BEZOEK Nieuw broodkrat sein voor ingrijpende automatisering 4 Noodwinkel in 4 dagen van de grond Albro introduceert uniek systeem Haalbaar Enorme stap vo0orKh°eteweg brand in winkelcentrum Pendeldienst Open mond De ontwikkeling van een uniform broodkrat was voor Albro het sein voor een grootscheepse automatisering van het logistieke traject in de bakkerij in Zwanenburg. Begin november moet het systeem draaien. 'Een enorme stap vooruit', aldus scheidend Albro-directeur Gerrit Stoffel- sen. Jan Huijbers (I) en Gerrit Stoffelsen met een prototype van het Brobankrat bij een proef opstelling van het volauto matische systeem in de RAI in Amsterdam AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 1993 Het begon allemaal een paai- jaar geleden. Op initiatief van Albert Heijn kwam een aantal broodleve ranciers bij elkaar om te praten over kostenbesparingen in het lo gistieke proces. Besloten werd tot de ontwikkeling van één uniform broodkrat. Een speciale stichting kwam na enig experimenteren met een broodkrat met vier standen op de proppen. Dit jaar wordt een be gin gemaakt met de invoering van het krat bij de Nederlandse bakke rijen. Albro heeft er inmiddels 30.000 van besteld ter vervanging van het gele standaardfust en de rolcontainer. Naar verwachting zijn er met dit krat enorme kosten besparingen in de logistiek moge lijk. Niet alleen bij Albro maar ook in de AH-filialen, waar het krat tot ruimtebesparing zal leiden. De ontwikkeling van het uniforme krat was het sein voor Albro om als eerste bakkerij in Nederland het hele logistieke traject op de helling te zetten. De nieuwe brood kratten zullen vanaf begin novem ber geheel automatisch verwerkt worden. Van de aanlevering van lege kratten tot de verzending van volle kratten naar de filialen: er komen nauwelijks nog mensen handen aan te pas. 'De ontwikke ling van het krat heeft de automa tisering economisch haalbaar ge maakt', vertelt projectleider Jan Huijbers. Lege kratten, aangeleverd in sta pels van 25, gaan straks bij aan komst een transportbaan op, wor den automatisch ontstapeld en van grofvuil ontdaan en gaan vervol gens de vijftien meter lange was machine in. 'Uniek voor een bak kerij', aldus Huijbers. 'Er is geen enkele bakkerij die elke dag zijn kratten wast. De kwaüteit van de meer te maken met de loonkosten. En ze hadden gemerkt dat de vloe ren bij ons zo glimmen en dat de appels en peren opgepoetst wor den. En dat komt dan weer omdat we bij ons 24 uur per dag hebben om de winkels te vullen en op orde te houden. Het vullen gebeurt overwegend 's nachts. Verder had den ze gezien dat we in onze win kels zeeën van ruimte hebben. Je kunt er rustig met z'n vieren naast elkaar door de paden lopen. Overigens werd de AH-directie overal met groot enthousiasme ontvangen. Bij Giant werden ze opgewacht door medewerkers bij een prachtige display van tulpen en molens. En bij BI-LO had men een aantal vissen zo gelegd dat de naam Ahold was te lezen. Zelf heb ik door dit bezoek mijn Nederlands weer kunnen verversen. In plaats van 'een leuke supermarkt'zeg ik nu 'lekkere supermarkt.' Comelie Jutte (Cornelie werkt op het hoofdkan toor van Ahold LTSA in Parsippa- ny, New Jersey) hygiëne wordt hiermee sterk ver beterd. Het is echt een unieke aan pak in de bakkerswereld.' Na de wasbeurt worden de kratten ge droogd, opgestapeld en in een buffer neergezet. Voor het vullen worden de kratten volgens het FI- FO-systeem (first in, first out) uit de buffer gehaald, opnieuw auto matisch ontstapeld en op een lo pende band gezet. Vanuit de pro- duktieruimte komt een band met broden die boven de krattenband wordt gevoerd. Een medewerker schuift steeds acht broden in het krat. Vervolgens worden de krat ten automatisch 10 hoog gesta peld, op een dolly gezet en klaarge zet voor verzending naar de filia len. 'De capaciteit is 3.600 broden per uur', zegt Huijbers. 'Het hele circus wordt door een computer ge stuurd en levert geweldige bespa ringen op. Alleen het vullen van de kratten gebeurt nog met de hand. Enerzijds omdat dat de laatste vi suele kwaliteitscontrole van het produkt is en anderzijds omdat er nog geen machines zijn die het grote assortiment brood automa tisch in kratten kan doen.' Om het transportsysteem optimaal te benutten wordt ook de expedi tieruimte momenteel drastisch aangepast. Het aantal docks is in middels uitgebreid van vier tot ze ven en de ruimte wordt bovendien volledig geconditioneerd. Gerrit Stoffelsen: T)oor temperatuur en vochtigheid constant te houden zijn we in staat het brood onder al le weersomstandigheden zo vers mogelijk te houden. Het is echt een enorme stap vooruit. Er is straks geen magazijn in de bakke rijwereld dat zo uitgebalanceerd is als dat van Albro. Volledig uniek in Nederland.' noodfiliaal In vier dagen tijd een noodfiliaal van 1.100 m2 uit de grond stam pen? Het kan, zoals Albert Heijn vorige maand bewees. Door brand in winkelcentrum 'In de Boogaard' in Rijswijk moest AH-fi- liaal 1037 vorige maand de deuren sluiten. Op maandag 16 au gustus werd begonnen met de bouw van een noodwinkel, de vrij dag daarop ging het filiaal weer open. De brand brak uit op de eerste ver dieping van het winkelcentrum. Het AH-fïliaal, gevestigd op de be gane grond, was binnen twee mi nuten door de medewerkers ont ruimd. 'Blijkbaar doe je op zo'n moment precies de dingen die je moet doen', vertelt supermarktma nager Cor Korteweg. De winkel liep aanzienlijke rook- en waterschade op. Een groot deel van het plafond kwam onder oor verdovend geraas naar beneden. Toen de supermarktmanager de dag na de brand de kassa's mocht leeghalen, stelde hij vast dat er ze ker 30 cm water in de winkel stond. Pas drie dagen later gaf de brandweer het pand vrij en kon de schoonmaak beginnen. 'Maar het was duidelijk dat we voorlopig niet meer in het gebouw terugkonden', aldus Korteweg. 'Er moest een noodwinkel komen. Ahold Vast goed trad in overleg met de ge meente Rijswijk en we konden al heel snel gaan bouwen. Voor onze klanten hadden we intussen een pendeldienst ingesteld. Ze konden met een bus gratis naar twee AH- filialen in de buurt. Daar hebben in totaal 4.000 mensen gebruik van gemaakt.' Op het parkeerterrein van het winkelcentrum werden maandag 16 augustus 76 portocabines neer gezet en aan elkaar gekoppeld. Zo ontstond een ruimte van 1.100 m2. Korteweg: We hebben met man en macht gewerkt om de winkel in te richten en te vullen. Het was een race tegen de klok, maar het is ge lukt. Vrijdag de 20e, 's ochtends om 9 uur, gingen we open. Het is fantastisch dat we dit met z'n allen voor elkaar hebben gekregen. Na tuurlijk is het wel even behelpen maar het is een heel gezellige win kel geworden. Binnen de categorie noodwinkels vind ik hem uiterma te acceptabel.' De supermarktmanager mocht na de snelle heropening vele reacties, bloemen en cadeautjes van zijn klanten in ontvangst nemen. 'Ook via de AH-servicelijn hebben we warme reacties gehad', aldus Kor teweg. 'Er was alom bewondering over de snelheid waarmee we hier een super van de grond hebben ge kregen. Klanten en collega-onder nemers hebben er met open mond naar staan kijken.' Vorige maand was de Albert Heijn-directie op bezoek in Ameri ka om eens te kijken hoe het er bij onze supermarkten aan toe gaat. Ik was benieuwd of wij ('Amerika') wel aan de verwachtingen van een zo goed geolied bedrijf als Albert Heijn zouden voldoen. Ik ging mee als reisleidster en ik wilde van de directie natuurlijk weten wat nu de opvallendste verschillen waren tussen Albert Heijn en de ketens in Amerika. Het was ze opgevallen dat er in onze supermarkten veel minder medewerkers werken dan in de AH-winkels. Dat heeft onder

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 4