Muntsloten zijn steeds moeilijker te kraken 4- RUIM TIEN JAAR GELEDEN reden bij Albert Heijn de eerste winkelwa gentjes met muntslot. Inmiddels is zo'n tachtig procent van het wagen park uitgerust met muntsloten en is het slot zelf aan zijn vijfde versie toe. Mandjes Vroeger raakte ik 150 karren per jaar kwijt 'Van mij mogen er vijf-guldensloten op' Colablikje AHOLD FLITSEN OKTOBER 1993 Albert Heijn startte inder tijd met de karren-met- muntslot omdat teveel wa gentjes niet werden terug gebracht naai1 de winkel. Ze slin gerden op het parkeerterrein of werden tot aan de voordeur meege nomen. 'Het kostte de filialen een mannetje om elke keer de wagen tjes te verzamelen', zegt Cees van Alfen van de afdeling Winkeltech niek en belast met de inkoop van de inventaris. 'Bovendien kwamen er gemeentelijke verordeningen. Als zo'n achtergelaten karretje aan de haal gaat, omdat het op een hel lend stuk staat, en tegen een ge parkeerde auto aanrijdt, krijgt de gemeente dat op z'n brood. Albert Heijn is daar niet verantwoordelijk voor.' De gulden moest die gemak zucht voorkomen. Om het terug brengen van winkelwagentjes bo vendien te bevorderen werden sta tions gemaakt op de parkeerterrei niet meer, zoals de oudere model len, in het midden. 'Kindvriende lijk', zegt Van Alfen. 'Het wilde nog wel eens voorkomen dat een kind voorover viel in het kinderzit je en met zijn hoofd op het slot te recht kwam.' En wat verder be langrijk is: het slot is bestand te gen allerhande vormen van mis bruik, of zoals het in vakjargon heet: het slot is HP, hufterproof. Dat betekent dat ze niet meer, zo als vroeger, te openen zijn met een lipje van een colablikje of met de vulling van een pen. 'Ook vreemde valuta werken niet meer', zegt van Alfen. En het materiaal is veel sterker dan in het verleden. Het is zelfs onbrandbaar. Kijk, alles kan kapot. Maar ik heb niet de erva ring dat dat nog veel gebeurt. Mensen zijn er inmiddels aan ge wend. De lol van het vernielen is er af.' Ook weersinvloeden hebben geen negatieve gevolgen meer voor de sloten. In het verleden vroor een met water volgelopen slot re gelmatig kapot. Ondanks deze ver beteringen blijft het slot, op de wielen van de winkelwagen na, het meest gerepareerde onderdeel. Van Alfen: 'Bij de fabrikant wor den de sloten getest. Zoveel keer in en uit. Maar dat gebeurt onder ideale omstandigheden. In de praktijk wordt er niet zo zachtzin nig mee omgegaan.' In de toekomst is de kans dat de gulden wordt vervangen door een keycard met pincode reëel. Die ontwikkeling bevindt zich nog in een pril stadium. Er loopt een Albert Heijn-filiaal 1006 staat midden in een woonwijk in de Amsterdamse Watergraafs meer. Supermarktmanager Wim Buis kijkt tevreden terug op de tijd dat zijn filiaal startte met de karretjes-met-muntslot, 'Iedereen was er voor. De stads deelraad, de klanten en wij na tuurlijk ook. Misschien dat het daarom hier zo goed werkt. Vroeger raakte ik 150 karren per jaar kwijt. Nu nog maar tien. Wij hadden hier echt pro blemen. Schade aan auto's, om dat het trottoir iets schuin af loopt en zo'n kar aan de wandel gaat. Maar ook dat je door de hele buurt die karren zag staan. Ik ben wel eens opgebeld door de politie op zondag. 'Meneer, we hebben een kar van u hier staan. Komt u 'm even ophalen.' Ik zei: 'Kom 'm morgen maai- brengen en je krijgt van mij een fles wijn. Dat hebben ze gedaan.' Maar dat komt nu niet meer voor. Mand jes zijn trouwens een ramp. In ons filiaal hebben we de regel ingevoerd dat mandjes niet meer achter de kassa mogen worden meegenomen. Ze moe ten aan het begin van de kassa worden neergezet. Dat werkt -iets beter.' AH-filiaal 1451 in Lelystad was indertijd één van de eerste filia len waar karretjes-met-muntslot werden geïntroduceerd. Super marktmanager Jan van Velzen over zijn ervaringen: 'Ik kan niet zeggen dat ik ontevreden ben. De tijd die ik vroeger kwijt was aan het verzamelen van de karretjes is gehalveerd. Er slingeren er heel wat minder rond in de wijk en op het parkeerterrein. Met de concurrenten hebben we een goe de uitwisseling van karren. Ik raak er minder kwijt. Het scheelt me per jaar zo'n veertig karret jes. Maar van mij mogen er toch vijf-guldensloten op. Dan is de drempel nog wat hoger. Ik heb nog altijd dat ik de ene week veertig karren meer heb dan de week er op. Die zijn dan, zeg maar, 'uitgeleend'. De klant neemt ze mee naar huis, zet ze thuis in de schuur en komt er de volgende week weer mee bood schappen doen. En dan worden er per jaar ook nog zo'n twintig a dertig karren gestolen. Om over de mandjes maar te zwijgen. Daar heb ik er elk half jaar hon derd van nodig op een bestand van 150. Hoe je het ook wendt of keert: het blijft een kwestie van mentaliteit. Ik krijg wel eens zwartgeblakerde karren terug die men fijn als barbeque heeft gebruikt.' willen. Ze gebruiken ze thuis als schoenenmandje of weet ik het. Terwijl je dat soort mandjes bij Blokker voor een appel en een ei kimt kopen. En die zijn veel handi ger in het gebruik.' Volgens van Alfen loont het de moeite niet om de mandjes te voor zien van dure sloten van vijftig, ze stig gulden. Met een winkelwagen van tweehonderd gulden per stuk is dat wat anders. Wat de oplos sing dan is? Meer nette mensen. En die kan ik niet maken.' 'Kinderen maken er een sport van karretjes terug te brengen en zo een paar gulden te verdienen nen rond de winkels. 'Die zijn be hoorlijk gevuld', stelt Van Alfen vast. Toch gelooft hij niet dat het muntslot diefstal van de wagentjes voorkomt. 'Mensen die vroeger een karretje meenamen, doen dat ook als ze een gulden moeten betalen', zegt hij. 'Sterker nog, de gulden wordt zelfs als excuus gebruikt. Onder het mom van statiegeld wor den de wagentjes thuis gestald en elke keer door de zelfde klant ge bruikt. De andere kant van het verhaal is dat veel kinderen er, vooral in vakanties, een sport van maken achtergebleven karretjes terug te brengen en op die manier een paar gulden te verdienen. En klanten die in het verleden de win kelwagen bij de auto achterlieten, nemen voor die gulden toch de moeite om naar het eindstation te lopen. Zo beschouwd, kun je zeg gen: het werkt.' Het muntslot heeft in tien jaar tijd een hele ontwikkeling doorge maakt. Albert Heijn is nu toe aan zijn vijfde versie, een compacte box waar de gulden plat in ligt. Het nieuwe slot wordt gemonteerd aan de zijkant van de handgreep en Cees van Alfen proef in Duitsland. 'Het grote voor deel er van is dat je je kar sowieso terugkrijgt. Op zo'n keycard staat een hoop persoonlijke informatie. Je kunt er bijvoorbeeld mee beta len of je kunt er zegels mee sparen. Zo'n kaart heeft veel meer waarde dan één gulden.' Een andere nieu we ontwikkeling is het vijf-gulden- slot. Het wordt gebruikt op wagen tjes die voorzien zijn van een baby zitje. Het ligt niet in de bedoeling al le winkelwagen tjes met vijf-gul densloten uit te nisten. Of er op korte termijn ook iets wordt gedaan aan het grote ver lies van winkel mandjes is even eens niet te ver wachten. Van Al fen erkent dat er jaarlijks vele dui zenden mandjes verdwijnen. 'Ik snap niet wat de 'De kans is reëel dat de gulden wordt vervangen door een keycard met pincode'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 4