Portugese Albert Heijn wil trendsetter zijn De activiteiten in Portugal passen in de Europese str?i Ahold streeft naar uitbreiding van z'n activiteiten in Europa doon en Jeronimo Martins de joint venture JMR op. Doel is om dit JMR heeft momenteel 142 winkels, waaronder ruim tachtig Ping) de oprichting van J| Kleine kruideniers Marktleider Huismerk Trends Pingo Doce in Lissabon AHOLD GROEI Portugal hee miljoen inwoi deel daarvan kustgebied, steden Lissal liggen. De m van JMR bev deze steden. concurrentie.1 met Ahold is klikte meteen sommige topi drijven uit d zijn, en detai trie runnen, i wikkeling, n richtheid. Bc doelstellingen op elkaar aan i p-.Ou'.r! VARIEDADE E QUALIDADE EM PEIXE Veel Pingo Doce-supermarkten bevatten een complete bakkerij, waar brood vanaf het meel wordt bereid. punt van discussie meer. Het invoe ren en ontwikkelen van huismerken heeft een grote waarde, voor het as sortiment en het imago van de win kel, maar ook voor de marketing, fi nanciën en klantenbinding. 'Inmid dels heeft Pingo Doce circa honderd huismerkartikelen op de schappen staan', aldus Ferreira, 'en daar ko men er dit jaar naar schatting vijftig bij.' In de grootste Pingo Doce-super- markt staan circa 16.000 produkten. Aan het eind van dit jaar is dus circa 1% van het assortiment afkomstig van het huismerk. Zoals Albert Heijn '1991 en 1992 waren voor Portugal de gouden jaren van de con sumptie. Er werd goed verdiend. De economie draaide prima. Er kwamen steeds meer nieuwe produkten. Maar die stemming is ver dwenen. De Portugezen kopen niet zoveel nieuwe produkten meer, maar kopen vooral de dingen die ze echt nodig hebben. Ook hier waart het spook van de recessie. De werkloosheid dreigt te gaan stijgen. De Portugezen zeggen nu weieens tegen elkaar: 'Laten we ons beschermen tegen de toekomst.' Na een lange, warme werkdag neemt Luis Labao Ferreira nog ruim de tijd om Flitsen zijn visie te geven op kruidenieren in Portugal. Begin 1992 trad hij, ruim 40 jaar oud, toe tot de Raad van Bestuur van de su permarktketen Pingo Doce ('Zoete Druppel'). Labao Ferreira werkte daarvoor onder meer bij het in de de tailhandel zeer bekende internatio nale marktonderzoeksbureau Niel sen. Zoals bekend is Ahold sinds juni 1992 via de joint-venture JMR mede eigenaar van Pingo Doce. Als het om kruidenieren gaat, volgt Portugal volgens Ferreira de Euro pese trends: 'Er zijn nu nog circa 35.000 kleine kruideniers in ons land, maar hun aantal daalt snel. Dat zie je ook in andere Europese landen. Vaak zijn het levensmidde lenwinkels waarin het hele gezin werkt. Het aantal kleine kruideniers daalt, omdat professionele winkelke tens steeds meer klanten trekken. De klanten geven de voorkeur aan het ruime assortiment in de super markten, aan de vele versprodukten die wij verkopen èn aan het gemak van alles onder één dak', aldus Fer reira. 'Maar het aantal kleine krui deniers daalt ook doordat in Portugal de BTW is ingevoerd.'Dat brengt een hoop administratief werk met zich mee, en daarop zijn velen van hen niet berekend.' Zelf pakken mag, maar afwegen en beprijzen van groente- en fruit wordt bij Pingo Doce gedaan door een medewerkster. Net als in Amerikaanse supermarkten bevindt de AGF- afdeling bij Pingo Doce zich direct na de ingang. De heerlijke, zoete geuren van de vele soorten meloas (honingmeloenen), melancia's (watermeloenen), pêssego's (perziken) en uvas (druiven), uitgestald op marktkraampjes, trekken de klant als het ware de winkel in. De ruim tachtig supermarkten van Pingo Doce (inclusief de tot Pingo Doce omgebouwde Modelo-winkels) zijn volgens Labao Ferreira de marktleider in de Portugese levens middelenmarkt, zowel in omvang als in kwaliteit: 'Pingo Doce is ontstaan als onderdeel van de moederonderne ming Jerónimo Martins. Al sinds de oprichting in 1792 staat Jerónimo Martins garant voor kwaliteit. Alles wat daarvandaan komt, moet onbe twist goed zijn. Dat weten de Portu gezen ook. Om die reden heeft Jeró nimo Martins ook altijd de goede partners uitgekozen. Al enkele tien tallen jaren is er bijvoorbeeld de sa menwerking met Unilever, de voor aanstaande Nederlandse fabrikant van voedings- en wasmiddelen. De samenwerking met Ahold past prima in dat beleid. Zowel Jerónimo Mar tins als Ahold zijn moderne, profes sionele en grote detailhandelsonder nemingen, die veel aandacht beste den aan marketing, produktontwik- keling, opleiding van medewerkers, reclame en category-management. De traditionele kruideniers doen dat niet, maar de moderne retailer beseft Zelf drinkt ze alleen alcoholvrij bier, en zelfs dat met mate, maar met een blikje Royal Dutch wil Pingo Doce-medewerkster Maralia best op de foto. Royal Dutch wordt exclusief door Pingo Doce geïmporteerd uit Nederland. En het is niet alleen goedkoper dan de andere merken, er zit nog meer in ook, zoals districtsmanager en liefhebber Carlos do Carmo tot zijn genoegen heeft kunnen constateren. de grote waarde daarvan', aldus Fer reira. Toen Ferreira begin 1992 bij Pingo Doce in dienst trad, maakte hij net de eerste discussie mee over het al dan niet ontwikkelen van een eigen huismerk. In Nederland is dat geen de omvang van de winkel aangeeft met de cijfers 1 tot en met 5, zo zijn er ook Pingo Doce-winkels in drie maten. Van groot naai' klein: Me- gastores, A-categorie en B-categorie. In de Algarve, de zuidelijkste, meest toeristische provincie van Portugal heeft Pingo Doce in de plaats Faro in juli nog een 'megastore' geopend. Voor Luis Labao Ferreira past de ontwikkeling van het huismerk in de totale strategie van Pingo Doce: 'Wij willen de leidende supermarktketen in ons land zijn. We willen niet als eerste reageren op consumenten trends; nee, we willen die trends zelf ontwikkelen en sturen. We voeren heel duidelijk een pro-actief beleid. Dat geeft ons, mede met behulp van de eeuwenlange ervaring van Jeroni mo Martins, een voorsprong op de Conceicao Silva van de Pingo Do ce aan de Aveni- da de Ceuta in Lissabon worstelt met een konger, een zeepaling die wel 3 meter lang en 50 kg zwaar kan worden. Portugezen zijn viseters. De vis- afdelingen van Pingo Doce zijn dan ook zeer ruim gesorteerd. Sardines in alle soorten en ma ten, twaalf ver schillende soor ten garnalen, inktvis, zeetong, tonijn, elft, schaal- en schelpdieren. De meest verkochte en gegeten vis soort is echter bacalhau, ge droogde kabel jauw, het natio nale gerecht in Portugal.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 6