De auto als gemotoriseerde winkelwagen 4- wensen Dick Zwart, directeur Ahold Vastgoed: 'Er komt steeds meer begrip voor onze Inventief Doos van Groosman Kennis Heel Nederland wordt op gezette tijden 'doorgefietst' op zoek naar nieuwe vestigings- punten Parkeren Ahold Vastgoed bv 'Sommige gemeen ten dachten dat we een noodwinkel hadden neergezet, maar het was de definitieve vestiging' Afgeleide -AHOLD FLITSEN JUNI 1993 De winkelketens van Ahold breiden voortdu rend uit. Vorig jaar werden er 25 nieuwe AH-su- permarkten gerealiseerd, 26 bestaande vergroot. Speciaalzaken Ahold voegde in totaal 21 winkels toe aan het bestand. Geen Ahold-winkel wordt gebouwd, vergroot of gehuurd zonder dat Ahold Vastgoed (AVG) erbij betrokken is. Een gesprek met directeur Dick Zwart over het bouwen en verwerven van winkelpanden en alles wat daar bij komt kijken. Het blijft te doen, maar een voudiger wordt het er vol gens Dick Zwart niet op. Milieu-eisen, verkeers maatregelen en inspraakprocedu res maken het steeds lastiger om ergens een winkel neer te zetten. 'Het begint al met de grond', zegt Zwart. 'Waar is de grond tegen woordig niet vervuild? Dat bete kent sowieso al hogere grondlas ten.' 'Gemeenten kijken ook kritischer naar het verkeer rond een winkel centrum. Het is daardoor moeilij ker om een vergunning te krijgen. Neem de bevoorrading van super markten. Albert Heijn werkt met steeds grotere vrachtauto's. Dat botst vaak met het verkeersbeleid van gemeenten. Het is voor ons een uitdaging om ondanks alle be lemmeringen toch de wensen van de Ahold-werkmaatschappijen te realiseren. Dat lukt, want we heb ben tenslotte een goed produkt, maar je moet wel inventief zijn. Zo hebben we in Den Haag afspraken met bewoners van de Fahrenheit- straat gemaakt om te voorkomen dat ze bezwaarschriften tegen de komst van Albert Heijn zouden in dienen. De buurt wilde niet dat klanten met winkelkarretjes naar buiten konden rijden. Bij de in gang van de winkel staat nu een paaltje zodat je er met een karretje niet langs kunt. Maar ja, er is te genwoordig wel veel meer overleg nodig dan vroeger.' Ook aan het uiterlijk van super markten worden tegenwoordig meer eisen gesteld dan vroeger. De tijd dat AVG een 'doos van Groos man' liet neerzetten is voorbij. 'De doos van Groosman', genoemd naar de architect, was een simpele standaardsupermarkt uit de jaren zestig van één bouwlaag, die van wege gebrek aan bouwvakkers zo arbeidsextensief mogelijk gebouwd diende te worden. In IJmuiden en Nijverdal staan ze nog. In Velp wordt de doos binnenkort gesloopt. 'Esthetisch minder geslaagd', moet de AVG-directeur bekennen. 'Som mige gemeenten dachten dat we een noodwinkel hadden neergezet, maar het was de definitieve vesti ging. Zo kun je nu niet meer bou wen.' AVG, de juridisch zelfstandige on- roerend-goedactiviteit van Ahold, heeft tot taak winkels voor de Ne derlandse werkmaatschappijen te verwerven en met het verworven onroerend goed zo'n hoog mogelijk rendement te behalen. 'Daar zit iets conflicterends in', moet Zwart toegeven. 'In principe werken we voor Albert Heijn en de speciaalza ken op basis van kostprijs plus een vergoeding. De winst moet vooral komen uit verhuur van onroerend goed aan derden.' Behalve met het verwerven en beheren van win kels, houdt AVG zich sinds de ver zelfstandiging ook bezig met pro jectontwikkeling. 'Op kleine schaal', verzekert Zwart. 'En altijd rondom een bestaande of nieuwe Ahold-winkel. Vaak is het zo: je wilt een supermarkt bouwen, maar dan moet er van de gemeente wel een andere winkel naast of een kantoor of woningen bovenop. Dat was ons vroeger te ingewikkeld en dan stapten we naar een project ontwikkelaar. Nu doen we het zelf en houden we de vergoeding en de verkoopwinst in eigen zak. En bo vendien geven we op die manier Albert Heijn en de speciaalzaken meer kansen om winkels te reali- Op gezette tijden scharen Zwart en zijn mensen zich rond de tafel met de directies van Albert Heijn en de speciaalzaken. Heel Nederland wordt dan aan de hand van uit- breidingswensen, plattegronden en bestemmingsplannen 'doorgefietst' op zoek naar nieuwe vestigings- punten. 'Kijk, je kunt wel een su permarkt in een bepaalde wijk wil len hebben, maar als daar maar één winkelcentrum is en daar zit toevallig al een Edah, dan kom je er niet in. Dan probeert AVG alter natieven aan te dragen. Op basis van onze kennis van het land, van plaatsen, van inwonertallen, van gemeentelijke bouwplannen, van infrastructuren en van ons eigen vestigingsplaatsenonderzoek we ten we precies waar je het beste kunt gaan zitten met een winkel. Maar het gaat niet alleen om nieu we winkels. Ook verbouwingen ko men aan de orde. Zulke gesprek ken leiden tot hele lijsten waarmee onze prospectoren aan de gang gaan. Alleen al voor Albert Heijn heeft AVG een afdeling Prospec ting waar twaalf mensen rondlo pen die niets anders doen dan nieuwe panden verwerven. Die staan regelmatig op de stoep bij gemeenten, projectontwikkelaars en aannemers. Het is een kwestie van goede contacten opbouwen en onderhouden. Eigenlijk zijn we voortdurend bezig om winkelfor mules van Ahold te verkopen. Daarbij is het zaak dat we overhe den en projectontwikkelaars ervan overtuigen dat een moderne super markt meer ruimte vraagt dan vroeger. Dat kost vrij veel moeite. Maar ik heb het gevoel dat er steeds meer begrip komt. voor onze wensen.We winnen terrein.' Dick Zwart: 'Het autogebruik is onlosmakelijk verbonden met winkelbezoek' AVG is daarnaast voortdurend in de slag om overheden te doordrin gen van de noodzaak om voldoende parkeerruimte bij winkelcentra aan te leggen. 'Het autogebruik is onlosmakelijk verbonden met win kelbezoek', zegt Zwart. TVtaar er is Medewerkers: 61 Omzetf 300,3 miljoen (1992) Netto-winst: f 22,8 miljoen Boekwaarde onroerend goed in eigendom: f 727,4 miljoen momenteel sprake van een tendens om de auto uit te bannen. Dat leidt soms tot afsluiting van binnenste- den en het verminderen van par keergelegenheid. Funest voor een supermarkt. Nu heeft Albert. Heijn wel buurtwinkels waar je nauwe lijks kunt parkeren, maar die lig gen voor de meeste klanten op loopafstand. In de netwerkgedach te van AH heb je ook behoefte aan grotere supermarkten, waar klan ten heengaan voor de bulk van hun boodschappen. Die winkels kunnen alleen maar functioneren als klanten hun auto er kwijt kun nen. De auto is in feite de gemoto riseerde winkelwagen. Het pro bleem van de verkeerscongestie ligt veel meer in het woon-werk- verkeer, niet in autoritten ten be hoeve van winkelbezoek, dat is maar negen procent van het totale aantal autokilometers. Dat is het evangelie dat we proberen uit te dragen bij de overheid.' Het ideale winkelcentrum moet volgens Zwart dan ook beschikken over ruime parkeergelegenheid en moet ook voor vrachtauto's goed te be reiken zijn. 'En het winkelaanbod moet divers zijn. Een beetje win kelcentrum moet minstens een Al- bert Heijn herbergen, en als het even kan ook een Etos, een Gall Gall, een winkel van De Tuinen en een Jamin.' Dit jaar zullen er in totaal 27 su permarkten en 35 speciaalzaken bijkomen. Dertig bestaande super markten zullen onder supervisie van Ahold Vastgoed worden uitge breid. Dick Zwart ontkent niet dat Nederland zo langzamerhand over- bewinkeld raakt, maar een gevaar voor het voortbestaan van AVG ziet hij er vooralsnog niet in. 'Het bouwen of verwerven van compleet nieuwe winkels is maar een deel van onze activiteiten. Het grootste deel van ons werk zit in vernieu wing: het verplaatsen of vergroten van winkels of winkelcentra. Na tuurlijk: Ahold Vastgoed is een af geleide van de activiteiten van Ahold. En stel dat Ahold geen me ter meer expandeert. Ik acht die kans nihil, want je moet blijven vergroten en blijven verplaatsen. Goed, volledig theoretisch, maar stel dat dat gebeurt. Dan is dat het einde van Albert Heijn en de speci aalzaken en ook van ons. Maar er is natuurlijk niemand die gelooft dat zoiets gebeurt.'

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 4