M -1 Extra aandacht voor AH-klant Zuidafrikaanse produkten weer op schap Veel sollicitaties na verbouwing Per medewerker f 1622,- winst 3 Bestellen Waardering Knallen AH Vaste Klanten Fonds draait goed Overname Ludwig rond AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 1993 - Koffie en gebak op de AH supermarkt managers- dag 1993 Van rechts af: Ludo Broks Putten), Morreau [Alblasser dam) en Wi lem van Dijk Breda (Vervolg van pagina 1) AH-winkels wordt al hard ge werkt, maar daar komt nu nog weer een schepje bovenop. Maar ik denk dat de produktiviteitsverho- ging niet zozeer gevonden wordt in harder zwoegen, maar vooral door nog meer met verstand te werk te gaan. Het worden geen gemakke lijke jaren, maai- als je om je heen kijkt en de krant leest, dan zijn wij niet de eersten die aanspraak ma ken op medeleven. We staan er be hoorlijk goed voor', aldus Andreae, die de kerngedachte van de super marktmanagersdag samenvatte als 'nieuwe aandacht voor de klant'. 'Natuurlijk is het nodig om naar de cijfers te kijken, maar in teressanter is het om de klant goed te observeren. En die naar de ogen te kijken. Waar we heen moeten, is dat die ogen fonkelen, verlekkerd door al dat heerlijks en betaal baars, al dat nieuwe, gemakkelijke en verrassende waarmee zij zich in een AH-winkel omgeven weten', al dus de AH-president. Om de omzet structureel te blijven verhogen moet AH volgens Andreae in de eerste plaats naar de klant kijken. 'De consument bepaalt wat hij wil hebben en op welk moment. Wij zijn ervoor om die wensen te ver vullen. We zijn in de eerste plaats dienstverleners.' Over Albert Heijn als de 'Beste Huishoudelijke Dienstverlener van Nederland' sprak Jack Voskamp, directeur Operations. Hij gaf een toelichting op het distributiesys teem Vandaag Voor Morgen (WM)\ Het gaat om een nieuwe manier van bestellen, waarmee in februari 1994 in circa 100 winkels wordt gestart. 'In de loop van vol gend jaar zullen alle winkels in noord-Nederland op dit systeem overstappen', aldus Voskamp. VVM staat voor: wat vandaag wordt besteld is morgen in huis. Een 'binnen 24 uur' service. 'Het resultaat zal zijn', aldus Jack Vos kamp tot de supermarktmanagers, 'dat uw medewerkers minder uren besteden aan bestellen, het in ont vangst nemen van goederen en het vullen van de schappen. Dat hele traject winkellogistiek wordt ver- Het werk van AH-supermarkt- managers en medewerkers in de winkels is niet gemakkelijk. Er wordt door klant en door AH veel van hen verlangd. De Albert Heijn-directie en zone- management willen op deze plaats hun grote waardering uitspreken voor het vele werk dat in de winkels wordt verzet. Dat houdt onze positie ijzer- sterk. 40 a 45% ook regelmatig adverten ties ziet', aldus Dorsman. Daarom gaat AH de hoofdboodschap voor taan ook op tv brengen, 'op voor waarde dat de aanwezigheid op de televisie zo groot is, dat geen kij ker daar omheen kan. Dan hebben we het over weekcommercials van 20 seconden die 40 a 45 keer wor den uitgezonden. Daarmee kun nen we het netto-bereik aanmer kelijk verhogen, namelijk tot zo'n 75 a 80%', aldus Dorsman. Hij be loofde dat het 'gaat knallen dit najaar'. 'We hebben ons actieaan bod aangescherpt. Dat moeten we doen om het maximale uit de markt te halen', aldus Dorsman. Hoeveel verdien je?...', is een vaak gestelde vraag. Maar de vraag: 'Hoeveel winst maak je voor jouw bedrijf?...' wordt veel minder vaak gesteld. Terwijl dat laatste - winst - vitaal is voor het eerste - werk en inkomen. Tussen 4 januari en 18 juli 1993 hebben de medewerkers van Ahold per persoon gemiddeld f1622,- winst gemaakt. In het eerste halfjaar van 1992 was dat nog f1391,-. Dat blijkt uit de halfjaarcijfers van Ahold. Winst is voor een bedrijf wat voedsel is voor een mens. Je kunt niet zonder. Dat het goed gaat met Ahold merken we uiteindelijk op elke werkplek. We merken het ook persoonlijk. Arbeid en inkomen betekenen veel meer dan zomaar een baan en geld om te leven. Winst moet verdiend worden. Dag in dag uit. Daarom is ons bedrijf volop in beweging. Dat kun je in deze Flitsen lezen. Albert Heijn maakt zijn plannen bekend (pagina 1 en 3). Gall Gall en Etos zijn vernieuwend bezig (pagina 6 en 7). En dat is nog maar het topje van de ijsberg. Om winst te blijven maken, wordt veel van ons verwacht. Ons werk en ons bedrijf veranderen onophoudelijk. Dus zijn grote inzet, collegialiteit en flexibiliteit belangrijke eigenschappen om goed te kunnen doorgaan. Als we daarbij ook ervoor zorgen plezier in ons werk te hebben, blijven we een 'winning team'. Hoofdredactie Flitsen eenvoudigd. Dat resulteert in een kostenbesparing, die ten goede zal komen aan het eigenlijke werk, en dat is de zorg om de klant', aldus Voskamp. Om het contact tussen de klanten en de winkel verder te verbeteren, wordt de positie van de caissière steeds belangrijker. 'Bij de kassa kan het best worden gepeild wat de individuele wensen en behoef ten van de klant zijn. En daar kan als eerste worden opgemerkt, wat er in de winkel kan worden verbe terd', aldus Voskamp. De nieuwe tv-commercials van AH werden geïntroduceerd door Krijn Dorsman, directeur Commerciële Zaken. Hij noemde Albert Heijn 'al meer dan honderd jaar een typi sche dagbladadverteerder.' Maar het wordt via de dagbladen steeds moeizamer de klanten te bereiken. 'Uit onderzoek blijkt dat maar zo'n Het eerste halfjaar van 1993 is voor het AH Vaste Klanten Fonds gunstig verlopen. Het aantal deel nemers nam toe met ruim 7.000 tot bijna 41.000 per 30 juni. (Inmiddels is dit aantal alweer geste gen tot ruim 44.500). De koers van een unit steeg van f 55,57 in december 1992, tot f 59,86 in juni 1993: een stijging van 7,72%. Het fondsvermogen per 30 juni werd vastgesteld op ruim f 87 miljoen. Dit blijkt uit het begin deze maand uitgekomen halfjaarbericht van het fonds. De gunstige ontwik keling was vooral te danken aan een stijging van de koers van het Ahold-aandeel. Jarenlang hebben Albert Heijn en Gall Gall geen Zuidafrikaan se produkten gevoerd. De rassendiscriminatie in Zuid-Afrika en de apartheidspolitiek waren hiertoe aanleiding. Door de positie ve ontwikkelingen in Zuid-Afrika bieden Albert Heijn en Gall Gall nu weer enige produkten uit dit land aan. De economische boycot van Zuid- Afrika door talrijke landen zorgde er mede voor dat de Zuidafrikaan se regering uiteindelijk zag dat ze zo niet langer kon doorgaan. Grote veranderingen zijn zichtbaar ge worden. Sinds begin 1992 ziet het ernaar uit. dat volgend jaar een overgangsregering zal worden ge vormd waarin ook de zwarte bevol king zal zijn vertegenwoordigd. Deze positieve ontwikkelingen hebben ertoe geleid dat de boycot nu is opgeheven en Zuidafrikaanse produkten weer kunnen worden gekocht. Bij Albert Heijn zijn van af volgende week weer enige Zuid afrikaanse wijnen te koop. 'Zuid- Afrika is geen groot wijnland', zegt AH-assortimentsmanager Jan Albert Heijn-filiaal 1364 in Amsterdam-Holendrecht heeft twintig vacatures op kunnen vullen zonder ook maar één raambiljet op te hangen. Onlangs werd het filiaal her opend na een verbouwing van meer dan een halfjaar. Niet alleen veel schoolverlaters, ook herintredende vrouwen beho ren tot de nieuwe lichting AH'ers. De toestroom begon al toen de nieuwe winkel gestalte kreeg. Su permarktmanager Cees Schouten: 'Veel mensen kwamen vragen of ze niet in zo'n mooie winkel konden werken. De sollicitanten lopen nog steeds binnen.' Ook filiaal 1162 in Amstelveen ontving na de remodeling vele nieuwe sollicitanten. 'Het zijn met name jonge part-timers', zegt su permarktmanager Cees van Rijn. 'Vroeger moesten we er echt moei te voor doen. Gaven we medewer kers die vrienden of vriendinnen als personeel aanmeldden honderd gulden aan cadeaubonnen.' Vol gens personeelsfunctionaris Patty Dessing verbetert het imago van 'werken bij Albert Heijn' de laatste jaren aanmerkelijk. 'Het verbeter de winkelbeeld draagt daar ook aan bij', zegt zij. 'Maar ook de vele wervingscampagnes wei-pen hun vruchten af.' Kempenaar. 'Maar Zuidafrikaanse wijnen hebben zeker hun plaats in een goed wijnassortiment. Wij zijn zo'n beetje de laatste die deze wij nen weer gaan voeren. Maar daar door hebben we ons goed kunnen oriënteren.' De wijnen komen uit Central Coast, een gebied rond Kaapstad. Ook bij Gall Gall wor den enige wijnen uit Zuid-Afrika aangeboden. Naast wijnen zal de AH-klant ook fruitsoorten uit Zuid-Afrika in de winkels kunnen aantreffen. Ahold-dochter Ter Huume heeft de vorige maand aange kondigde overname van 'Lud wig aus Venlo' begin septem ber afgerond. De overname past in de strategie van Spe ciaalzaken Ahold (SpA), waar toe Ter Huurne behoort. Het doel is om de bestaande kern activiteiten van SpA te ver sterken. Net als Ter Huurne richt ook Ludwig zich op de Duitse consument met pro dukten die in Duitsland niet te krijgen zijn. De omzet van Ludwig aus Venlo bedroeg in 1992 circa f 35 miljoen. Inclu sief oproepkrachten werken er ruim 60 mensen. De overname heeft geen gevolgen voor de winkelformule en de werkgele genheid.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 3