Tweede-Kamerlid bevoorraadt AH-filialen Het lijkt hier wel Albert Heijn!9 Winkels over de grenzen Gall Gall opent lab Weerpad verkoopt Aliold- aandelen Ahold bouwt in Tsjechië aan moderne supermarktketen Beperkt budget Aanbiedingen Franchising AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1993 Een totaal andere wereld vond ze het. Louise Groenman, Tweede- Kamerlid voor D'66. Vorige maand liep ze een week stage bij Ahold. Ze sprak met directieleden en staffunctionarissen, ze liep mee in een Albert Heijn- en een Etos-filiaal en ze was een dag bij rijder op een AH-truck. 'Een dynamisch bedrijf, moest ze na af loop vaststellen. Ahold geeft kamerleden graag de gelegenheid een stage te lopen. Het is van belang goede contacten met de politiek te hebben. Veel be- Per 1 augustus voert Gall Gall zelf wijncontroles uit. Daarvoor is in het distributie centrum in Zoeterwoude een klein laboratorium ingericht. De controles werden in het verleden periodiek door een extern laboratorium uitge voerd. De wijncontroles vinden steek proefsgewijs plaats, waarbij wordt gekeken naar het alcoholpercenta ge en het sulfïetgehalte. Projectlei der René Vervaart, die het lab op zette: 'Alcoholpercentages zijn in Nederland wettelijk vastgesteld. De hoogte ervan is van invloed op de accijnzen die geheven worden op alcoholhoudende drank. Het ge meten percentage mag niet meer dan een half procent afwijken van het percentage dat op het etiket staat vermeld. Sulfïet is een con serveringsmiddel dat maar in heel beperkte mate mag worden ge bruikt.' Door zelf de metingen uit te voeren krijgt Gall Gall de kwaliteitscontrole in eigen hand. Er kan ook veel frequenter worden gecontroleerd. Met een assorti ment van meer dan 300 soorten wijn is dat, volgens Vervaart, geen overbodige luxe. sluiten die in Den Haag genomen worden hebben rechtstreeks gevol gen voor de bedrijfsvoering van Ahold. Ook Groenman benadrukte het belang van dit soort stages. 'Het is heel aardig om te zien hoe zo'n bedrijf in elkaar steekt. Er gaapt nog steeds een enorme kloof tussen de politiek en het bedrijfsle ven. Mede daarom zijn zulke sta ges nuttig. Je ziet de consequen ties van het beleid dat we in Den Haag maken nu eens in de prak tijk.' Groenman doelde daarmee onder andere op de verruiming van de winkelopeningstijden tot half zeven, een wetswijziging waarvoor zij indertijd zelf het initiatief nam. 'Het werkt', concludeerde ze, nadat ze op de vloer van AH-filiaal 1133 in Zaandam informatie had inge wonnen. 'Twintig procent van de AH-klanten schijnt er gebruik van te maken. Ik hoop dat andere win keliers er een voorbeeld aan ne men. Als het bij Albert Heijn effect heeft, waarom dan niet bij ande- Kamerlid Groenman stapt in de AH-truck De Ahold-aandelen, gehouden door het Weerpad bv, zijn begin juli overgenomen door ABN-AMRO Bank, die ze heeft doorverkocht aan beleggers. Het Weerpad is de houdstermaatschappij waarin le den van de familie Heijn hun Ahold-aandelen hadden onderge bracht. Het betrof ongeveer 3,8 miljoen aandelen, ofwel 6,8% van het totaal aantal uitstaande Ahold-aandelen. Omdat een geza menlijke belegging via een holding voor verschillende leden van de fa milie Heijn bezwaarlijk werd, is na rijp beraad en met gevoelens van spijt tot de verkoop van de aande len besloten. Ahold-aandelen in privé-bezit bij familieleden zijn niet verkocht. De Raad van Be stuur van Ahold heeft begrip voor de beslissing van de familie. Het bestuur heeft zijn erkentelijkheid uitgesproken voor de grote beteke nis die de familie Heijn voor de ontwikkeling van het Ahold-con- cern heeft gehad. ren?' Onder de indruk was Groen man vooral van de marketing van AH. 'Daar kunnen we in Den Haag nog wat van leren', vond ze. 'Het zou fantastisch zijn als de politiek net zo'n band met zijn kiezers had als Albert Heijn met zijn klanten.' De aandacht van het Tweede-Ka merlid ging ook uit naar zaken als veiligheid, bereikbaarheid van fi lialen en personeelsbeleid. Het werven van allochtone werkne mers bij Ahold verloopt volgens haar redelijk. 'Maar van doorstro ming is nog te weinig zichtbaar', meende Groenman, die veel van de bij Ahold opgedane indrukken denkt te kunnen gebruiken in de politiek. In de zomervakantie zoeken veel collega's de zon op. Daarvoor moesten we, zeker deze zomer, de grens over. Zuidwaarts. Niet alleen Ahold-mede- werkers gaan steeds vaker de grens over, maar ook ons bedrijf zelf doet dat. In deze Flitsen blijkt dat weer. Portugal is een zonbestemming, maar ook een land met tienduizenden kleine kruideniers èn een groeiend aantal ketens van super- en hy- permarkten. Ahold heeft daar in de zomer van 1992 een vlie gende start gemaakt en is inmiddels een grote partij op de Portugese markt voor levensmiddelen distributie (zie pagina 6 en 7). Ook onze winkels in Tsjechië krijgen steeds meer voet aan de grond. Van de grond af aan bouwen Nederlandse en Tsjechische Ahold-collega's de moderne en goed gesorteerde supermarktketen Mana op (zie deze pagina). Nagenoeg boven op de grens is onze werkmaatschappij Ter Huurne actief. Deze maand kwam het nieuws dat er plannen zijn voor de overname van het Limburgse winkelbedrijf Ludwig aus Venlo' (zie pagina 1). Anderzijds ko men buitenlandse retailers onze grens over. Meer dere Duitse ketens hebben plannen voor hyper- en discountmarkten in ons land. Dat kan de concur rentie verscherpen. Er wordt steeds harder geknokt om elke gulden. Aan die 'knokpartij' doen wij mee. Naar het zich laat aanzien in de toekomst in steeds meer lan den. Hoofdredactie 'Het lijkt hier wel Albert Heijn!', roept een jeugdige Ne derlander uit als hij rondloopt in de Mana-winkel in de Tsje chische stad Jihlava. De jon gen is samen met enkele klas genoten op schoolreis door dit voormalige Oosteuropese land en is daarbij in een Mana-su- permarkt verzeild geraakt. Niet wetend dat de Mana-win- kels onderdeel uitmaken van de Ahold-werkmaatschappij Euronova, ziet hij toch verras sende vergelijkingen tussen de vertrouwde Albert Heijn-win- kel in Nederland en de nieuwe Mana-winkel in Jihlava. Sinds 1990 ontwikkelt Ahold in Tsjechië de moderne supermarkt keten onder de naam 'Mana', dat betekent 'hemels brood'. De win kels zijn bij de Tsjechen onder deze naam geliefd. Op 6 juni 1991 ging de eerste winkel open in de stad Jihlava. Inmiddels is op 3 augus tus de 26e winkel in exploitatie ge nomen. De activiteiten in Tsjechië worden uitgevoerd door Euronova, een in Brno geregistreerde werk maatschappij van Ahold. Bij Eu ronova werken momenteel ruim duizend Tsjechen. De omzet in 1992 bedroeg ruim één miljard Tsjechische kronen (ca. 65 miljoen gulden). Naar verwachting zal Eu- ronova over twee jaar gaan bijdra gen aan de winst van Ahold. De Manawinkels zien er voor Tsje chische ogen zeer modern uit. Er is Mana beschikt over ruim gesorteerde AGF-afdelingen een rijk gevuld assortiment, er is een goede fruit- en versafdeling, meer dan drieduizend artikelen uit droge kruidenierswaren en ook een goed aanbod op het terrein van cosmetica en lichaamsverzorging. De winkelwagen in Tsjechië is evenwel minder gevuld dan die in Nederland. Het minimum maand loon in Tsjechië bedraagt ca. 2300 kronen, dat is ongeveer f 130. In Tsjechië wonen ruim tien miljoen mensen die een gemiddeld maand loon verdienen van 4000 kronen, ca. f 250. Wat de Tsjechen met dit, in onze ogen beperkte, budget het liefste kopen, valt af te lezen aan de top-10 van meest verkochte pro- dukten in de Mana-winkels. Vooral in de steden is te zien dat Tsjechië steeds meer een westers land wordt. De Tsjechen zelf zeg gen dat de periode van veertig jaar communisme slechts een korte on derbreking is geweest in een eeu wenlange geschiedenis van aan sluiting bij de westerse bescha ving. Ahold streeft ernaar om ten minste veertig winkels te verwer ven, hetzij in huur of in eigendom, Top tien meest verkochte produkten 1. Vlees en vleesprodukten 2. Zoetwaren 3. Sigaretten 4. Groente en fruit 5. Alcoholische dranken 6. Suiker 7. Bier 8. Boter 9. Kip 10. Yoghurt om zo een goede exploitatie van de supermarktketen mogelijk te ma ken. Met veertig winkels zijn de centrale kosten van inkoop, mar keting, training, distributie en lo gistiek goed te spreiden en als dat het geval is, is er een basis gelegd voor verdere groei. Ahold verwerft in Tsjechië op drie manieren nieuwe winkels: door privatiseringsprojecten van de Tsjechische overheid, door aan koop van percelen grond waarop een nieuwe Mana-winkel kan wor den gebouwd en door aanbiedingen van particulieren die, na de priva tisering, eigenaar blijken te zijn van een winkel, maar deze aan Ahold willen verkopen. Begin juli lagen er op het Euronova-hoofd kantoor in Brno meer dan 360 aanbiedingen. Ruim zeventig daar van zijn in behandeling; daarvan kunnen naar verwachting twintig aanbiedingen binnenkort worden afgerond. De Tsjechische activiteiten zijn voor Ahold duidelijk onderdeel van de Europese groeistrategie. In Zuideuropese landen zoals Portu gal wil Ahold zich manifesteren door middel van samenwerking met een lokale partner. In Oost- Europa heeft Ahold zich bewust beperkt tot Tsjechië waar het in de komende jaren een nationale su permarktketen wil ontwikkelen. In dit land kan Ahold ook verder groeien door op den duur gebruik te maken van franchising, wat ook in Nederland zeer bekend is.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 3