'Voor ons is het altijd winter1 ALBERT HEIJN EN DISTRIBUTIE Richard Verheugd, orderpicker verscentrale: Verdeelfunctie Toetjes-DC Vandaag Voor Morgen Fustwasmachine Vroeger had een vrachtauto bestellingen van acht filialen aan boorddat zijn er nu veel minder AHOLD FLITSEN EXTRA EDITIE OKTOBER 1993 3 Albert Heijn beschikt in Nederland over de volgende distributiecentra om zijn ruim zeshonderd winkels te bevoorraden. - Drie regionale distributiecentra in Zwolle, Tilburg en Zaandam voor de distributie van 1.800 artikelen met een hoge omloopsnelheid; - Een landelijk distributiecentrum in Geldermalsen voor de artikelen met een lage omloopsnelheid; - Vijf groentecentrales in Barendrecht, Nieuwegein, Tilburg, IJsselmuiden en Zaandam (de laatste nu ondergebracht in het Composite DC) - Vier vleescentrales in Eindhoven, Groenlo, Zoetermeer en Zaandam (de distributiefunctie van laatstgenoemde nu ondergebracht in het Composite DC) - Eén kaascentrale in Culemborg; - Eén bloemencentrale in Woerden; - Drie diepvriesdepots in Harderwijk, Bergsche Hoek en Boxtel. Totale omzet per week: ruim 5 miljoen colli II 1is nogal fris hier. Twee graden. Vandaar die kle- 1 I ding. Ik draag een T-shirt, een trui, een trainingsjack en daarover dan nog een isopak. Ik ben nogal een koukleum. Polsmof fen horen er ook bij. En schoenen met stalen neuzen. Het leer is al leen te dun. Er zou iets van bont in moeten zitten, iets absorberends. In deze krijg je zweetvoeten. Aan het eind van de dag zijn je sokken drijfnat. Die muts is van mezelf. Als ik die niet op heb krijg ik hoofdpijn van de kou. Doordat je bezig bent, krijg je zweet op je voorhoofd. En dan die kou erop, dan heb ik meteen koppijn. Van daar die muts. Een collega heb ik er ook één gegeven. Gekocht in een skizaak. Een mooie rooie. Dan zie ik 'm tenminste van verre aanko men. In principe is het voor ons al tijd winter. Als het warm is 's zo mers en je gaat naar buiten, dan loop je tegen een muur op. Vooral als je moe bent. Dan wil ik in m'n auto nog wel eens zitten domme len. Ik werk hier vanaf het begin. Hiervoor zat ik in het tijdelijke toetjes-DC in Beverwijk. Het mooie hier is de ruimte. En alle maal nieuw spul. Organisatorisch is het ook verbeterd. Het is over zichtelijker. Maar het werk is niet veranderd. Ja, de boter staat wat hoger. Dus ik hoef minder te buk ken. Dat is een voordeel. Maar per dag haal ik nog steeds de bestellin gen van ongeveer vijftien filialen op.' Albert Heijn werkt voortdurend aan de verdere verbetering van lo gistiek en distributie. Een efficiën te inrichting en besturing van de goederenstroom zijn van cruciaal belang om consumenten het ge wenste assortiment tegen de laagst mogelijke kosten in een prettige winkelomgeving aan te bieden. De rol van het distributie centrum zal in de toekomst zeker anders worden. De hoofdtaak zal verschuiven van voorraadfunctie Fustwasmachine naar verdeelfunctie. Afgeleverde in 2°C kunnen staan. De langste rit die vanuit het Composite DC gemaakt wordt, is aanzienlijk kor ter. Vroeger had een vrachtauto de bestellingen van zes tot acht filia len aan boord. Door de combinatie zijn dat er nu minder en is de auto dus korter onderweg.' De bouw van het complex was no dig omdat het oude regionale dis tributiecentrum in Zaandam na ruim twintig jaar te oud en vooral ook te klein was geworden. De lang houdbare koelprodukten, zoals des serts, kaas en vleeswaren, konden er al niet eens meer in en werden noodgedwongen vanuit een 'toet- Jan van Kleij jes-DC' in Beverwijk gedistribu eerd. De groentecentrale stond tot voor kort op het veilingterrein in Beverwijk. Maar de veiling vertrok naar Alkmaar en bovendien vol deed het gebouw technisch niet langer aan de wensen. Van Kleij: 'Er was dus een noodzaak om nieu we gebouwen neer te zetten. Tege lijkertijd zagen we in het buiten land een duidelijke ontwikkeling in de logistiek: het combineren van goederenstromen om winkels effi ciënter te bevoorraden. We hebben laten onderzoeken of dat voor Al- bert Heijn ook haalbaar was en dat bleek inderdaad het geval.' De bouw van het Composite DC viel samen met de onwikkeling van een nieuw distributiesysteem bij Albert Heijn: Vandaag Voor Morgen (VVM), dat wil zeggen: vandaag besteld, morgen geleverd. Een systeem waarbij filialen hun bestellingen binnen 18 uur in huis hebben, zodat ze zo snel mogelijk in kunnen spelen op de wensen van hun klanten. Dat betekent kleinere aanleverporties, waardoor de voorraad in het winkelmagazijn zo klein mogelijk kan worden ge houden. Van Kleij: 'Vroeger moes ten filialen vaak eerder besluiten wat ze voor de volgende aflevering nodig hadden. Het gevolg was vaak dat artikelen die over de code dreigden te raken afgeprijsd moes ten worden. Dat zal met die korte leadtime veel minder gebeuren. Het gaat ons absoluut voordeel op leveren. Het Composite DC is ge maakt voor VVM.' Door de frequentere belevering zal de rol van het winkelmagazijn ver anderen. Het magazijn zal minder als opslagruimte dienen, maar veel meer als 'sluis' voor in- en uitgaan de goederen. Bij elke levering wor den dan ook meteen retourgoede ren mee teruggenomen naar het Composite DC. Voor de verwerking daarvan beschikt het DC over een gebouw waar de stroom van lege fusten, emballage, pallets en re- touren wordt verwerkt: het retou rencentrum. Ook karton en afval- plastic uit de filialen komen hier terecht voor verdere verwerking. In een speciaal voor Albert Heijn ontwikkelde fustwasmachine wor den binnengekomen, ongesorteer de bruine vleesfusten en gele stan- daardfusten gewassen en op maat gesorteerd. Een deel van de gewas sen vleesfusten gaat linea recta terug naar de nieuwe Centrale Slagerij, en komt vervolgens ge vuld en wel via de gekoelde lucht brug weer terug in het Composite DC. goederen zullen niet meer in stel lingen worden opgeslagen, maar direct bij aankomst al worden ver deeld en klaargezet voor de filia len. Wat er aan de ene kant in komt, gaat er even later aan de an dere kant weer uit. Jan van Kleij: 'Die kant gaan we inderdaad op. Met sommige artikelen zou dat nu al kunnen. En met Beaujolais Pri meur gaat het trouwens al zo. We hebben bij de bouw van het Com posite DC terdege rekening gehou den met die toekomstige ontwikke lingen. Neem de overkapping. Het is weliswaar geen Thialfstadion, maar het aantal pilaren is mini maal. Er zijn zo weinig mogelijk obstakels; vaste functies zijn in de wanden weggedrukt. Daardoor kunnen we er in toekomst nog alle kanten mee op.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 3