BGD's moeten oorzaken verzuim in kaart brengen Gepensioneerden naar Zuiderzeemuseum m Ook kortingsregeling voor oud-medewerkers GVA profileert zich als één geheel op najaarsbeurs Hoofdpijn Deskundig WOplSD^®dmerIcalialai,eldtcrn DOnDepGlÊ 9 woermc Marvelo-koffie naar AMS-partner Mercadona Adieu Oostzijde AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 1993 Albert Heijn blijft het te hoge ziekteverzuim in de filialen aan pakken. De nieuwste stap in die richting werd begin dit jaar ge zet toen een landelijk contract werd afgesloten met de Bedrijfs gezondheidsdienst (BGD). Alle zones van area 8810 (Noord- Holland), waar het ziekteverzuim de laatste drie jaar niet onder de 9% kwam, hebben inmiddels een contract afgesloten met plaatselij ke BGD's. Het ziekteverzuim bij de andere drie area's eindigde vorig jaar rond de 8%. In de loop van dit jaar zullen ook zij contracten af sluiten met lokale bedrijfsgezond heidsdiensten. Binnen afzienbare tijd zullen werkgevers in Neder land wettelijk verplicht worden dergelijke contracten aan te gaan. BGD's spreekuren en nieuwe me dewerkers met een contract voor meer dan zestig uur per periode krijgen een aanstellingsonderzoek. Ook periodiek onderzoek van alle medewerkers gaat tot de mogelijk heden behoren. Bij een BGD werken artsen en ar- beidsdeskundigen. De BGD's gaan functioneren als deskundige dienst. 'Het is niet zo dat de BGD een controlefunctie krijgt', zegt Herma Nauta van Personeelsza ken. 'Ze staan dus niet op de stoep bij de zieke medewerker. Ze heb ben een begeleidende en advise rende functie. Ze praten met mede werkers over hun problemen. Zo kunnen we de knelpunten opspo ren en er vervolgens iets aan doen.' Van het managementteam worden initiatieven verwacht die het verzuim moeten verminderen. Het is voor supermarktmanagers bijvoorbeeld mogelijk een werk- plekonderzoek te laten verrichten. Voor medewerkers houden de T)e lijfspreuk is 'aandacht scoort", zegt Patty Dessing, personeels- en opleidingsfunctionaris in Amster dam. De twee Amsterdamse zones, in het verleden berucht om hun ziekteverzuimpercentage, hebben een succesvolle proef met de Be drijfsgezondheidsdienst van ruim twee jaar achter de rug. Vorig jaar eindigde Dessings zone op 8,7%, een daling van bijna één procent. De andere Amsterdamse zone deed het nog beter. Daar zakte het ver zuim van 11,1 naar 9,8 procent. 'In één filiaal klaagden de caissières over hoofdpijn', herinnert zij zich. 'De BGD heeft dat onderzocht. Er kwam uit dat het licht van de TL- buizen veel te scherp was. Die zijn vervangen en de klachten zijn ver dwenen.' En: 'Ik heb onlangs ook een advies van de BGD overgeno men en iemand overgeplaatst die een stofallergie had. Hij werkte in een stoffig magazijn, waar ook een kartonversnipperaar aan de gang De Ahold- gepensioneer den in Enkhuizen Voor het eerst in de geschiede nis organiseert Grootverbruik Ahold (GVA) één gezamenlijke najaarsbeurs voor de relaties van zijn verkooporganisaties Kok Ede Grootverbuik (KEG), HIC, Instel Services en Horeca Totaal. De GVA-Najaarsbeurs vindt plaats van 22 tot 29 sep tember in de Amerikahal in Apeldoorn. Het doel van de beurs is om de re laties van de vier onderdelen een compleet beeld te geven van wat GVA te bieden heeft. Het is de eer ste directe kennismaking voor de afnemers met GVA als geheel. Tot nu toe hadden ze alleen te maken met één van de vier GVA-formules, die ieder een bepaald deel van de grootverbuiksmarkt bedienen. Wil ly Vogels van GVA: 'KEG richt zich met produkten en diensten bijvoorbeeld op ziekenhuizen en Instel op bedrijfsrestaurants. Maar veel ziekenhuizen hebben ook een bedrijfsrestaurant. Waar om zou een relatie van KEG dan ook niet gebruik kunnen maken van de services die vanuit Instel zijn ontwikkeld? Wij willen op de beurs laten zien wat er binnen GVA mogelijk is aan diensten, zo dat onze klanten van een veel bre der aanbod gebruik kunnen ma ken.' Behalve GVA, zullen ook een 117 A-merkleveranciers van GVA zich op de beurs presenteren. GVA verwacht tussen de zevenduizend en achtduizend bezoekers. Bijna vierduizend Ahold-gepensioneerden bezochten dit jaar het Enkhuizer Zuiderzeemuseum. Het jaarlijkse uitje werd verdeeld over vijf dagen. In totaal kwamen 75 volgeladen bussen uit alle hoeken van het land naar het watersportstadje aan het IJssel- meer. 'En regenen deed het alleen als we in de bus zaten.' In tegenstelling tot vorige jaren was de bestemming niet geheim gehouden. Alle deelnemers aan de tocht hadden een boekje ontvan gen waarin het programma tot in detail stond vermeld. Met de boot vetrok men vanuit de prachtige haven van Enkhuizen naar het museum, waar allerlei oude am bachten herleven. "De tijd lijkt er stil te hebben gestaan', reageerde een oud AH-man. 'Dat kun je van jou bepaald niet zeggen', luidde daarop de gevatte reactie van zijn reisgenote. In de historische omge ving werden de lunches genuttigd en was er tijd voor een weerzien met oud-collega's. "We kijken hier altijd enorm naar uit. Het is prachtig om weer eens samen her inneringen op te halen. En het mooie is: de verhalen worden elk jaar sterker.' Na het bezoek aan het museum reed een stoet touringcars richting Zaandam. Onderweg passeerde de kolonne het nieuwe Ahold-hoofd- kantoor, de nieuwe Marvelo-fa- briek en het nieuwe AH-distribu- De Spaanse supermarktketen Mercadona, die samen met Ahold onderdeel uitmaakt van het Europese samenwerkings verband van levensmiddelen- bedrijven AMS, gaat zijn huis- merk-koffie betrekken van Marvelo. Het Ahold-produktie- bedrijf levert twee soorten, na turel en mezcla (een met sui ker gebrande koffie), die onder de naam Dongolo in de Spaan se winkels worden geïntrodu ceerd. In week 39 verwacht Marvelo de eerste partij rich ting Spanje te laten vertrek ken. tiecentrum. 'Het geeft je toch een gevoel van trots als je bedenkt dat dit allemaal mede door ons tot stand is gekomen', zo viel te belui steren. In restaurant d' Oude Her- bergh in Westzaan waren de tafels gedekt met roze linnen voor het di ner dat muzikaal werd onder steund door het Combo Tonny Eyk. Als vanouds heerste er een uitgela ten sfeer tijdens het uitje, hoewel enige teleurstelling merkbaar was toen de organisatie bekendmaakte dat de Ahold-dag voortaan nog maar eens in de twee jaar wordt georganiseerd. 'Vanwege de toene mende vergrijzing wordt het aan tal gepensioneerden zo groot dat het organisatorisch niet meer haal baar zo'n serie tochten elk jaar te organiseren. Want als we het doen, willen we het goed doen. Geen half werk', aldus mede-organisator Tjaard Broesder. Naast Ahold-medewerkers in actieve dienst, kunnen binnenkort ook gepensio neerde Ahold-medewerkers en vutters profiteren van de kortingsregeling van het AH Vaste Klanten Fonds. Oud-medewerkers die drie volle zegelboekjes inleveren en voor f 156 Units A kopen in het fonds, ontvangen straks - geheel gratis - Units B met een totale waarde van f 147. Dit komt overeen met 10% korting op de prijs van de gekochte boodschappen. De oud-medewer kers kunnen jaarlijks een waarde van maximaal 2 x f 147 f 294 aan gratis Units B verwerven. Daar voor zijn dus zes volle boekjes no- Volgens Chris van Gent, hoofd Ar- beidzaken Ahold, bestond het idee om ook oud-medewerkers van de kortingsregeling te laten profite ren al langer. 'Er zaten echter nog al wat fiscale en administratieve haken en ogen aan de uitbreiding van de regeling. Dat heeft ons de nodige tijd gekost, maar het is uit eindelijk gelukt. En dat stemt tot tevredenheid, want nu kunnen ook de mensen die hebben geholpen om Ahold groot te maken, meepro fiteren.' De oud-medewerkers die voor de korting in aanmerking komen zijn inmiddels via een brief op de hoog te gebracht van de nieuwe moge lijkheid in het AH Vaste Klanten Fonds. Ter gelegenheid van de verhui zing naar de nieuwe fabriek, hebben alle tweehonderd me dewerkers van Ahold-produk- tiebedrijf Marvelo vorige maand de film 'Adieu Oostzij de' op video gekregen. De film, gemaakt door de amateurfilm ers Bert Verberk en Wim Natte in samenwerking met oud-me dewerker Niek Vermeulen, geeft een getrouw beeld van de voormalige Marvelo-fabriek aan de Oostzijde. Alle produk- tieprocessen zijn vastgelegd. De video is bedoeld als herin nering aan het tachtig jaar ou de complex, dat binnenkort onder de slopershamer valt. 'Straks weet niemand meer dat op die plek de fabriek heeft ge staan die zo lang het gezicht aan de Zaan heeft bepaald', al dus Vermeulen. 'In de film is een stuk bedrijfsgeschiedenis voor het nageslacht vastge legd.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 9