OR WIL DISCUSSIE OVER 'VANDAAG VOOR MORGEN' Kans op nachtdienst en zaterclagwerk in distributiecentra TANKSTATIONS BLIJVEN OPEN GELIJKE BEHANDELING M/V REACTIE TELEFOON: D' 'Door te zeggen: je moet 's nachts gaan werken, zeg je ook: pas je privéleven maar aan.' 'Onze boodschap is: Als je denkt: Hoe moet dat, schakel ons dan in.' CORNIEUWS Onder verantwoor De tankstations van Ter Huurne blijven open. Dat heeft de di rectie de ondernemingsraad in een overlegvergadering mee gedeeld. Voor de circa twintig medewerkers betekent dat het behoud van hun baan. De sta tions werden met sluiting be dreigd door de aanstaande bo demsaneringen. De bodems van de stations moeten, als ge volg van de nieuwe milieuei- sen, voor 1 december 1998 zijn gesaneerd. De beslissing van de directie kwam verrassend snel. Richard Rutgers van de OR: 'Onderzoek en berekeningen hebben uitgewezen dat de ba ten de kosten van zo'n sanering rechtvaardigen. Maar dat de kogel zo snel door de kerk zou zijn, had ik niet verwacht.' Voor 1 januari 1994 moet de kinderopvangregeling bij Ahold Centrale Diensten wor den verlengd. De regeling geldt nu alleen voor vrouwen. 'Maar gelet op de wet 'Gelijke Behandeling Mannen en Vrouwen' die op dezelfde da tum in werking treedt, zou het voor de hand liggen dat de re geling nu ook voor mannen gaat gelden', meldt secretaris van de OR-Centrale Diensten Ella Taal. De ondernemingsraad onderzoekt momenteel de wet en inventariseert bij de achter ban de behoefte aan uitbrei ding van de regeling. De doel stelling van het huidige beleid is 'vrouwen aan het werk hou den en Ahold een aantrekkelij ke werkgever voor vrouwen la ten zijn.' Die doelstelling zal dan óók moeten worden aan gepast. In 1993 is door vijf medewer kers gebruik gemaakt van de regeling. Maar de secretaris constateert om zich heen een baby-boom. 'Wanneer we de regeling, zoals die nu bestaat overboord willen zetten, zullen we nog in discussie moeten met Personeelszaken. Wanneer het budget niet omhoog gaat, ver wacht ik dat er een goedkope re opvangregeling wordt geko zen. Bij gastgezinnen. Dat zie ik niet als ideaal.' Bij Albert Heijn geldt de kinderopvangregeling zowel voor mannen als voor vrouwen. e ondernemingsraad is indertijd akkoord gegaan met het 'Vandaag Voor Morgen'-voornemen. Het past in een modern distributieproces. We zijn er allemaal bij gebaat dat de schappen vol zijn, nee-verkoop wordt beperkt en de kassa's rinke len', vertelt Pijnenburg. 'Maar de consequenties die zo'n rigoureuze omschakeling met zich meebrengt voor je medewerkers, daar mag niet te makkelijk over worden ge daan.' Brandehof: 'Door te zeg gen: je moet 's nachts gaan wer ken, zeg je ook: pas je privéleven maar aan. Dan komen mensen in de knoei met hun wekelijkse voet baltraining of wat dan ook. Hetzelfde geldt voor de zaterdag.' Volgens het dagelijks bestuur van de ondernemingsraad kunnen me dische redenen worden aange voerd om 's nachts werken te voorkomen. Pijnenburg: 'Er zijn mensen, maagpatiënten bijvoor beeld, wier bioritme dusdanig in de war wordt geschopfdoor het onregelmatige leven, dat het on verantwoord is ze in een ploegen dienst te zetten.' Voor dergelijke problemen wil de OR een begelei dingscommissie in het leven roe pen. Voor het hele traject geldt dat er 'absoluut geen ontslagen mogen vallen'. 'Vandaag voor morgen', het nieuwe distributiesysteem waarbij fi lialen van Albert Heijn in de toekomst hun bestellingen binnen 18 uur in huis moeten hebben, heeft vergaande gevolgen voor de werktijden in de distributiecentra. Nachtdiensten, zaterdagwerk en een mogelijk afgebakende ADV-invulling zijn de meest ingrijpende veranderingen. OR-Distributie voorzitter Piet Pijnenburg en secreta ris Nico Brandehof willen hun achterban oproepen om nu na te denken en vragen te stellen, voordat de OR met een instemmings- aanvraag wordt geconfronteerd. De omschake ling treft vooral de medewer kers van DC Zwolle. Daar worden nu nog alleen dagdien sten gedraaid. In Geldermalsen en Zaandam is men gewend aan dag- en avonddiensten en alleen DC Tilburg werkt al in een dag/nacht-sche ma. 'De nachtdiensten brengen wel een extra vergoeding van zo'n 300 gulden met zich mee. In Zwolle is dat nog een argument, maar de mensen in Zaandam en Geldermalsen krijgen die vergoe ding al. Voor hen verbetert er dus niets.' De OR wil de discussie voe ren hoe lang er 's nachts gewerkt gaat worden. In Tilburg werkt men bijvoorbeeld zeven uur. 'De vraag is of het ook minder kan en van hoe laat tot hoe laat', zegt Pijnenburg. 'Eén ding staat voor ons vast. Het wordt nooit meer dan acht uur en overwerken is er ook niet bij. Dat kun je niet van ie mand verlangen.' De OR verwacht ook dat de bestaande contracten zullen worden opengebroken en dat de zaterdag een werkdag zal worden. Een derde punt is de ADV. Brandehof daarover: 'Door de korte leadtime is voorproduk- tie niet meer nodig. Daar werden vroeger de leegloopuren mee ge vuld op maandag en dinsdag. Het valt te verwachten dat de sitema nagers het opnemen van ADV-da- gen nu gaan sturen in de richting van maandag of dinsdag. Dat houdt toch een beperking in, die niet valt goed te keuren.' De on- derdelencommissies van de OR, elk DC heeft er één, gaan de ko mende werkroosters, opgesteld door de sitemanagers, nu inventa riseren. Ook zal onderzocht wor den of er voldoende draagvlak is bij de medewerkers om VVM in deze vorm door te zetten. In principe gelden de nieuwe werktijden voor het produktieper- soneel en hun ploegchefs. In to taal zo'n 1800 mensen. 'Maar het kan best dat ondersteunende af delingen in de nieuwe opzet ook op zaterdag moet opdraven', denkt Pijnenburg. 'Bovendien zie ik daar functies als 'rittenplanner' verdwijnen. Waar blijven die men sen?' De onderne mingsraad wil in de resterende tijd, het WM-systeem moet in februari 1994 van start gaan, alle plussen en vooral min nen op een rijtje zetten. 'Daarom willen we dat onze achterban geïnformeerd wordt. Dat ze na kunnen denken over wat ze te wachten staat. Openheid is in zo'n situatie alleen maar goed. We hebben er als OR ook op aange drongen dat het gerucht dat voor de zomer al de ronde deed, nog in diezelfde tijd werd bevestigd. Zo hoort het. Onze mensen moeten beseffen dat ze nu nog invloed kunnen uitoefenen. Ze kunnen met concrete vragen bij ons ko men, zodat we die aan de orde kunnen stellen. En dan bedoel ik niet opmerkingen als: ik pik het niet. Daar hebben we niets aan. Maar een probleem als: wat ge beurt er met het etensgeld wat aan mensen in de avonddienst wordt uitgekeerd en wat nu ver valt. Dat scheelt op maandbasis zo'n 35 gulden. Daar kunnen men sen mee zitten. Onze boodschap is: Als je denkt: Hoe moet dat, schakel ons dan in.' De OR kan worden bereikt onder nummer 038-687177 (Nico Brandehof) en 038-687178 (Piet Pijnenburg).

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 11