'De klanten hebben er niets van gemerkt Gratis naar Judith Leyster BON Verscentrale Zoetermeer verkort leadtime EG-erkenning voor centrale slagerijen 7 Hoofdkantoormedewerkers runnen filiaal Zenuwachtig Strakke planning :1 Vandaag bestellen, morgen in huis AHOLD FLITSEN JUNI 1993 - Veertien hoofdkantoormedewerkers hebben afgelopen maand een dag lang AH-filiaal Marsdiepstraat in Den Hel der draaiende gehouden. Het was een uitdaging die paste in de cursus middenkadervorming voor hoofdkantoor en distributiemedewerkers. 'De omzet bleef op peil, er is goed besteld en ontevreden klanten heb ik niet gezien,' aldus supermarktmanager Mary van Gent. Zeker tien supermarktmanagers vonden het risico te groot. Hun twijfels waren begrijpelijk, want er kan natuurlijk heel wat mis gaan als in een winkel veertien mensen een vak moeten uitoefenen dat ze niet beheersen. Maar supermarkt manager Mary van Gent zwichtte snel voor het enthousiasme van de cursusgroep en hun gedetailleerde plannen om de dag voor te berei den. 'De hoofdkantoormedewer kers zullen zich in de toekomst steeds dienstverlenender op moe ten stellen ten opzichte van de filia len,' zegt Van Gent. 'Wanneer je de winkel werkelijk het vertrekpunt van je organisatie wilt maken, zo als de directie voorstaat, dan moe ten HK-mensen de winkelpraktijk goed kennen. Daarom vond ik dit project belangrijk en heb ik eraan meegewerkt.' 'Onze doelstelling en uitdaging was dat de overname zo geruisloos en soepel mogelijk zou verlopen voor klant en personeel,' zegt cursiste Yvonne Rave, in het dagelijks le ven afdelingschef RZ-administra- tie (rechtstreekse zendingen). 'We hebben daarom veel tijd in de voor bereiding gestoken: gesprekken met de afdelingsmanagers, bestu dering van opleidingsboeken van de verschillende afdelingen, en een Een deel van het vaste personeel, kassa en ontvangsten, bleef in functie om de groep aan te vullen tot de normale getalssterkte van vijfentwintig. De overige medewer kers hadden een vrije dag, met uit zondering van een paar afdelings managers, die voor noodgevallen beschikbaar bleven in de kantine. Sommige drentelden zenuwachtig heen en weer, vrezend dat er ieder moment wat mis kon gaan, maar in actie hoefden ze niet te komen. Volgens Yvonne Rave was het een EG-erkende hamburgers in de Centrale Slagerij Groenlo Drie van de vier centrale slage rijen van Albert Heijn zijn erin geslaagd om ruim drie jaar voor de uiterlijke datum een EG-erkenning te verkrijgen. Deze erkenning is noodzake lijk geworden door het wegval len van de grenzen binnen de EG. Zonder EG-erkenning mag in 1996 geen vlees meer wor den geproduceerd. Alleen de CS Zaandam heeft de er kenning nog niet binnen. Maar daar komt verandering in als de slagerij in september verhuist naar het nieuwe onderkomen op het terrein Westerspoor. Dat bete kent dat de gehele Albert Heijn Naambordjes voor de hoofd kantoor medewerkers. Vooraan v.l.n.r. Ron Tonkes, cur susleider Jos Nijssen, Nel Tammes, Yvonne Rave, Jolanda de Jong. Achter aan v.l.n.r. Ar jen de Vries, Jan Morsch, Nico Al, Tamara Gorbach, Jaap Mol, Rex Everhard, supermarkt manager Mary van Gent, Marjan Schoonneveld en Marcel Holtmaat leerzame dag en heeft de klant wei nig gemerkt van de veranderde winkelbezetting. 'Wanneer wij op het hoofdkantoor een telefoontje krijgen uit een filiaal dan kunnen we ons toch niet altijd een goed beeld vormen van hun probleem. Nu hebben we zelf ervaren wat er gebeuren kan als er bijvoorbeeld wat mis gaat met een levering. De planning waar ze in een winkel mee werken is heel strak. Haal je die niet, dan wordt de klant al snel de dupe.' Ook cursusleider Jos Nijssen vond het project geslaagd. 'Niet alleen hebben we allemaal een beter inzicht in de winkelprak tijk gekregen, ook kon iedereen in zijn functie in de winkel aan zijn persoonlijke leerdoel werken.' Wat Nijssen betreft wordt het 'runnen van een winkel', met de gedegen voorbereiding die daar bij hoort, vaker onderdeel van de cursus mid denkadervorming. De 105 AH-filialen die hun vlees bestellen bij de Verscen trale Zoetermeer hebben vanaf deze week hun bestelling bin nen 24 uur in huis. De proeffa se, waarin tien filialen konden kennismaken met de verkorte leadtime, leverde veel positie ve reacties op. Voor 1 februari 1994 moeten ook de andere drie verscentrales deze service kunnen bieden. Versgroep ruimschoots op tijd zal voldoen aan de EG-normen. Om de EG-erkenning binnen te slepen zijn de drie centrale slagerijen de afgelopen tijd qua organisatie, in terieur en werkafspraken dras tisch aangepast. Zo zijn er muur tjes geplaatst om afdelingen van elkaar te scheiden, terwijl sommi ge activiteiten geheel zijn afgesto ten. 'De Albert Heijn Vleesgroep heeft hierdoor een flinke sprong voorwaarts gemaakt' aldus Jan Verzeilberg van de afdeling Logis tiek en Techniek AH Vers. 'Wat betreft de kwaliteit en de hygiëne van het produktieproces zullen we nu en in de toekomst veel voordeel hebben van de aanpassingen.' Ahold sponsort de ten toonstelling van de 17e eeuwse schilderes Judith Leyster in het Frans Halsmuseum in Haarlem (zie Flitsen mei). Ahold-medewerkers hebben op ver toon van onderstaande bon gratis toegang. Een mooie vakantietip voor deze zomer. Het museum is gevestigd aan Groot Heiligland 62 in Haarlem. De openingstijden zijn: ma. t/m za. 11.00 - 17.00 uur, zondag 13.00 -17.00 uur. 0p vertoon van deze bon hebben Ahold- medewerkers gratis toegang tot de ten toonstelling 'Judith Leyster, schilderes in een mannenwereld'. Te zien van 16 mei tot en met 22 augustus in het Frans Halsmu seum in Haarlem. De bon is geldig voor maximaal twee per sonen. De logistieke verbetering is moge lijk geworden door een andere wij ze van produceren. Projectleider Paid Klijsen: 'We schakelen over van orderproduktie, waarbij we wachtten op de bestelling uit het filiaal, naar prognoseproduktie. Dat betekent dat we op basis van historische gegevens een schatting maken van de bestelling. We kij ken naar gemiddelden. Zo kunnen we 80% van de orders vooruit pro duceren.' In het oude systeem, zo als dat nu nog in de andere AH-fi- lialen functioneert, moeten filialen voor zessen 's avonds de bestelling doorbellen. Op basis daarvan gaat de verscentrale de volgende dag aan de slag. Een dag daarna wordt de bestelling pas geleverd. 'De ver korte leadtime moet bijdragen aan een verhoogde omzet', zegt IGijsen. 'Doordat de filialen beter inzicht hebben in hun voorraden hoeven ze niet meer voorzichtig te bestel len. Dat gebeurde bijvoorbeeld op zaterdag met een produkt als ge hakt. Dat moet dan diezelfde dag op. Door te krap te bestellen ont stond nee-verkoop. Dat is nu veel beter controleerbaar.' Dat geldt ook andersom. Teveel bestellen, waardoor vlees over de uiterste verkoopdatum heengaat en moet worden afgeboekt, komt minder voor. 'De verkoop van vlees is bo vendien onderhevig aan weersom standigheden', weet Klijsen. 'Als je weet dat het morgen zomers wordt, moetje meer barbequepak- ketten kunnen bestellen. Met de 24-uurs belevering kan dat. We kunnen sneller reageren.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 7