HOLLANDMARKT TREKT DUITSERS VAN VER OVER DE GRENS 5 Vijftig jaar Ter Huurne 3NNTAGS Hollandmarkt Frikadellen Ik heb vroeger vaak gedacht: het is een riskante formule, hoe lang zal het nog goed gaan?' Buitenbeentje VNlvSTHTW Geniesserpreis verschillen tussen de Nederlandse en Duitse wetgeving de ontwikkeling van Ter Huurne bepaald' Van oudsher hebben de AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1993 Met een reeks speciale acties voor de klant viert Ter Huume dit jaar zijn vijftigjarig bestaan. De win kelformule van de beide grenswinkels is uniek: een diep en breed assortiment van typisch Neder landse produkten en daarnaast een assortiment produkten tegen prijzen waar Duitse discounters niet tegenop kun- Vijftig jaar geleden nam Henny ter Huurne één van de slaapkamers van zijn boerderij in Buurse in ge bruik als opslagplaats voor Hol landse boter. Nu wordt de boter, samen met honderden andere ty pisch Hollandse produkten, ver kocht vanuit een moderne super markt, die op nagenoeg dezelfde plek staat. De supermarkt heeft nog steeds iets van een typisch Hollandse boerderij, met balken aan de schuine plafonds, verkoop sters in Hollandse klederdracht, een koeiekop die plotseling begint te loeien en een kakelende kunst kip die zich heeft genesteld boven en Duitse wetgeving de ontwikke ling van Ter Huurne bepaald', ver telt Gerrit Paalman, de directeur van Ter Huurne. 'In de jaren zestig waren we voor de Duitse consu ment goedkoop door het verschil tussen de hoge Duitse produktbe- lastingen en de lage Nederlandse BTW. In de jaren zeventig en tach tig waren vooral koffie, sigaretten en dieselolie de trekkers. Het liep toen zo goed dat we een tweede winkel in Venlo geopend hebben. Maar met Europa 1992 in zicht be sloten we anderhalf jaar geleden toch dat het roer om moest. De prijsverschillen bij koffie en siga- malen koffie is bij Ter Huume ver krijgbaar, 'zum Geniesserpreis'. Het assortiment droge kruide nierswaren is bij de introductie van de Hollandmarkt terugge bracht van 3500 naar 750 artike len. De versmalling van dit assor timent is gebaseerd op prijs. 'We verkopen veel artikelen onder de prijs van Duitse discounters. Ook in deze produktgroep onderschei den we ons dus nadrukkelijk van de Duitse supermarkten', legt Westendorp uit. De inkopers van Ter Huurne zijn gespitst op grote voordeelpartijen van leveranciers. Het gaat dan vaak om produkten met verouderde of afwijkende ver pakkingen. Tien breed en diep as sortiment Holland-artikelen en een kleiner assortiment scherp ge prijsde merkartikelen vormen de peilers van onze formule', zegt Westendorp. Wie door de winkels loopt ziet dat de speels gepresen teerde Hollandprodukten en de buikpresentaties met echte prijs- krakers elkaar veelvuldig afwisse len. de eierdozen. De Hollandse folklo re heeft slechts één doel: een am biance scheppen die de Duitse win kelbezoekers het gevoel geeft mid den in Holland, met zijn schat aan natuurprodukten, te zijn beland. En het werkt. Winkelen bij Ter Huume is een dagje uit. Wie het winkelen even zat is, kan zich ont spannen op de terrassen van het restaurant of in de luxe speeltuin, met onder andere een kabelbaan en de minitrein 'Ter Huume Ex press'. Op hoogtijdagen worden zo'n 15.000 bezoekers geteld. De toch al grote parkeerplaats wordt dan nog uitgebreid met een stuk weiland van de buurman. Het zijn voor 95% Duitse auto's die er par keren. De touringcars, die 7% van het aantal klanten aanvoeren, ko men allemaal uit Duitsland. Vijftig procent van de klanten woont op meer dan 70 km afstand. In de jaren zestig wist Henny ter Huurne zijn grenssupermarkt voor goed geld te verkopen aan Simon de Wit. Sinds 1972, toen Simon de Wit door Ahold werd overgenomen, maakt Ter Huume deel uit van Ahold. Wan oudsher hebben de verschillen tussen de Nederlandse retten worden steeds kleiner. Van daar dat we de Hollandmarkt heb ben ontwikkeld, zodat we minder afhankelijk zijn van verschillen in nationale wetgeving.' 'De speerpunten van de Holland markt zijn onze versgroepen', zegt Frank Westendorp, verantwoorde lijk voor commerciële zaken. Bloe men, groente, fruit, zuivel, vlees waren, brood, gevogelte en vis wor- Miranda Lammers bedient de koffiemolen. Vers gemalen koffie in pondspakken vindt gretig aftrek den uitgebreid en verzorgd gepre senteerd. Ter Huurne biedt een breed en diep Nederlands assorti ment met veel produkten die in Duitsland niet te krijgen zijn, zo als bijvoorbeeld de typisch Neder landse diepvriessnacks frikadel en kroket. Ook de grote keuze aan buitenlandse kaas, die in Neder landse supermarkten normaal is, wordt door de Duitsers erg ge- Monique Damveld verkoopt in Hollandse klederdracht veel buiten landse kaas Iedere afdeling van de Ter Huume winkels in Buurse en Venlo is zelf verantwoordelijk voor presentaties en verkoopresultaten. Na elke pe riode worden de scores van de af delingen met elkaar en met vooraf gaande periodes vergeleken. Slechts 5 dagen per jaar zijn de Ter Huurne winkels gesloten. 'Rui me openingstijden is een van de voordelen die de wet biedt aan een grenssupermarkt', zegt Paalman. 'In veel opzichten zijn wij een bui tenbeentje binnen Ahold. Ik heb vroeger vaak gedacht: het is toch een riskante formule, die bestaat bij de gratie van verschillen in wetgeving tussen Nederland en Duitsland. Hoe lang zal het nog goed gaan? Nu denk ik dat we met onze Hollandmarkt veel minder gevoelig zijn voor verandering van wetgeving en dat we nog vele jaren vooruit kunnen.' Frank Westendorp waardeerd. Het zijn niet alleen Gouda en Edammer die in grote hoeveelheden worden ingeslagen. Om het funshoppen voor de Duit sers compleet te maken, worden op hoogtijdagen buiten kraampjes op gezet en steken de medewerkers zich in Hollandse klederdracht. Bovendien worden er wekelijks ex tra activiteiten georganiseerd in en rond de winkel. Het programma van deze zomer omvat onder ande re: ambachtelijk karnen, poppen boetseren, de Buurser kapel, Nik kelen Nelis, mime-clowns, model vliegen, klompendans, een schiet tent, een koperslager, Orgel Pie- penrek en Staphorster Stipwerk. Hoewel de prijsverschillen in koffie tussen Duitsland en Nederland kleiner geworden zijn, biedt Ter Huurne zijn klanten toch nog zo'n 50 strekkende meter aan koffie. We worden nu eenmaal gezien als koffiespecialist en op basis van die autoriteit verkopen we nog steeds veel', zegt Frank Westendorp. Dou- we Egberts-koffie neemt nog geen meter in beslag. Veel ruimte is er daarentegen voor Jacobs en bij ons nauwelijks bekende merken als Tchibo, Melitta, Hag, Idee en Edu- scho. Ook verse, in de winkel ge-

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 5