Een bezoek aan Feira Nova is een feest -?ie van Ahold om de concurrentiepositie te versterken, oiername, deelname of samenwerking. In juli 1992 richtten Ahold lioutieactiviteiten in Portugal te ontwikkelen en te exploiteren. Étoce-supermarkten en drie Feira Nova-hypermarkten. Een jaar na fging Flitsen er kijken. p/lOPUtoS prna XUfRüMW0 Attractie Overdekte kermis Magische klank Koopkracht Touringcar Feira Nova in Barreiro IN PORTUGAL jjigeveer 10 m. Het overgrote n»nt in het «ook de grote bOporto en Faro lie vestigingen /in zich in en om Ode samenwerking isira vol lof: 'Het komt ook doordat i-'n van beide be- le iustrie afkomstig Hiel als een indus- niief de produktont- lating en klantge- ivden sluiten onze ?nze culturen goed Over bezoek heeft hij nu trouwens ook al niet te klagen. En omdat de directeur niet aan afrondingen doet, haalt hij een ordner uit de kast en dreunt de bezoekcijfers van de afge lopen donderdag op: de Feira Nova in Braga: 6521 klanten, de Feira Nova in Aveiro: 5067 klanten en de Feira Nova in Barreiro: 4448 klanten. Nog niets vergeleken bij zaterdag. Dan liggen de bezoekcijfers zo'n 40% ho ger. En dat geldt ook voor zondag, want ook dan zijn de hypermarkten gewoon van 10 uur 's ochtends tot 11 uur 's avonds open. 'De kleine krui deniers hebben zich er heftig tegen verzet, maar de cijfers wijzen uit dat de klant het wil. De Portugese consu ment koopt op zondag. Dan komt hij bij voorkeur met z'n hele gezin, want een bezoek aan Feira Nova is een dagje uit. Het is een attractie voor de En dan de winkel. Een gigantische metalen loods. Achtduizend vierkan te meter verkoopoppervlakte strekt zich voor ons uit. En aan de andere kant van de kassa's nog eens 4000 ml aan kleinere winkeltjes. Een soort van RAI. Een overdekte kermis. Vijfenveertig kassa's over de hele lengte van de hypermarkt. 'En om vijf uur zijn ze allemaal open', verzekert Madeira Lopes. De omzet wordt op gezette tijden regelrecht via de buizenpost naar de bank aan de overkant van het parkeerterrein ge schoten. Het aanbod aan produkten is groot en divers. Meer dan 25.000 Eduardo Madeira Lopes: "Wat wil een consument nog meer?" a. goedkoper. We mikken ook op een ander type klant. Meer uit de mid denklasse.' Feira Nova betekent 'nieuwe markt', legt de directeur tussen de badkui pen en de tekentafels uit. En 'markt' heeft volgens hem een welhaast ma gische klank in Portugal. Voor een Portugees bestaat er geen 'maandag", 'dinsdag1 of 'woensdag'. Het is 'eerste marktdag", 'tweede marktdag', 'derde marktdag' enzovoorts', aldus Madei ra Lopes, die maar wil zeggen dat de naam van zijn hypermarktketen ui termate raak getroffen is. 'En wette lijk goed beschermd bovendien.' Het is inmiddels 11 uur en in de win kel wemelt het van de klanten die met steeds beter gevulde karretjes de brede straten doorkruisen. Bij de rijk voorziene visafdeling vliegen enorme hoeveelheden bacalhau (gedroogde kabeljauw, het nationale gerecht) de bak uit. En ook de garnalen (12 soor ten), de sardines en vissoorten waar van het bestaan ons tot op heden ge- Feira Nova: een grote overdekte markt heel onbekend was, gaan als warme broodjes over de toonbank. We passe ren een straat met luiers, waar een van de schappen grote lacunes ver toont. 'Geen gezicht', stelt de direc teur vast en hij snelt naar de dichtst bijzijnde telefoon om de afdelingsma nager tot actie te manen. Aan het eind van de excursie vragen we de directeur naar de ontwikke ling en de kansen van de hypermark ten. 'De eerste hypermarkt in Portu gal werd geopend in 1986, het jaar dat het land toetrad tot de EG. Mo menteel zijn er zo'n twintig. Door de toetreding in de EG ging de koop kracht omhoog, verbeterde de in frastructuur en kwam de modernise ring in een stroomversnelling', aldus Madeira Lopes, die zelf indertijd in dienst van de overheid nauw betrok ken was bij de onderhandelingen over de Portugese integratie in de EG. Tortugal is opgestoten in de vaart der volkeren. Dat wordt onder meer weerspiegeld in het succes van de Feira Nova's. Waar geld is komt een hypermarkt. De mensen blijven komen, recessie of geen recessie.' De eerste Feira Nova stamt uit 1989. De tweede volgde twee jaar later en de derde is net een jaar open. Het be drijf heeft inmiddels vergunningen voor de bouw van twee nieuwe hy permarkten. In Mirandela en in Po- voa de Varzim. Die gaan in 1995 open. De directeur ziet - het zal geen ver bazing wekken - de toekomst van de hypermarkten zonnig in. En dan vooral de toekomst van Feira Nova. 'De klant heeft er alle belang bij om hier te komen, want het is feest bij Feira Nova. Lage prijzen, goede kwa liteit, aandacht voor de klanten en volop attracties. Wat wil een consu ment nog meer?' Weinig kennelijk, zoals de directeur gisteren zelf nog met groot genoegen heeft kunnen vaststellen. In de luxe touringcar die de 20 kilometer verderop gevestigde concurrent sinds kort vanuit Barrei ro laat rijden om klanten gratis op te halen, zag hij slechts twee passa giers. 'De mensen kopen bever bij ons. En niet ten onrechte.' Vijfenveertig kassa's over de hele lengte van de hypermarkt Een feest. Zo moeten de klanten een bezoek aan Feira Nova volgens Eduardo Madeira Lopes ervaren. Madeira Lopes is de directeur en tevens oprichter van Feira Nova. Hij ontvangt ons in zijn kantoor boven de hypermarkt in Barreiro, een stad op de zuidoever van de Taag, recht tegenover Lissabon. Een feest dus, en inderdaad: niets is Feira Nova te veel om klanten te trekken. Pomotiemeisjes in elke win kelstraat, bingoacties waarbij je de inhoud van je eigen boodschappen- karretje kunt winnen, een jubileum wedstrijd met tien gloednieuwe au to's als prijzen, schrijvers die hun boeken signeren, complete shows. Een McDonalds op het parkeerter rein van de drie hypermarkten. Wat dachten we daarvan? De directeur loopt naar het raam van zijn kantoor om de plek aan te wijzen waar de fastfood-gigant binnenkort een Mc- Drive zal neerzetten. 'Dat gaat ons veel extra klanten opleveren', voor spelt hij. artikelen. Van videorecorders tot lui ers en van driedelige pakken tot ver se vis. Non-food is goed voor 30% van de omzet. De versafdelingen doen 14%. 'Produkten van goede kwali teit', zegt Madeira Lopes, terwijl hij een beurse appel uit de bak vist. 'Het is weliswaar niet de topkwaliteit van Pingo Doce, maar we zijn een stuk

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 7