DUIDELIJK BELEID MOET SEXUELE INTIMIDATIE HELPEN VOORKOMEN i PENTHOUSE 5 VERTROUWENS PERSONEN NAZORG PETJES ALBRO SMELTEN OR MOET OVER DE GRENS SPAREN IS IETS ANDERS DAN AH VASTE KLANTEN FONDS CORNIEUWS Onder verantwoording van de Op 1 januari 1994 wordt een wet van kracht die bedrijven verplicht maatregelen te nemen ter voorkoming van sexuele intimidatie. Albert Heijn is dit voorjaar met een conceptnota gekomen. De OR AH-Operations kreeg in de informatiefase onder andere hulp van de PTT, een bedrijf waar al langer een beleid op dit gebied wordt gevoerd. De achterstand die Albert Heijn volgens de OR heeft, wordt in rap tempo ingelopen. Waar veel vrouwen wer ken en waar mannen 'de baas' zijn, komt sexuele intimidatie voor. Een onderzoek onder 500 Amerikaanse bedrijven toonde aan dat 90% van die bedrijven te maken had met klachten over sexuele intimidatie. Uit een onder zoek onder drie grote Nederland se bedrijven is gebleken dat 58% van de vrouwelijke medewerkers hier meer dan eens mee te maken heeft gehad. Bij Albert Heijn zijn de laatste drie jaar in totaal der tien gevallen bekend geworden. Het is mogelijk dat het hier gaat om het topje van de ijsberg. 'Pas wanneer een organisatie 'open' staat voor het probleem, zullen vrouwen er over gaan pra ten', zegt OR Operations voorzit ter Ger Lammers. Sinds 1990 wordt de term 'sexuele intimidatie' gebruikt als vervanger van 'ongewenste intimiteiten.' De term geeft duidelijker aan dat het gaat om een machtsverschil geba seerd op het verschil in sexe. Het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid omschrijft sexu ele intimidatie als: 'dubbelzinnige opmerkingen en onnodige aanra kingen, maar ook aanranding en verkrachting. Kenmerkend voor sexuele intimidatie is de eenzijdig heid ervan, de ongewenstheid of de dwang die ermee gepaard gaat.' Albert Heijn en de OR heb ben deze definitie overgenomen. Maar Lammers gaat zelfs verder: 'Als een magazijnman in het ma gazijn een poster uit Penthouse ophangt en er zijn vrouwen in het filiaal die aangeven zich er aan te irriteren, moet hij die poster weg halen. Doet hij dat niet dan vind ik dat al een vorm van intimida tie.' Het beleid dat moet leiden tot het voorkomen van sexuele intimida tie zou moeten steunen op vier pijlers. Bewustwording, preventie, bestrijding en nazorg. Het eerste en het laatste punt werden door de ondernemingsraad ter aanbe veling aan de eerste versie toege voegd. 'Bij bewustwording gaat het er om dat we duidelijk maken dat sexuele intimidatie ook bij Albert Heijn voorkomt. We zijn niks meer dan een ander bedrijf en in wezen een afspiegeling van de maatschappij, waarin sexuele intimidatie op tal van plaatsen voorkomt. Het gaat er ook om dat je aangeeft dat er een beleid wordt gevoerd. Dat er wegen zijn die slachtoffers kunnen bewande len. Ik kan me voorstellen dat we in het AH TV-journaal soortgelijke spotjes maken als de spotjes van Postbus 51De OR wil voor het onder de aandacht brengen van het probleem communicatiemen sen inschakelen. Goede voorlich ting en bewustwording hebben een preventieve werking. Verder moet, zo staat in de nota, ook de werkplek kritisch worden bekeken (donkere hoekjes). 'Albert Heijn moet een klimaat scheppen waarin vertrouwen voorop staat', stelt Lammers. 'Slachtoffers van sexuele intimida tie houden heel lang hun mond. Ze zoeken de schuld bij zichzelf: had ik maar niet zo'n kort rokje... Of ze denken: het zal wel over gaan. De afhankelijke positie speelt ook vaak een rol. Bang voor ontslag of overplaatsing. En daar bij hebben veel slachtoffers het idee dat de buitenwereld ongelo vig zal reageren. Waar we nu naar moeten streven is een situatie waarin al die drempels worden weggenomen. Waarin we slacht offers oproepen om te praten.' Eén van de maatregelen die in de nota wordt genoemd, is het aan stellen van vertrouwenspersonen. Lammers: 'Je kunt iemand bellen, je verhaal vertellen en in overleg met de vertrouwenspersoon stap pen ondernemen. Dat kan een ge sprek zijn tussen de betrokkenen of een onderzoek naar de ernst van de zaak. Vertrouwensperso nen hebben een adviserende func tie.' De daders van sexuele intimi datie moeten volgens de ondernemingsraad niet per defini tie worden gezocht onder het per soneel. Ook klanten en leveran ciers kunnen als dader optreden. 'Een klant die elke keer een brief je met oneerbare voorstellen aan een caissière geeft, moet daar op worden aangesproken. De caissiè re moet dat melden. Binnen het filiaal mag dat niet worden gene geerd. De caissière zal zich steeds ongemakkelijker gaan voelen.' Daarmee geeft Lammers aan dat sexuele intimidatie leidt tot ver minderde prestaties en uiteinde lijk tot ziekteverzuim. Het aloude 'Voorkomen is beter dan genezen' gaat in dit geval onverbiddelijk op. Wanneer een onderzoek de klacht rechtvaardigt, zal de dader worden gestraft. Dat kan uiteen lopen van een schriftelijke waar schuwing tot overplaatsing of ont slag. Speciale aandacht wil de onderne mingsraad voor de nazorg. In het beleidsontwerp komt dit punt he lemaal niet aan de orde. 'Sexuele intimidatie is een traumatische er varing', zegt Lammers. 'Slachtoffers moeten opgevangen worden en begeleid. Elke persoon beleeft sexuele intimidatie op z'n eigen manier. De nazorg moet dan ook voor ieder individu op maat worden gesneden. Albert Heijn heeft op het gebied van na zorg veel ervaring in huis. Nazorg vindt plaats na een overval of bij kassagrepen. Die ervaring zal, mijns inziens, moeten worden ge bruikt om ook slachtoffers van sexuele intimidatie te helpen.' De conceptnota en de aanbevelingen van de OR worden op dit moment besproken. Mensen die willen reageren op de inhoud van dit artikel kunnen op werkdagen bellen met de OR AH- Operations 075-592248. De verplichte kunststof petjes die de medewerkers van de Al- bro-bakkerijen dragen, blijken bij hoge temperaturen te smel ten. Een andere klacht die de ondernemingsraad ontving, ging over de slechte ventilatie van de petjes. 'Inderdaad niet aangenaam als je werkt in de omgeving van hete- lucht- ovens', zegt VGW (Veiligheid, Gezondheid en Welzijn)-voor- zitter Simon van der Marck. De ondernemingsraad heeft de kledingscommissie gevraagd uit te kijken naar een alternatieve, minder smeltbare pet met luchtgaatjes. Tot nu toe is de commissie daar niet in ge slaagd. 'Het blijkt moeilijker dan we vooraf dachten.' De OR zal de petjesaffaire blijven vol gen tot een alternatief is ge vonden. 'De ontwikkelingen bij Ahold in het buitenland kunnen directe of indirecte consequenties voor de situatie in Nederland heb ben.' Dat stelt COR-voorzitter Geert Haanappel. De Centrale Ondernemingsraad stelt dan ook prijs op de openheid die betracht wordt in het overleg met de Raad van Bestuur. Er is ruimte voor de mening van on ze mensen. Onze verantwoor delijkheid houdt niet op bij de grens. OR'en moeten verder kij ken dan hun neus lang is.' In de publiciteit rondom het AH Vaste Klanten Fonds en het zo genoemde Spaarsalaris, waarbij Ahold-medewerkers via het W-formulier per periode een bedrag kunnen overmaken naar het fonds, is de nodige verwarring opgetreden. De COR acht er goed aan te doen Ahold-medewerkers erop te wijzen dat het AH Vaste Klan ten Fonds geen spaarfonds is. Voorzitter Haanappel: 'Sparen is een relatief veilige manier om je geld vast te zetten. Je honderd gulden blijft honderd gulden. Het Vaste Klanten Fonds en het Spaarsalaris zijn vormen van beleggen. Daar zit een risico in. Als de koers van het Ahold-aandeel daalt, wat niet zo snel zal gebeuren, maar het kan, dan is je honderd gul den bijvoorbeeld nog maar ne gentig waard. De andere kant is natuurlijk dat het ook méér kan worden. Dat neemt niet weg dat de naam Spaarsalaris ongelukkig gekozen is.' Er be staat binnen Ahold ook een Spaarfonds.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 11