STRAKKER, ZAKELIJKER, PROFESSIONELER ZELFSCANNING: RELAXED WINKELEN 8 Gall Gall kruidt magazine met bekende namen Abel Banus 12' 1'2 jaar franchiser Twijfel Pioniersfase 'Zelfscan- klanten hebben nooit van die gespannen koppies AHOLD FLITSEN OKTOBER 1993 De eerste franchisevestiging van Albert Heijn viert deze maand feest. Een jubileum. Twaalfeneenhalf jaar geleden zette Abel Banus als eerste zelfstandig ondernemer zijn handtekening onder een franchisecontract met Albert Heijn. Een gebeurtenis die inmiddels veel navolging heeft gekregen. Dit jaar werd de honderdvijftigste AH-franchi- sewinkel geopend en het einde is nog niet in zicht. Voordat ik met Albert Heijn in zee ging, had ik in Appingedam m'n ei gen buurtwinkel', vertelt Abel Ba nus, zelfstandig ondernemer en te vens de eerste franchisenemer bij Albert Heijn. 'Maar de grossier ging failliet en ik was genoodzaakt een andere leverancier te zoeken. Om het vak zo goed mogelijk te kunnen uitoefenen, vond ik het be langrijk dat de nieuwe leverancier een breed en aantrekkelijk assorti ment kon bieden. In dat opzicht sprak het winkelconcept van Al- bert Heijn me erg aan. Toen ik bo vendien vernam dat AH plannen had voor uitbreiding van de win kelactiviteiten in Appingedam, heb ik contact opgenomen over een eventuele samenwerking.' digd en de personeelsbezetting vervijfvoudigd. De winkel is ver groot en volledig gemoderniseerd. 'Al die ontwikkelingen hebben een flinke verschuiving in werkzaam heden met zich meegebracht. Vroe ger was ik altijd op de winkelvloer aanwezig en had ik een belangrijk aandeel in de uit te voeren werk zaamheden. Dat varieerde van het repareren van een weegschaal tot het bijspringen achter de kassa's. Tegenwoordig heb ik m'n handen vol aan zaken als kwaliteit, perso neelsbeleid en ontwikkelingen in de lokale markt.' Eén van de grote voordelen van de franchiseformule is datje het werk veel beter kunt organiseren', ver volgt de jubilerende franchisene mer. 'Vroeger in die buurtwinkel was ik dag en nacht aan het werk. Een vrije dag was er niet bij. Je was bijvoorbeeld veel tijd kwijt aan de wekelijkse advertenties, want je wilde graag zo origineel mogelijk zijn. Reclameboodschap pen schilderde ik in die tijd zelf op de ramen van m'n winkel. Door de ondersteuning en dienstverlening van Albert Heijn hebben we nu voldoende tijd en ruimte voor onze primaire taak: het creatief onder nemerschap in het contact met de klant en het sturen en motiveren van de medewerkers.' Ondanks de snelle groei en de goe de resultaten van AH-franchising, beseft Banus terdege dat er aan de snelle ontwikkelingen ook gevaren zitten. 'Het moet niet zo zijn de AH in de toekomst een financiële in stelling wordt. Het belangrijkste is dat de klant graag zijn boodschap pen haalt bij Albert Heijn. Want je werkt niet alleen voor de centen maar ook voor het plezier.' Staand v.l.n.r. Desiree Buining-Mulder (part-time brood), Trijn Brik (part-time houdbaar), Els Heethuis-v.d. Ploeg (assistent bedrijfsleider) en Abel Banus. Zittend v.l.n.r. Jan Brik (houdbaar), Stefan Burning (zuivel), Henk Strating (groentechef) Allen al 12'/2 jaar bij AH- Appingedam En wat bleek? Zaandam was geïn teresseerd. Ondanks de twijfel die zowel binnen Albprt Heijn als bij de Nederlandse middenstanders bestond over het bestaansrecht van AH-franchising, kwam de sa menwerking van de grond. 'De eer ste reacties waren verre van posi tief, moet Banus bekennen. 'Gros siers en lokale ondernemers waren woedend over de samenwerking met het grootwinkelbedrijf en voorspelden ons weinig goeds. Maar de stormachtige groei die AH-Franchising in de korte perio de van haar bestaan heeft doorge maakt, bewijst dat de samenwer king tussen Albert Heijn en de zelfstandige ondernemers een groot succes is geworden.' In de eerste jaren verrichtten Ba nus en de afdeling franchising je reinste pionierswerk.' 'De bestaan de inventaris van m'n winkel werd niet in AH-stijl aangepast. Er werd hier en daar wat verschoven en wat promotiemateriaal opge hangen. Mijn klanten konden de verandering bijna niet zien. Het assortiment werd wel aangepast. Maar als je het gevoel had dat er wat ontbrak, dan kocht je dat in bij een ander. Gortepap bijvoor beeld. Dat zat destijds nog niet in het AH-assortiment, terwijl dat in het Noorden een veelgevraagd pro- dukt is. In die eerste jaren was ik erg vrij en waren er weinig regels. Het was een kwestie van aftasten hoe het zou moeten. Dat is nu ge lukkig anders. De regels zijn aan gescherpt om een duidelijke struc tuur aan te brengen en een con stante kwaliteit van de franchise- winkels te garanderen. De organi satie is strakker, zakelijker en pro fessioneler geworden', aldus Banus. In de loop der jaren is er in de eer ste AH-franchisevestiging veel ver anderd. De omzet is verviervou- (Vervolg van pag. 1) nog je breekbare artikelen aan het eind van de band in elkaar schui ven. Dat is een ergenis die je met zelfscanning oplost. Bij de kassa hoef je alleen de bon van de hand scanner af te leveren. Het geeft aan dat Albert Heijn een innova tief bedrijf is dat luistert naar zijn klanten.' Medio april van dit jaar werd zelfscanning op proef inge voerd in filiaal 1572 in Geldermal- sen. Het filiaal heeft 96 handscan ners en inmiddels maken 600 klanten met behulp van een scan pas gebruik van het systeem. Er is ook een speciale 'scan-kassa' geo pend. 'Dat is eigenlijk de enige aanpassing die we in al die tijd hebben gedaan', zegt supermarkt manager Ad Roks. T)e zelfscan- klanten klaagden terecht dat ze, eenmaal bij de kassa, alsnog in de rij moeten staan, omdat andere klanten gewoon af moeten reke nen. De scan-kassa is niet constant bemand, daar zijn nog te weinig gebruikers voor. Maar er is altijd een caissière in de buurt.' Tech nisch werkt het systeem prima. Dat zelfscanning uit tientallen in ternationale inzendingen als prijs winnaar werd gekozen, verbaast Roks helemaal niet. 'Zelfscanning is een hele relaxte manier van boodschappen doen. Je hoeft niet in de rij te staan, je hoeft niet ze nuwachtig je boodschappen in te pakken, omdat de volgende klant alweer te dringen staat. Zelfscan- klanten hebben nooit van die ge spannen koppies.' Wie zelfscant kan in Geldermalsen ook een op klapbare box aanschaffen voor vijf gulden, die in de winkelwagen kan worden gezet en waar men direct de boodschappen in kan rangschik ken. 'Je kunt er drie op elkaar sta pelen', zegt Roks. 'Die til je dan in één keer de auto in. Het is een effi ciënte manier van winkelen.' Onlangs evalueerde Albert Heijn met de klanten het zelfscannings- systeem. De reacties waren uiterst positief. Ook projectleider Leen Oosterveen van de afdeling Win keltechniek van Albert Heijn is en thousiast over de resultaten. Het valt dan ook te verwachten dat het definitieve 'ja' tegen zelfscanning nog voor het eind van het jaar zal vallen. Het oktobernummer van het tweemaandelijkse Gall Gall- magazine biedt een andere aanblik dan vorige nummers. De slijters hebben de wijn maand aangevat om het maga zine grondig te restylen. Het gaat om een proef, die de le zenswaardigheid en de uitstra ling van het blad moeten ver beteren. 'Een speciaalzaak moet zijn klan ten een speciaal blad aanbieden', zegt hoofdredacteur Kees Postma. *We willen af van "het uitdelertje' wat het nu is. Het blad moet naar een hoger niveau worden getild en een bewaarmagazijn worden.' Postma noemt de oude opzet 'vaak té theoretisch'. 'In de nieuwe for mule is gekozen voor een luchtiger schrijftrant. Aan de andere kant zijn de artikelen inhoudelijker ge worden.' De redactie benaderde be kende culinaire journalisten Onno Kleyn, Gert Crum en Hubrecht Duijker en ontving ook een anek dotische bijdrage van Mart Smeets. Duijker interviewde voor het proefnummer de Califomische wijngoeroe Robert Mondavi. Naast de veranderde inhoud werden ook de lay-out en de fotografie gewij zigd. "We fotograferen wat creatie ver', noemt Postma het. Maar het is volgens de redacteur zeker niet de bedoeling dat het blad, met een oplage van 220.000 exemplaren, wordt omgetoverd in een glossy magazine a la Avenue. Eind okto ber wordt het nieuwe magazine geëvalueerd.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 9