' MARVELO FOOD COMPANY Ondernemingsraad Op 3 december 1991 werd de eer ste paal geslagen voor de nieuwe Marvelo-fabriek. Er zouden er nog 960 volgen met een totale lengte van 21 kilometer. Op 1 augustus 1993 was de nieuwe fabriek opera tioneel. Waarom moest Marvelo ver huizen, wat zijn de pluspunten van het nieuwe pand en wat is de positie van Marvelo in de toekomst van Ahold? AHOLD FLITSEN EXTRA EDITIE OKTOBER 1993 Koffie-afdeling Ti 'erhuizen was absolute noodzaak', zegt directeur Teun Winkel. 'De ligging van de fabriek, midden in een woonwijk, werd een onhoudbare si tuatie. Zowel voor de bewoners als voor ons. Als er elke ochtend om zeven uur vrachtwagens door je straat denderen en dat gaat de he le dag door, dan is de grens op een gegeven moment bereikt. Dat was één reden. Voor ons betekende de ligging een slechte bereikbaarheid met steeds grotere wagens in die smalle straatjes. De fabriek aan de Zaan was indertijd water-georiën teerd. Bovendien was de rek uit het pand. We konden op die plek de fabriek eenvoudigweg niet aan de modernste eisen aanpassen. We moesten dus wel verhuizen.' expert op wereldniveau in de per soon van Geb IJskes. En zo zijn er nog enkele voorbeelden. Verder is Marvelo belangrijk voor Ahold om een tegenwicht te bieden tegen monopolisten als Douwe Egberts en Calvé. Ten derde behalen we als Marvelo natuurlijk ons rende ment op het geïnvesteerd vermo gen.' Bij het ontwerp van de fabriek stond het menselijke aspect voor op. Winkel: 'Onze concurrenten kunnen op de wereldmarkt dezelf de grondstoffen kopen en dezelfde moderne machines aanschaffen. Waar we dus mee moeten scoren is gemotiveerd per soneel. We moe ten ze een stimu lerende werkplek bieden. Die filo sofie van Albert Heijn: mensen maken de win kel, geldt hier ook.. Mensen ma ken de fabriek.' Daardoor biedt de fabriek van de buitenkant al een heel open aan blik. De hele noordpui is van glas. Daglicht en contact met de buiten wereld waren belangrijke voor waarden, waaraan ruimschoots is voldaan. En er is gewerkt met kleuren. Groen springt al van ver re in het oog. 'Nee, die kleur heeft niets te maken met ons goede mi lieu-imago. Marvelo-groen was er eerder dan milieu-groen. Er was licht, er was Marvelo-groen. Zo zal het wel gegaan zijn.' In de fabriek zijn de sociale contacten sterk ver beterd. Al het personeel, koffie- brander of controller, komt door dezelfde hoofdingang binnen, groet de portier en zoekt zijn plek in de fabriek', vertelt Winkel. 'Die nivel- Medewerkers: Jaarproduktie: Koffie: Thee:_ Pasta: Wijn:_ Pinda's: Hagel:.. _10 miljoen kilo _1,1 miljoen kilo 4 miljoen kilo _21 miljoen liter 2,5 miljoen kilo _3,6 miljoen kilo lering van hoog en laag bewerk stelligt een geweldig saamhorig heidsgevoel.' Verder zijn er geen ellenlange lopende banden meer, waar om de paar meter een een ling zijn werk doet, maai' zijn de banden U-vormig geplaatst, zodat meer onderling contact mogelijk is. Bovendien heeft elk van de zes afdelingen een koffiekamer en zijn de ge luidsniveaus der mate beperkt dat een gesprek zon der al te veel moeite kan worden gevoerd. 'Een niet te onderschatten voordeel is bovendien dat elke medewerker nu het eindprodukt ziet. Aan de Oost zijde stond iemand op de vierde etage grondstoffen te storten voor de hagelafdeling terwijl hij nog nooit een korrel hagelslag gezien had. Bij wijze van spreken dan.' In de voorbereiding en ontwerpfa se zijn de medewerkers bewust ac tief betrokken. 'Zo'n verhuizing is niet niks. We hebben de onderne mingsraad om adviezen gevraagd. De OR is met name gaan hangen aan de herplaatsingen. Die hele automatisering en mechanisering heeft wel met zich meegebracht dat we andere functies moesten vinden voor zo'n vijftig medewer kers. En we werken met veel min der uitzendkrachten dan voorheen. Over dat traject ben ik heel tevre den. Dat is ook de verdienste ge weest van de begeleidingscommis sie van de OR.' Naast de onderne mingsraad werd ervaring van de vloer verzameld in klankbordgroe pen. Zij werden betrokken bij het ontwerp van de nieuwe fabriek. Marvelo-directeur Teun Winkel Elke afdeling in de nieuwe fabriek heeft zijn eigen accent-voor-de-toe- komst meegekregen. Groei is daar in belangrijk. De hagel-afdeling kan meer vormen, kleuren en sma ken maken, de te verwachten groei in vruchtenthee kan de nieuwe fa briek trekken, pindakaas en pasta kunnen in hogere capaciteit tegen een lagere kostprijs worden gepro duceerd. Pinda's verschijnen in meerdere verpakkingsvormen. De 'Door die goede voorbereiding kon- concurrentiestrijd in de wijnbotte- den een hele hoop problemen van larij kan worden gevoerd en een te voren worden opgelost en vergde nieuwe brandertechniek is de trots het opstarten van nieuwe afdelin- van de koffieafdeling. De zes afde- gen niet meer dan zes weken.' lingen zijn gegroepeerd rondom één centrale goederenstroomhal. FOOd Comnanv Winkel: 'De afdelingen waar het y minst naar toe moet zijn het verst Wie het parkeerterrein oprijdt, weg, daar komt het op neer. Dat ziet op de silo van de Marvelo-fa- betekent minder routing. In deze briek het nieuwe logo. Marvelo versie hebben we 25.000 heftruck- Food Company. Een internationaal kilometers per jaar. De eerstvol- klinkende naam. Winkel ontkent gende optie zou al 40.000 zijn ge- echter dat internationalisering een weest.' Naast de centrale goede- speerpunt wordt van het toekom- renstroomhal zijn er drie bulkop- stig beleid. 'Welnee, Albert Heijn slagen voor wijn, suiker en koffie, blijft onze grootste klant. Daar Wie de fabriek ingaat moet om hy- ontlenen we ons bestaansrecht giënische redenen een petje op en aan. 95% van onze produktie is be- een witte jas aan. De huisregels stemd voor AH. Dat Food Compa- zijn aangescherpt. 'Maar op de ny klinkt gewoon lekker fris.' Toch gladde, lichte vloeren zie je werke- kijkt Marvelo de laatste jaren ook lijk elk stofje', zegt Winkel. 'Dat is verder. En met zo'n beetje de de mogelijkheden enige tegenval- van de nieuwe fa- >r L Ier. We bekijken briek de hogere 111 0£jaOrWK of we daar nog capaciteiten, de Zijil (Ie SOCiale iets aan kunnen betere kwahteits- J doen. Het is, zo- beheersing, kan COÏltClCteil SteVK als een huis- scherper worden tiorhotorf7' vrouw zou zeg- geoffreerd. 'Daar- gen, een besmet door kunnen we telijke vloer.' af en toe mee doen op de internationale markt', 'Ja, ik ben trots op deze fabriek, zegt Winkel. 'De eerste resultaten Het is geworden wat ik er van ver- daarvan zijn de levering van koffie wacht had. In de voorbereiding aan de Spaanse AMS-partner Mer- zijn vaak hele hoge verwachtingen cadona en de Engelse partner Sa- gewekt. Maar een walhalla is het feway/Argyll.' Daarnaast gaat natuurlijk niet. Het blijft een fa- Marvelo pindakaas maken voor briek waar elke dag een hoop pro- Pingo Doce en worden al pasta's dukten worden gefabriceerd. Als ik geproduceerd voor het Tjechische naar mijn eigen werk kijk, ben ik Mana. Winkel blijft de internatio- heel tevreden. Door de entree en nalisering echter zien als 'niet de vide, die de verdiepingen in het meer dan een leuke uitbreiding'. kantoorgedeelte met elkaar ver bindt, zie ik veel meer mensen dan 'Onze strategische waarde voor vroeger. Aan de Oostzijde zaten de Ahold blijft wat het was. Steunend kantoren in alle hoeken en gaten, op drie pijlers. De toegevoegde En ik loop ook regelmatig de hele waarde aan retailing door de speci- fabriek door. Dat doe ik nu in drie fieke kennis van produkten. Ik be- kwartier, vroeger was ik dan an- doel, onze koffieafdeling heeft een derhalf uur onderweg.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 6