SPECIAL 'Meneer, wat is het hier lekker ruim' Stilstand is achteruitgang. Dat geldt voor elk bedrijf. De \*t met aanpassingen en vernieuwingen. Om de concurrent^ Op deze pagina's presenteert Flitsen twee opmerkelijke pi\ gedaan. Gall Gall test in Heemstede een compleet nieuy grote Etost Weerbaarder Rondsnuffelen Omzet Frans van der Horst zet is dan ook duidelijk omhoog ge gaan. Het zou trouwens ook erg gek zijn als we dit allemaal had den ondernomen en de omzet was gelijk gebleven. Ook het werk is veranderd. Er zijn veel dingen bij gekomen die tijd vragen. Neem al leen al het aantal medewerkers. Vroeger had ik zes vaste medewer kers, nu elf. Ik voel me steeds meer een soort manager.' Volgens Paul Burger is Etos de concurrentie met de reuze-drogis terij weer een slag voor. 'Het is ge bleken dat je door dominantie in oppervlakte een stuk weerbaarder bent. We gaan daarom zeker door met het openen van grote Etos- winkels, al is het ook duidelijk dat niet elk filiaal dergelijke afinetin- gen zal kunnen krijgen. Bij win kels in de binnensteden is het vaak onmogelijk.' Etos heeft in middels ook in Amsterdam een grote Beauty Case geopend. Ande re uitbreidingen zijn in voorberei ding. De grootste Etos Beauty Case van Nederland staat in Eindhoven en Frans van der Horst is er de bedrijfslei der. 'Klanten vergelijken onze entree wel eens met die van de Bijenkorf. Zo ruim is ze.' Maar niet alleen de entree heeft opmerkelijke afmetingen. De verkoopopper vlakte mag er ook zijn. Met 300 m2 is het Etos-filiaal in winkelcentrum Woensel twee keer zo groot als een gemid delde Etos Beauty Case. Etos is dit jaar met grotere winkels begonnen om een aantal ideeën in houdelijk te testen. Commercieel manager Paul Burger: 'De Etos- formule richt zich op de bovenkant van de middenmarkt. Dat wil zeg gen dat we toegevoegde waarde in onze winkels brengen. En om die plus beter tot zijn recht te laten komen, heb je grotere winkels no dig. Dat betekent niet dat je alles bomvol met stellingen zet. We heb ben ruimte gecreëerd voor winkel gedrag. Vandaar dat de paden breed zijn en de stellingen laag, zo dat klanten een goed overzicht over de winkel houden. Overal heb je vrij uitzicht op de groepen die wat extra's bieden, zoals cosmeti ca. Op die manier bereiken we dat klanten komen winkelen in plaats van boodschappen komen doen.' De reacties die bedrijfsleider Van der Horst sinds de opening van zijn klanten mocht ontvangen wij zen ook in die richting. 'De eerste opmerkingen die ik hoorde waren: "Meneer, wat is het hier lekker ruim. Het lijkt wel of ik in de Miro loop. Ik kan mijn gang gaan. Ik kan wat rondsnuffelen." En je ziet het ook: de klanten winkelen wat meer op hun gemak.' De extra ruimte bood ook mogelijkheden om het assortiment homeopathische artikelen uit te breiden en meer cadeau-artikelen te presenteren. 'Figurenzeepjes, badparels, pot pourri in losse verkoop, noem maar op. Dingen waar klanten niet direct voor komen, maar die toch leuk zijn om te kopen.' Frans van der Horst was ook al be drijfsleider in de Etos-vestiging voordat ze werd verdubbeld. T)e winkel trekt meer klanten dan vroeger en de omzet per klant is ook beduidend gestegen', heeft hij kunnen vaststellen. T)e totale om-

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 6