Seizoenfiliaal volledig afhankelijk van het weer maa't Bier Zondag open Caissière redt leven kind Statiegeld Regen 'Niemand in ons filiaal peinst erover om in de zomermaanden zijn vakantie dagen op te nemen Héél veel drop, spekken, en kinder snoepgoed let het oog op morgen... -AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1993 (vervolg van pagina 1) dewerkers peinst erover om in de zomermaanden zijn vakan tiedagen op te nemen. Die apar te sfeer willen ze niet missen. De toeristen zijn altijd vrolijk en er is van alles te zien. Zo loopt er bij mooi weer een hele parade van zwembroeken en badpakken langs de schappen.' In juli barst de vakantietijd echt los. In de eerste weken haalt het filiaal gemiddeld 30% meer omzet dan normaal. 'In de topweken, tijdens de bouwvak, draaien we zelfs 50% meer om zet. Onze top vijf bestaat in de zomer uit fris, bier, chips, snoep en ijs. Wat ze op de camping ge bruiken is eigenlijk niet aan te slepen', aldus Eg van de Win kel. 'Aan de verkochte biermer ken kunnen we zien welke regio in Nederland vakantie heeft. Dit jaar verkopen we in de eer ste weken van het zomerseizoen veel Heineken en Amstel. In augustus neemt echter de ver koop van Grolsch sterk toe. El ke regio heeft zijn voorkeur.' Het AH-filiaal in Valkenburg is in de drukste weken ook op zon dag geopend, van 10.00 uur tot 14.00 uur. Dat is eigenlijk een extra service voor de vaste klanten omdat zij in de topwe ken vluchten voor de drukte in het filiaal. 'Het is zeker niet de Nooit eerder had Margriet Schellekens haar EHBO-kennis in praktijk hoeven brengen. De caissière van Albert Heijn in Vught volgde twee keer een cursus, de laatste in de brugklas. Onlangs red de Margriet het leven van een tweeja rig meisje. Ze vertelt haar relaas. 'Ik zat aan kassa 3 toen er bij kassa 13 paniek uitbrak. Mensen schreeuwden: 'Bel 0611'. Ik dacht dat er iemand flauw gevallen was. Toen ik ter plekke kwam was het meisje er al ernstig aan toe. Ze zag blauw en paars en voelde heen. Gelukkig hadden onze collega's in Maastricht, Beek en Heerlen nog voldoende brood in voorraad, zodat we daar het no dige konden weghalen. Anders zit je. Ook de bezetting is af hankelijk van het weer. Het aantal medewerkers wordt 's zomers uitgebreid van tachtig naar honderd medewerkers. Als het KNMI 30°C voorspelt, dan heb ik morgen vier caissières extra nodig om de drukte bij de kassa's weg te werken.' Frisdranken zijn in de zomer nauwelijks aan te slepen bedoeling dat onze vaste klan ten de dupe worden van het toe risme in hun eigen woonplaats. Dat kan gewoon niet.' Voor de toeristen zet Van de Winkel dit jaar af en toe een grote barbe cue voor het filiaal neer. 'Kun nen ze buiten alvast smullen van de lekkernijen die we bin nen verkopen.' De bedrijfsvoering in filiaal Valkenburg wordt 's zomers ge kenmerkt door een volledige af hankelijkheid van het weer. Van de Winkel luistert dage lijks naar de weerberichten voor de laatste vooruitzichten. De bestellingen worden daarop gebaseerd. Het is een kwestie van goed plannen en tijdig aan passen. 'En dat is moeilijk', weet de supermarktmanager. Want het koopgedrag van de vakantieganger is niet hele maal voorspelbaar. Het weer kan zo omslaan. In zo'n geval dient er geïmproviseerd te wor den. Het afgelopen weekend was het bijvoorbeeld echt Hol lands zomerweer. De regen viel met bakken uit de lucht. En dan is de winkel de hele dag vol. We waren binnen de kort ste keren door al het brood De medewerkers van het filiaal lopen in het seizoen de benen uit hun lijf. De vulploegen wer ken twee avonden en vier och tenden in de week. 's Ochtends starten ze om 5.00 uur, twee uur vroeger dan normaal. In het seizoen wordt het filiaal vier maal per week bevoorraad. 'Dat moet ook wel want in het hoogseizoen halen we in het weekend een omzet waar we normaal een week over doen.' Ook bij de kassa's heerst er top drukte. Caissière Sandra van Dijk vertelt dat je in de drukte goed moet opletten dat je niets vergeet. Als alle kassa's open zijn, staan de klanten soms in lange rijen te wachten op him beurt. Je moet dan wel het hoofd koel houden. Ron Knols, assistent-manager kruideniers waren, zorgt ervoor dat er geen lege plekken op de schappen ontstaan. De toeristen zijn ech ter vrij makkelijk. Als het één er niet is dan pakken ze wel iets anders, daar hoor je ze niet over klagen. 'Je maakt hier van alles mee. Laatst parkeerde een groep jongens een auto met aanhangwagen voor de deur. Ze hadden vijfentwintig lege bier kratten bij zich. Weekje vakan tie gehad. Van het statiegeld werd de benzine voor de terug reis betaald. Dat soort dingen zorgen ervoor dat er geen dag hetzelfde is hier. Het doet dan ook elk jaar weer pijn als de laatste toeristen uit Valken burg vertrekken.' In Valkenburg staat ook een winkel van Jamin. Zodra de vakantietijd aanbreekt wor den ook hier de openingstij den verruimd, worden extra mensen ingezet en wordt het assortiment toegesneden op de behoeften van de toerist. 'In juli en augustus verkoop ik 50% meer dan normaal', meldt Jamin-franchisenemer mevr. Odekerke. T)e toppers zijn drop, spekken en kinder snoepgoed.' In het hoogsei zoen is de Jamin-winkel in Valkenburg ook op zondag ge opend, van 11.00 uur tot 17.00 uur. koud aan.' Margriet bleef in alle pa niek de rust zelve. 'Dat leer je op de EHBO-cursus. Maar ik heb later in de kantine een half uur zitten bibberen', moet ze toegeven. Margriet redde de peuter Marlies door toepassing van de Heimlichgreep. 'Je zit achter de per- Margriet Schellekens en de kleine Marlies soon en drukt het middenrif naar bin nen', legt ze uit. 'Daardoor moest het snoepje losschieten. De eerste keer lukte het niet. Ik heb het meisje toen ondersteboven gehouden en op de rug geslagen. Dat ging ook niet.' De twee de poging was een alles-of-niets po ging. Het meisje begon te braken en het snoepje kwam los. 'Ik kreeg van ie dereen complimentjes. Er schijnen een hele hoop mensen te hebben gestaan. Maar ik heb er niets van gezien. Ik was alleen maar met dat meisje bezig.' De kleine Marlies moest later die dag voor controle naar de huisarts. Die constateerde dat er niets was bescha digd. Margriet kreeg voor haar kordate optreden bloemen van de moeder en pronkte 15.000 maal op de voorpagina van de Dommelbode, een huis-aan- huisblad in Vught. 'Een beetje té over dreven', vindt ze zelf. Wie op een regenachtige avond het KNSM-eiland in het Amsterdamse Een deel van het filiaalteam oostelijk havengebied binnenrijdt, waant zich in een film waarin elk mo ment iets naargeestigs kan gebeuren. Bij het eindpunt van bus 28 brandt een voorzichtig lampje. De chauffeur lost er zijn kruiswoordpuzzel op. In een woonboot staat de tv aan. Een en kele muzikant verlaat er zijn oefen ruimte. Want muziek maken kun je hier zo hard je maar wilt. Het KNSM- eiland, genoemd naar de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij die er tot de jaren '80 actief was, ademt een sfeer van vergane glorie. En midden tussen de vervallen loodsen, de kale dokken en een enkel gekraakt pand schijnen de koplampen van je au to plotseling naar binnen bij een filiaal van Albert Heijn. Pardon? Jazeker, Al- bert Heijn heeft hier sinds begin van dit jaar een vestiging in één van de panden die nog overeind staan. Na tuurlijk schuilt daar iets achter. Benno Leemeijer van Ahold Vastgoed was be last met het verwerven van deze loka- tie. Hij vertelt: 'Dit filiaal is een nood- winkel. De gemeente Amsterdam heeft het oostelijk havengebied bestemd als woongebied. Er komen binnen enkele jaren 17.000 mensen te wonen. Door nu al een winkel te openen voor de be woners van huizen die al zijn opgele verd, konden we een claim krijgen op een definitieve vestiging in het winkel centrum dat hier 500 meter vandaan zal worden gebouwd.' Loods 6, waar de winkel in huist, biedt de mogelijkheid om mee te groeien met het aantal klanten. 'Een kwestie van een tussen- c schot weghalen en wat schappen ver schuiven', zegt supermarktmanager Harry Gunster. Voorlopig voldoet het filiaal in zijn huidige grootte. De klan ten zijn afkomstig van het Barcelona- plein, het eerste blok nieuwe woningen dat kort geleden werd opgeleverd. 'Maar', zegt Gunster, 'we krijgen hier klanten van velerlei pluimage over de vloer. Binnenschippers bijvoorbeeld, die leggen hier aan, laden voor 600 gulden spullen in en roepen bij de kas sa: 'Tot over veertien dagen'. Verder komen ook veel kunstenaars hun bood schappen hier halen.' Loods 6 wordt geëxploiteerd door de Stichting Kunst werk Loods 6. In de toekomst zullen er ateliers worden gevestigd en zullen al lerlei artiesten en kunstenaars er hun creatieve ingevingen vastleggen.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 2