j;jaar. Beter gezegd: ;aar een personeels- kelijk was het blad IFlitsen' duikt voor l De oplage is in de ialen verdubbeld en ig bladen die dat ;i. De eerlijkheid a dat dit niet zozeer Isen zelf, maar aan :van het bedrijf, die t gevolgd werd door ihalve eeuw lang is de spiegel van het gebeuren. Hitpereet Informeler Begrip ('re»'u 1983 1965 GEL VAN HET BEDRIJF 1965 worden beide edities ten lan ge leste samengevoegd. Vanaf dat moment krijgen alle medewerkers voortaan dezelfde Flitsen thuisge stuurd: een Flitsen met nieuws en wetenswaardigheden uit alle delen van het almaar groeiende bedrijf. Een kleine, willekeurige greep uit de koppen van de jaargang 1967: 'Miljoenste liter stroop afgeleverd', 'AC-serveerster ondanks 69 jaar nog uiterst kwiek', 'Janus Oost hoek zet ventkar na 33 jaar op stal', 'Zuster Clivia bij opening super markt in Waddinxveen' en 'Wij al len leven bij de gratie van de klant'. Wat dat laatste betreft is er de laat ste vijfentwintig jaar eigenlijk wei nig veranderd. een pagina bestemd voor de 'tie ners en twens' van AH. De speciale jeugdredactie heeft tot taak Flitsen 'aantrekkulukker' te maken voor de AH-jeugd door het publiceren van onder andere concertagenda's, 'de hitpereet', profielen van pop groepen, gedichten en andere 'hip pe dingen'. 'Wij zijn blij met Flitz- In', schrijft de 'oude' redactie. 'Het kan de brug vormen om de Flitsen voor de jongeren leesbaarder te maken. Wij wensen de Flitz-Inners toe dat ook zij zich over 40 jaar kunnen herinneren dat ze eens jong, onstuimig, idealistisch en kri tisch geweest zijn.' De aparte jeugdrubriek, in 1975 omgedoopt in 'Eigen Wijs', houdt het vol tot 1977. Flitsen fungeert behalve als een spiegel van het bedrijfsgebeuren, tegelijkertijd ook als een spiegel van de tijd. Geheel in de geest van de jaren zestig verschijnt vanaf de cember 1968 de rubriek 'Flitz-In', Vanaf 1965, het jaar dat de twee edities van Flitsen werden samen gevoegd, krijgt het blad een steeds professionelere uitstraling. Tot dan toe werd de meeste kopij voor de krant aangeleverd door mede werkers die het schrijven naast hun gewone werk doen. Het in schakelen van journalisten maakt daar een einde aan. De lay-out wordt zo nu en dan eens aangepast aan nieuwe inzichten; er komen nieuwe rubrieken (waaronder, vanaf 1979, een vaste pagina voor de Centrale Ondernemingsraad); er wordt een jaartje geëxperimen teerd met een tweewekelijkse uit gave van 8 pagina's, met een alge meen Ahold-gedeelte en speciale katerns voor de werkmaatschap pijen, en het taalgebruik wordt in de loop der jaren wat informeler. De laatste opmerkelijke verande ring dateert van mei 1991. Flitsen ging toen over op full-color en een nieuwe formule die het gezicht van het blad tot op de dag van vandaag bepaalt, met veel nadruk op foto grafie en korte en bondige teksten. Maar het basisidee om de mede werkers via Flitsen zo goed moge lijk te informeren over wat er bij het bedrijf gebeurt, is altijd recht overeind gebleven. Een taak die al maar veelom vattender wordt, want Ahold groeit jaar in jaar uit, omvat meer bedrijven en telt steeds meer medewerkers. In zo'n groot bedrijf is het onmogelijk om iedereen per soonlijk te kennen en precies te we ten wat er allemaal gebeurt. Een maandblad dat bij alle Ahold-me- dewerkers in Nederland in de bus valt, en dat in algemene zin infor meert over dingen die in onze win kels, distributiecentra, produktie- bedrijven en kantoren gebeuren, kan in die leemte voorzien. Een blad dat ook meldt welke kant het met Ahold opgaat,waarom verdere groei nodig is en welke (sociale) re gelingen er voor de medewerkers zijn. Een bedrijf is zo goed als de mensen die er werken. En mensen die dat willen, moeten kunnen we.- ten wat er gaande is. Niet alleen in hun directe omgeving, maar ook in andere delen van het bedrijf. Naast de salarisstrook is Flitsen het enige drukwerk dat alle Ahold-mdewer- kers in Nederland van hun werkge ver ontvangen. Daarom wil Flitsen een informerende, motiverende en samenbindende rol blijven vervul len. Aan de naam Flitsen is vanaf 1945 nooit meer getornd. Bedenker Henk van Petten: 'Ik vind het wel grappig dat de krant nog altijd Flit sen heet. Het is een begrip, hè, een merknaam. Die naam is zo inge burgerd, dat moetje niet meer ver anderen. Dat zou hetzelfde zijn als De Telegraaf in ene De Amster damse Nieuwsbazuin zou gaan he ten. Dan is er ook geen mens meer die hem leest.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 9