Ombouw winkels bij FNS East afgerond NOTERING PAST IN GROEISTRATEGIE VIJF NIEUWE WINKELS IN TSJECHIE VAKANTIE IN NEDERLAND Edwan Goedkoper Kosten DE OMBOUW VAN FINAST-WINKELS tot Edwards-winkels in het werkgebied van de Amerikaanse Ahold-dochter FNS East werpt zijn eerste vruchten af. De Edwards-formule blijkt de juiste aanpak in het door de recessie zwaar getrof fen New England. De ombouw is inmiddels voltooid. FNS East telt nu 58 Ed- wards-supermarkten en 14 kleinere Finast-winkels. Edwards in trek Wall Street Splitsing Het Finast- logo wordt verwijderd en vervangen door de naam Edwards De Edwards-formule werd tegelij kertijd fijngeslepen naar het voor beeld van Giant Food Stores, de succesvolle Ahold-keten die in Pennsylvania uitstekende resulta ten boekt met de Every-Day-Low- Price-aanpak. Dat wil zeggen: een breed assortiment met kwalitatief hoogstaande produkten voor de ge garandeerd laagste pi-ijzen. 'We hebben de Giant-formule als het ware geadopteerd', aldus Tony Schiano, de directeur van FNS East. 'Een reusachtige operatie, waaraan iedereen in de organisa tie met volle inzet heeft bijgedra gen. Daarnaast hebben we hulp gekregen van specialisten van on ze Amerikaanse zusterbedrijven.' De nieuwe aanpak wordt begeleid door een reclamecampagne in de media. Edwards is dagelijks met spotjes op de televisie te zien. Schiano: 'De eerste resultaten la ten zien dat we op de juiste weg zitten. In de tot Edwards omge bouwde winkels gaan de omzetten omhoog en neemt het aantal klan ten toe. De verwachting is dat dit zich zal voortzetten. Consumenten die bij Edwards komen winkelen zijn goedkoper uit dan bij al onze concurrenten. Die boodschap heb ben we kennelijk goed over weten te brengen. Edwards is beslist geen discountformule geworden. Het assortiment blijft groot, de kwaliteit hoog en de winkelsfeer uitstekend.' De grootscheepse ombouwoperatie gaat gepaard met een forse kosten reductie, waarbij ook maatregelen in de personeelsbezetting zijn ge nomen. De kosten bij FNS East zijn de laatste maanden dan ook naar beneden gebracht. Verwacht wordt dat FNS East in 1994 mede daardoor weer duidelijk zal kun nen bijdragen aan het resultaat van Ahold USA. Ahold heeft vorige maand overeenstemming bereikt met de Tsjechische overheid over de overname van vijf winkels in de provincie Zuid-Moravië. De winkels, die onderdeel uit maakten van een lokaal privatiseringsproject, zullen de komende maanden worden omge bouwd tot de Mana-formule. Het totaal aantal Mana-winkels komt daarmee op 31. Daarnaast voert Ahold op dit moment in Noord-Moravië onderhandelingen over de overname van nog eens elf winkels. AHOLD FLITSEN OKTOBER 1993 De ombouw van de grotere Finast-winkels begon in april, nadat duidelijk was geworden dat het niet meer mogelijk was om het gewenste winstniveau met deze formule te halen in het econo misch zwaar aangeslagen ge bied. De al bestaande Edwards- formule, bekend om zijn lage prijzen, deed het in de gegeven omstandigheden stukken beter. FNS besloot daarop zijn Fi nast-winkels om te bouwen. (Vervolg van pag. 1) elkaar steken zo'n 90% van hun geld in binnenlandse (dus Ameri kaanse) bedrijven, en slechts 10% in buitenlandse bedrijven. Zolang de Amerikanen Ahold als Neder lands detailhandelsbedrijf zien, zijn ze minder geïnteresseerd om kapitaal ter beschikking te stellen waarmee Ahold kan werken en kan groeien. Aandelen Ahold wa ren al sinds 1991 verhandelbaar in Amerika via het Nasdaq-systeem, een geheel elektronische effecten beurs. Nu, na ruim twee jaar, past de overgang van Nasdaq naar Wall Street in de groeistrategie van Ahold, die onder meer voorziet in een verdere versterking van onze positie in de VS. Een notering op Wall Street maakt Ahold in de VS veel beter bekend, en geeft aan dat ons bedrijf grote belangen heeft in Amerika. Ahold heeft ruim 500 supermarkten in de VS die in 1992 levensmiddelen ter waarde van ruim 6,3 miljard dollar verkochten, meer dan 50% van de totale Ahold-omzet. Daarvoor zijn aan de overkant van de oceaan ruim 50.000 collega's dag in dag uit aan de slag. Velen van hen zijn via een speciaal programma al aandeelhouder van Ahold. Door de notering op Wall Street zullen zij het verloop van de koers beter kunnen volgen. Om de koers van het Ahold-aan- deel meer in overeenstemming te brengen met de aandelenkoers van vergelijkbare bedrijven, heeft Ahold de aandeelhouders voorge steld in te stemmen met een split sing van het Ahold-aandeel. Dat betekent dat een aandeelhouder die nu twee aandelen heeft, er straks vier heeft. Een Ahold-aan- deel gaat dan (afgaande op de koers van begin oktober) in Neder land circa 44 gulden en in de Ver enigde Staten 24 dollar kosten. De splitsing heeft op zichzelf geen in vloed op de waarde van het bezit van de aandeelhouders. Maar de lagere koers kan de verhandel baarheid van de aandelen vergro ten, wat dan weer de koers ten goede kan komen. Als de Aliold-aandeelhouders be gin november ja zeggen tegen de voorgestelde splitsing, heeft dat op zichzelf geen invloed op de waarde van de units in het AH Vaste Klanten Fonds. Eind september beheerde het fonds 483.992 Ahold- aandelen. Dat worden er, als de splitsing doorgaat, dus 967.984. Mijn dochters waren dit jaar voor het eerst met zijn tweeën op va kantie in Nederland. Niet alleen goed voor hun Nederlands, maar ook om weer eens te voelen waar hun wortels liggen. Wat het weer betreft was het wel wennen voor ze, want terwijl wij hier in Ameri ka de warmste zomer sinds jaren hadden, begreep ik dat Nederland een ouderwetse regenzomer had. Hun eerste stop was Vlieland, waar ze kampeerden op een een voudige camping en met een kruik sliepen vanwege de kou. Mijn zus merkte op dat ze wel wat verame- rikaansd waren en niet gewend waren om alle afstanden, weer of geen weer, lopend of per fiets af te Maar alles went en uitein delijk hebben ze nog in de Noord zee gezwommen en 'wad' gelopen. Daarna een weekje Amsterdam met bezoeken aan de Albert Cuijp- markt, de Bijenkorf en een golf- bad. Het viel mijn oudste dochter op dat ze in Amsterdam, in tegen stelling tot New York, geen bede laars had gezien. Verder vonden ze dat de auto's, hoewel natuurlijk veel kleiner, toch veel harder kon den rijden dan in Amerika. Hun favoriete eten was pannekoeken, chocopasta, patat, het Nederlandse brood, en aardappelen met jus. Aangezien wij op onze vakanties in Amerika altijd onze eigen super markten bezoeken of een kijkje ne men bij de concurrentie, vroeg ik natuurlijk ook of ze bij Albert Heijn geweest waren. Helaas was dit programma-onderdeel niet aan bod gekomen. Ik geloof dat ik vol gendjaar toch maar zelf mee moet! Cornelie Jutte (Cornelie werkt op het hoofdkan toor van Ahold USA in Parsippa- ny, New Jersey)

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 5