Bundeling transporten vermindert aantal ritten 'Het blijft een kwestie van voorzichtig rijden en kijken' 'Als de filialen het goed doen, hebben wij geen werk meer' Emballage Composite Distributiecentrum 'Het is weliswaar geen Thialf-stadion, maar het aantal pilaren is minimaal Josef Bouchlarhem, medewerker retourencentrum: WÊBÈ ALBERT HEIJN COMPOSITE DISTRIBUTIECEN TRUM ZAANDAM Schaatstocht Willem Gemin, heftruckchauffeur regionaal DC: AHOLD FLITSEN EXTRA EDITIE OKTOBER 1993 van Vers 1,2 en 3 bieden ieder apart hun deel van de filiaalbestel- ling aan. Voor elke versstroom geeft de computer aan wanneer wat bij welk laaddock moet worden klaargezet. Niet eerder want dan staat er nog een andere auto te la den, en niet later want dan is de auto weg.' Het hele versassorti ment wordt in op 2°C gekoelde vrachtauto's naar de winkels ver voerd en krijgen daar hun plaats in de vereiste temperatuur terug. 'We hebben uitputtend onderzocht hoe lang je die verschillende vers stromen op 2°C in één auto kunt vervoeren zonder kwaliteitsver lies', zegt Van Kleij. Vergelijk het maar met menselijk gedrag. Als het vriest en je moet naar de schuur dan doe je even een das om. Moetje de vrieskou in om een brief te posten dan trek je ook nog een jas aan. En als je een schaatstocht gaat maken dan kleed je je nog eens extra warm aan. Op die ma nier hebben wij de weerbaarheids- grenzen van de verschillend pro- duktgroepen vastgesteld. Het blijkt dat de produkten zonder pro blemen tussen de 4V2 en 5V2 uur Totale oppervlakte:201.465 m2 Totaal aantal docks:118 Aantal medewerkers:900 Filiaalleveringen in colli per jaar:77 miljoen Retour in colli per jaar:33 miljoen door de luchtbrug vanuit de cen trale slagerij), wild en gevogelte (Vers 1) worden neergezet in een ruimte met een temperatuur van 0°C. Aardappelen, groente en fruit (Vers 2) worden deels bewaard in een ruimte met een temperatuur van 12°C en deels in een ruimte waar een temperatuur van 2°C heerst. Verpakte vleeswaren, sala des, kaas en desserts (Vers 3) wor den eveneens op 2°C opgeslagen. Van Kleij: 'De orderverzamelaars ging vroeger gemiddeld 8x per week naar het filiaal, vlees 6x, des serts en kaas 3x. De drie versstro men worden nu gebundeld en dat levert, een aanzienlijke besparing op in het aantal auto's aan de ach terdeur van het filiaal.' Het gekoelde assortiment is onder gebracht in de verscentrale van het DC. Vlees (deels aangevoerd Een logistiek paleis volgens de architect, een simpele doos volgens DC-baas Jan van Kleij. .Het nieuwe Al- bert Heijn Composite Distributiecentrum Zaandam. Een regionaal distributiecentrum, een verscentrale en een retourencentrum onder één dak. De grote voorde len: frequentere belevering van filialen, kortere leadtimes en toch minder vrachtauto's naar de winkels. Composite: een combinatie van verschillende activiteiten. En dat is precies wat er gebeurt in het nieuwe Composite DC. De distri butieactiviteiten van een centrale slagerij (gekoeld), een groentecen trale (gekoeld), een toetjes-dc (ge koeld) en een kruidenierswaren-dc (ongekoeld) zijn erin samenge bracht. Een centrum waar filiaal- bestellingen worden samengebun deld. In plaats van vier vrachtau to's met elk een deel van het assor timent, verschijnen aan de achter deur van de supermarkt nu één vrachtauto met het hele gekoelde assortiment en één vrachtauto met het ongekoelde assortiment, zo no dig een aantal keren per dag. Jan Het retouren van Kleij rekent voor: 'Groente centrum L e goederen die hier binnen- I I komen zet ik in de stellin- gen. En ik hou in de gaten of er pickplaatsen leeg raken. Als dat het geval is haal ik pallets van boven naar beneden. We stapelen de pallets hier tot vier hoog. Om het D-niveau te halen hebben de heftrucks allemaal nieuwe masten gekregen. Het oude DC was name lijk lager. Daar konden we maar tot drie hoog. Ik vind het prettiger werken hier. Het is ruimer en er is meer daglicht dankzij de dakra men. Het werk zelf is ongeveer hetzelfde gebleven. Het blijft een kwestie van voorzichtig rijden en kijken. Vooral kijken. Kijken of je goed voor de stelling staat en dan voorzichtig naar voren met de vork. Het lukt niet altijd even goed. Er valt wel eens wat, maar we worden beschermd door een roosterdak. Als er een pallet met volle flessen naar beneden komt, word je alleen wel nat. Dat is wel eens gebeurd. Met eieren is het nog erger. Ik rij nu in het sappen circuit. En dan heb je ook nog het zeepcircuit en het krattencircuit. Ik kom overal. Ik werk nu zes jaar in het DC. Eerst als orderverzame laar en nu op de heftruck. Dit be valt me beter, ja. Als heftruck chauffeur hoefje niet zelf te tillen. Dat doet de heftruck.' f igenlijk doe ik hier van al- les. Fusten selecteren, pal- ■■lets rondrijden met de hef truck. Maar het meest ben ik toch emballage aan het sorteren. Nor maal moeten de filialen de kratten bij elkaar op een pallet zetten. Fanta bij de Fanta. Coca Cola bij de Coca Cola. Maai- dat gebeurt niet altijd. Of zeg maar gerust: meestal niet. We krijgen hier pal lets waarop alles door elkaar staat. Die sorteren wij dan in het sorteer- circuit. Als de filialen het goed zouden doen was er waarschijnlijk geen werk voor ons. Dus van mij mogen ze zo doorgaan. Het gaat bij het selecteren om de kratten. Die moeten bij elkaar komen, maar je let natuurlijk ook op of de flessen gelijk zijn. Het komt vaak voor dat er verschillende flessen in één krat zitten. Als je hier een tijdje werkt, zie je dat heel snel. Je krijgt, er een neus voor. Ik begin vaak met de kratten bier, omdat die het zwaar ste zijn. Dan heb je dat gehad. Daarna selecteer ik het fris. Maan dag is hier een drukke dag, dins dag ook. Dan krijg je de flessen die de mensen op zaterdag hebben in geleverd. Nee, ik heb niet in het oude distributiecentrum gewerkt. Ik ben hier gekomen toen het net open was. Het bevalt me wel. Leu ke collega's en een mooi, nieuw ge bouw natuurlijk.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 2