1 Gezond bunkeren MTV Ontbijten in de tuin lijkt gezien de tijd van het jaar niet zo bijzonder. Maar het wordt een ander verhaal als je ontbijt bij De Tuinen. Het assortiment van deze Ahold-dochter staat borg voor een gezond feestontbijt. Dat ondervonden vier medewerkers van AH-filiaal 1030 in Utrecht. Op initiatief van Flitsen werden ze onthaald op een vijfsterren- ontbijt in De Tuin van Utrecht. AH-medewerkers ontbijten bij De Tuinen Ontbijttip Chinezen -AHOLD FLITSEN JUNI 1993 Ik begin nu toch wel trek te krijgen', moet AH-verkoop- ster Inge Bot bekennen bij aankomst in De Tuin van Utrecht. Inge is die morgen al om zeven uur begonnen en heeft met het oog op het gast vrije onthaal nog geen hap gege ten. Geen wonder dat haar maag om negen uur 's ochtends rammelt. Samen met drie colle ga's is ze uitgenodigd om eens duchtig te ontbijten bij zuster bedrijf De Tuinen. Dè gelegen heid om kennis te maken met het uitgebreide gezondheidsas sortiment van De Tuinen. In het filiaal staan twee gedekte ta fels. Die zijn, compleet met rie ten stoelen, beschikbaar gesteld door een naburig restaurant. Boter, kaas, eieren en brood zijn gehaald uit andere winkels in winkelcentrum Hoog Catharij- ne, uit het eigen Tuinen-assorti- ment komt de rest: verschillen de soorten thee, jam, honing, vruchtesap, rijstwafels en mues li. 'Ik gun mezelf gewoon geen tijd om 's ochtends te ontbijten', geeft AH-caissière Jolanda Hoe- deman toe. 'Daarom ga ik het er nu eens lekker van nemen.' Laura van de Berg, Arno van Thuijl (stagiair in het filiaal), Fatima Aouad en Leon ter Stappen: Zo n ontbijt is zeker voor herhaling vat baar. Ontbijttip van de mede werkers van De Tuin van Utrecht is de crunchy. Laaiend enthousiast zijn ze over deze krokante mu esli. Volgens Laura neemt het gebruik van muesli bij het ontbijt enorm toe. 'Je ziet veel mensen van het traditionele brood afstap pen. Muesli is dan een snelle en gezonde ontbijt- vervanger.' Fatima Aouad van de afdeling Houdbaar houdt het normaal gesproken bij een kopje thee. Al leen medewerker Groente en Zuivel, Leon ter Stappen, werkt 's morgens met gemak vier bo terhammen naar binnen. 'Op de bank, terwijl ik naar MTV kijk', bekent hij. Niet de meest ge schikte kandidaten voor een uitgebreid en feestelijk ontbijt, zo lijkt het. Maar dat valt mee. Eenmaal aan tafel gezeten maakt een gezonde eetlust zich meester van de AH-gasten. 'Lekker is die jam', zegt Inge goedkeurend. En collega Leon is zeer te spreken over het Mara- cujasap. 'Nooit eerder gehad. Ik denk ook niet dat ik het snel zelf zal kopen, maar als ik het zou aantreffen in mijn kerstpakket dan hoor je mij niet klagen. Het is maar een hint.' Fatima Aouad doet zich te goed aan de crunchy Aan thee is, zoals verwacht mag worden in een winkel van De Tuinen, geen gebrek. Het filiaal heeft meer dan tachtig verschil lende soorten in voorraad, waaronder Zuidafrikaanse rooi- bos-thee en maté-thee uit Brazi lië. Op tafel staan vanmorgen ook jasmijn- en orange pekoe- thee. De AH-gasten wagen zich er met enige voorzichtigheid aan. 'Wat de boer niet kent dat drinkt-ie niet, maar dit is best lekker', merkt Inge tenslotte op na enig aandachtig proefwerk. Voorzichtigheid is prima, maar Jolanda gaat wel heel ver: 'Denk ik een voor mij nieuwe theesmaak te gaan proeven, zit er geen thee in het thee-ei. Ik dacht al: het is net warm water.' Om half tien gaat de winkel open voor het publiek en verde len Tuinen-bedrijfsleider Wil lem Warmerdam, assistent be drijfsleider Laura van de Berg en medewerkster Linda Pril hun aandacht tussen ontbijt- gasten en de klanten. 'Wij pro beren meer te zijn dan een ge wone drogisterij', zegt Laura tussen de bedrijven door. 'De nadruk ligt bij ons op gezondere voeding en gezonder leven. Klanten zijn vaak verbaasd over ons grote assortiment.' Inge Bot, Linda Pril, Jolanda Hoedeman en Willem Warmerdam heffen een glas vruchten thee op de goede afloop Tegen elf uur hebben de AH- medewerkers het ontbijt naar binnen gewerkt. Ze hebben veel meer gegeten en gedronken dan op een normale ochtend. Inge, die 's ochtends nooit eet, zit nu propvol. Ze had het ontbijt niet willen missen. 'Nooit geweten dat ze hier zoveel lekkere din gen hadden. Zo'n ontbijt is wat mij betreft voor herhaling vat- 'Ik kan er weer even tegen', meldt Leon. 'Een mooi initiatief. Zou vaker moeten gebeuren. Ik hou me aanbevolen voor het vol gende bezoek. Chinezen bij Giant in Amerika lijkt me wel wat. Kan iemand dat even door geven.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 6