toegang Opleiden AH-medewerkers levert geld op YAN T Buitenlandse medewerkers leren Nederlands SCHAP VOLG ZEBRAPAD Koffie met ventiel Duizenden guld ens Wijn-succes Vragenlijsten Huisregels Vier soorten bonenkoffie die de nieuwe Marvelo-fabriek verla ten, zijn uitgerust met een ven tiel. Het ventiel zorgt er voor dat de houdbaarheid van de koffie met vijf maanden (van drie naar acht) wordt verlengd. 'In koffiebonen zit C02 (kool zuurgas)', legt verpakkingsdes kundige John Roos van Marve- lo uit. 'Wanneer je koffie maalt en ontgast, kun je het daarna rustig vacuüm verpakken. Met bonenkoffie kan dat niet. Er komt dan zoveel gas vrij dat de verpakking wordt opgeblazen.' Maar de koffiebonen gewoon verpakken is ook niet de oplos sing. Roos: 'Dan zit er weer veel zuurstof bij. En zuurstof tast de smaak aan.' De werking van het ventiel, een Italiaanse uitvinding, is simpel. Het kool zuurgas uit de bonen kan er wel uit, zuurstof kan er niet in. 'Bij een overdruk van 0,2 bar gaat het ventiel automatisch open', zegt Roos. Marjan Schaap (I) en Ariaan van Sandick: oplei- dingskosten na twee jaar terugverdiend in vergelijking tot medewerkers die geen opleiding hebben gehad. De lijsten werden zowel vóór als na de opleiding ingevuld door cur sisten, collega's en supermarktma nagers. In het afgelopen jaar hebben Van Sandick en Schaap alle gegevens geanalyseerd. En wat bleek? De af delingsmanagers zijn na hun oplei ding aantoonbaar beter gaan func tioneren. De gemaakte kosten voor een afdelingsmanager in opleiding zijn dan ook na twee jaar terugver diend door het effect van de oplei ding. Na vier jaar bedraagt het rendement enige duizenden gul dens per cursist. Kortom: de oplei ding voor afdelingsmanagers levert dus geld op. 'We hebben nu een model binnen AH ontwikkeld waarmee we ook het rendement kunnen berekenen van onze andere opleidingen. Zo is inmiddels het rendement bekend van de opleiding voor supermarkt manager. Ook die opleiding blijkt rendabel. In de toekomst zullen we ook de verkopersopleiding nader onderzoeken.' In oktober van het vorig jaar begon Albert Heijn met de Wijn van de Maand'. Elke maand bieden de filialen een éénmali ge partij wijn aan met een uit zonderlijke prijs/kwaliteitsver houding afkomstig van kleine chateaus of domaines. De ac tie blijkt een enorm succes. Assortimentsmanager Jan Kempenaar wijt het succes aan het enthousiasme in de filialen en de ondersteuning door Al- lerHande. 'Mensen willen wel wijn drinken, maar ze weten vaak niet welke wijn ze moeten kopen. Daarom geven we in Al- lerHande informatie over 'de wijn van de maand'. Het zijn toch wijnen met een verhaal, met een bepaald karakter. We vertel len waar ze van daan komen en ge ven er menutips bij.' Nederlanders drinken per jaar per hoofd van de bevolking 16 liter wijn. Dat lijkt veel, maar vergeleken met de Fransen, die per persoon 70 liter con sumeren, is het niets. Of, zoals Kempenaar het opvat: 'Er is nog een lange weg te gaan.' fabriek. Hetzelfde bericht heeft ze ook op band opgenomen van het NOS-joumaal. 'Ik maak het lesma teriaal allemaal zelf. Maar vaak dragen de cursisten zelf ook onder werpen aan. Daar gaan we dan op in.' Mehmet Cimen kwam vijf jaar ge leden uit Turkije naai- Nederland, Maria Rocha da Cruz-Ramos woont hier al 23 jaar. Ze hebben hetzelfde niveau. 'Mehmet heeft in Turkije een Mavo-opleiding ge daan. Maria heeft geen onderwij s- achtergrond. Bovendien is zij bo ven de vijftig en Mehmet is pas 22. Voor een ouder iemand is het veel moeilijker om de draad op te pak ken', legt Broekema uit. Maria heeft veel aan het feit dat ze goed Frans spreekt. 'Ik kom van de Kaapverdische eilanden waar ze Portugees spreken', zegt ze. "Maar ik heb heel lang in Senegal ge woond. Daar heb ik Frans geleerd.' ■Veel Nederlandse woorden stam men uit het Frans', zegt Tineke Broekema. "Preventie' bijvoorbeeld komt van 'prevenir', wat Voorko men' betekent.' Mehmet heeft dat voordeel niet. 'Het enige Turkse woord dat hij in het Nederlands tot nu toe tegenkwam is 'pantalon'. Toch zegt hij: 'Door de Nederland se lessen vind ik mijn werk veel in teressanter. Ik snap meer van wat er allemaal gebeurt. En ik durf ook sneller met problemen naar mijn chef te stappen.' AH steekt jaarlijks zo'n zeshon derdduizend uren in het oplei den en trainen van winkelme dewerkers. In geld uitgedrukt: 21 miljoen gulden (1992). Een enorm bedrag, maar uitste kend besteed, zoals blijkt uit een onderzoek van Ariaan van Sandick en Marjan Schaap naar het rendement van oplei dingen. Beide medewerkers van AH-opleidingen zullen bin nenkort op het onderzoek pro moveren aan de Rijksuniversi teit Groningen. Wekelijks krijgen buitenlandse Ahold-medewerkers van AH- Distributie, Marvelo en Albro Nederlandse les. Het lespro gramma gaat uit van Neder lands, zoals dat op de werk vloer wordt gesproken. Woor den als 'brandpreventie' en 'chemische stoffen' komen aan de orde. 'Maar', zegt docente Tineke Broekema, 'we behan delen ook drieletterwoorden.' Of je nu caissière, verkoper of su permarktmanager bent: voor elke functie in de supermarkt van AH bestaat een intern opleidingspro gramma. 'Opleidingen zijn onmis baar', houdt Ariaan van Sandick staande. 'Ze zorgen ervoor dat elke medewerker een aantal specifieke vaardigheden leert die nodig zijn om zo goed mogelijk in de winkels te functioneren. Het bedrag dat AH eraan uitgeeft onderstreept nog eens het belang van opleidin gen binnen onze organisatie.' Van Sandick: 'Bij AH bestond al geruime tijd behoefte aan informa tie over de kosten en effecten van opleidingen. Regelmatig werd ons de vraag gesteld of het geld dat we investeren in opleidingen voor on ze medewerkers goed besteed is. Vier jaar geleden hebben we op verzoek van het management be sloten een onderzoek hiernaar te doen.' De doelstelling van het onderzoek was een methode te ontwikkelen om het rendement te toetsen van de opleidingen binnen AH. Op ba sis van de verkregen informatie kunnen juiste beslissingen over be staande en nieuwe opleidingen worden genomen. In het onderzoek zijn Van Sandick en Schaap uitge gaan van de opleiding voor afde lingsmanagers in de AH-super- markten. Ze maakten een onder zoeksopzet, brachten de kosten van de cursus in kaart en onder zochten vervolgens met behulp van verschillende vragenlijsten in hoe verre de afdelingsmanagers in de filialen na het volgen van de oplei ding beter zijn gaan functioneren Nederlandse les voor allochtonen is niet nieuw bij Ahold. Tineke Broekema komt als extern docente al meer dan tien jaar bij diverse werkmaatschappijen over de vloer. 'Ahold wil dat de buitenlandse me dewerkers volwaardige gespreks partners zijn, bijvoorbeeld tijdens het werkoverleg', zegt zij. 'Maar ook dat ze breed inzetbaar zijn. Dus op de hoogte zijn van alles wat er in het bedrijf speelt.' Met in gang van de nieuwe cursus, die in december startte, zijn bij Marvelo, waar Broekema werkt, de vaste lestijden losgelaten. De cursisten kunnen zelf bepalen wanneer ze les willen. Voor het werk of na het werk. 'Mede door deze flexibilise ring is het aantal deelnemers ver driedubbeld', zegt Broekema. 'Zo'n veertig medewerkers volgen nu de lessen.' Geen van de deelnemers is overigens officieel verplicht om de Nederlandse les te volgen. 'Maar', zegt de docente, 'directeur Teun Winkel heeft duidelijk de wens uit gesproken dat iedereen, die het no dig heeft, les neemt.' Een les duurt twee uur. Spreek vaardigheid staat centraal en is toegespitst op het werk. Zo worden momenteel de huisregels, zoals die Maria Rocha- da Cruz-Ramos brengt het geleerde in praktijk gelden in de nieuwe fabriek, door genomen. Elk stuk tekst gaat ver gezeld van een woordenlijst. "We lezen ook stukken uit Flitsen die over Marvelo gaan', zegt Broeke ma. 'En stukken uit de krant die een link hebben met het werk hier.' Ze behandelt nu een artikel over een explosie in een chemisch

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 9