KLEINTJES-CAMPAGNE AH WINT GROTE RECLAMEPRIJS De Tuinen o winkel in Be Verscentrale Zoetcrnieer verkort leadtime jent Igie Nederlandse consument honkvast -3 Schot in de roos Knipoog Meer winst, maar volop werk aan de winkel Oscar Vandaag bestellen, morgen in huis AHOLD FLITSEN JUNI 1993 - Albert Heijn en reclamebureau FHV/BBDO hebben eind vorige maand de Grand Effie gewon nen voor de campagne "s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten'. De Grand Effie is de prijs voor de effectiefste en succesvolste re clamecampagne van de afgelo pen tien jaar. De Effie is de belangrijkste recla meprijs in Nederland en wordt toe gekend aan campagnes die onmis kenbaar aan de groei van de omzet hebben bijgedragen. In het geval van de AH-campagne kan daar geen twijfel over bestaan. De campagne werd in 1981 ingezet op een moment dat marktaandeel en winst van Albert Heijn onder druk stonden. Er moest wat gebeu ren. Besloten werd om een perma nente prijsverlaging voor een groot aantal artikelen door te voeren. Om dat aan de klanten duidelijk te maken schakelde AH de reclame makers van FHV in, en die be dachten de slogan "s Lands groot ste kruidenier gaat op de kleintjes letten'. De campagne sloeg in als een bom 'Bij de start van de cam pagne steeg de omzet al direct met 20%. Het was meteen een schot in de roos', aldus John Grooteman van AH Communicatie. 'Het marktaandeel van Albert Heijn is sinds 1981 spectaculair gestegen van 13,5% naar 26,6%, bijna een verdubbeling.' Grooteman: 'Vanaf het begin heb ben de advertenties tot doel gehad om op korte termijn klanten te trekken en op lange termijn de winkeltrouw van klanten te ver sterken. In alle AH-weekadverten- ties lichten we er een bepaald pro- dukt of bepaalde produktgroep uit en daaronder staan dan de prijs- aanbiedingen. Van die lijn zijn we nooit afgeweken. Vaak zit er ook een knipoog in onze advertenties. In de eerste 16 weken van 1993 is onze winst ge stegen met 13% tot f96,2 miljoen. Een prima re sultaat in een inzakkende economie. Anderhalf jaar geleden zag de AH-directie het lelijke econo mische weer voor Nederland aankomen. Zij be sloot toen al tot. belangrijke kostenverlagingen. Nu blijkt dat dit een juiste keuze was. Ons land is officieel in een recessie beland, net zoals andere Europese landen. De economie groeit niet meer, maar krimpt. Dat betekent voor elk Ahold-be- drijf en voor elke Ahold-medewerker dat er extra werk aan de winkel is om de groei van ons bedrijf vast te houden. Dat dit kan blijkt uit ons kwar taalresultaat. Onze Amerikaanse winkelketens hebben de afgelopen drie jaar laten zien. dat. er, ondanks een hevige recessie, toch uitstekende re sultaten kunnen worden behaald. Daar moet. hard voor gewerkt worden. Het verlagen van de kosten is daarbij heel belangrijk. Want dan kun nen de investeringen in de winkels en de distribu tiecentra doorgaan en. blijft Ahold zich verster ken. Daarnaast is de klant., juist in een recessie, een belangrijke succesfactor. Als de klant het. ver trouwen houdt in onze winkels, komen we het slechte economische weer goed door en blijft Ahold op koers. Onze miljoenen klanten -hoe uit eenlopend ook- blijven daarom het middelpunt van onze belangstelling. Hoofdredactie Flitsen Klanten moeten er om kunnen glimlachen. Dat wordt op prijs ge steld. Wekelijks krijgen we brieven van klanten waarin staat dat men weer heel smakelijk heeft gelachen of dat de foto zo mooi was.' Zelf vindt Grooteman de kiwi-ad vertentie van enige jaren geleden Over lekker eten kunnen we uren zwammen. Medewerkers van AH Communicatie die dagelijks bezig zijn met de Kleintjes campagne voor de Grand Effie. V.l.n.r. Ingrid Bosman Gerhard Oppen, Anja Corts, Marjan van de Nes, Martin Wielaart Mieke Smit en Grooteman een van de mooiste voorbeelden. 'In de week dat die advertentie in de kranten stond verkochten we twintig keer zoveel kiwi's als nor maal. De kiwi was toen nog een onbekend produkt in Nederland. Die advertentie heeft echt voor een omwenteling gezorgd. Het aardige was ook dat er in de tekst stond hoe je zo'n kiwi het best kimt eten: doormidden snijden en uitlepelen. Dat zag je na die advertentie ook heel veel mensen doen.' Bij AH Communicatie en FHV/BB DO hebben ze inmiddels al een be scheiden feestje gevierd naar aan leiding van de onderscheiding. Grooteman: 'Er is op gebak getrak teerd en we hebben er een drankje op genomen. Dat mocht ook wel, want de Grand Effie, dat is toch ei genlijk de Oscar onder de reclame prijzen.' De 105 AH-fïlialen die hun vlees bestellen bij de Verscentrale Zoetermeer hebben vanaf deze week hun bestelling binnen 24 uur in huis. De proeffa se, waarin tien filialen konden kennismaken met de verkorte leadtime, le verde veel positieve reacties op. Voor 1 februari 1994 moeten ook de ande re drie verscentrales deze service kunnen bieden. De logistieke verbetering is moge lijk geworden door een andere wij ze van produceren. Projectleider Paul Klijsen: "We schakelen over van orderproduktie, waarbij we wachtten op de bestelling uit het filiaal, naar prognoseproduktie. Dat betekent dat we op basis van historische gegevens een schatting maken van de bestelling. We kij ken naar gemiddelden.-Zo kunnen we 80% van de orders vooruit pro duceren.' In het oude systeem, zo als dat nu nog in de andere AH-fi- lialen functioneert, moeten filialen voor zessen 's avonds de bestelling doorbellen. Op basis daarvan gaat de verscentrale de volgende dag aan de slag. Een dag daarna wordt de bestelling pas geleverd. 'De ver korte leadtime moet bijdragen aan een verhoogde omzet', zegt Klijsen. 'Doordat de filialen beter inzicht hebben in hun voorraden hoeven ze niet meer voorzichtig te bestel len. Dat gebeurde bijvoorbeeld op zaterdag met een produkt als ge hakt. Dat moet dan diezelfde dag op. Door te krap te bestellen ont stond nee-verkoop. Dat is nu veel beter controleerbaar.' Dat geldt ook andersom. Teveel bestellen, waardoor vlees over de uiterste verkoopdatum heengaat en moet worden afgeboekt, komt minder voor. 'De verkoop van vlees is bo vendien onderhevig aan weersom standigheden', weet Klijsen. 'Als je weet dat het morgen zomers wordt, moet je meer barbequepakketten kunnen bestellen. Met de 24-uurs belevering kan dat. We kunnen sneller reageren.' In Weinegem, een voorstadje van Antwerpen, opent De Tui nen op 8 juli zijn eerste Belgi sche filiaal. De winkel is geves tigd in een splinternieuw win kelcentrum, dat met 190 win kels één van de grootste van Europa is. De Tuinen werd door de projectontwikkelaar benaderd om deel te nemen. 'We zijn gaan kijken en vonden het aanbod een kans uit dui zenden', zegt projectleider Marcel Kort over de plotselin ge grensoverschrijding, maar hij voegt er aan toe: 'Ik ver wacht geen snelle uitbreiding. Daar is onze organisatie nog niet klaar voor.' De Tuinen heeft zich tot doel ge steld de komende jaren in Neder land tien filialen per jaar te ope nen. Internationale expansie zou een grondige aanpassing van de organisatie tot gevolg hebben. 'En die organisatie staat nu net lekker op de rails.' Vandaar dat voor de Belgische Tuin gebruik wordt ge maakt van de kennis en ervaring van Etos België. 'Als dat niet zo was geweest, waren we er niet eens aan begonnen', zegt Kort. 'Etos België neemt het personeel aan. Zij kennen de Belgische ar beidsmarkt. Ze verzorgen ook de administratie en de complete ver bouwing van de winkel. Kortom: alles wat met operations te maken heeft. De Tuinen levert de formule, bepaalt de prijzen en het assorti ment.' Etos Nederland, dat al een deel van de distributie van De Tui nen voor zijn rekening neemt, zal ook De Tuin van Weinegem gaan bevoorraden. De zuiderburen zul len geen medicijnen in de winkel vinden, de Belgische wetgeving verbiedt dat, maar zullen meer ca deau-artikelen, thee en kruiden aantreffen. De Belgen, van huis uit bekend om hun vele soorten bier, gaan volgens Kort steeds meer kruidenthee drinken. De Nederlandse consument is niet bereid om voor prijsver schillen op drank de grens over te steken. Dat is de con clusie van een proef die Gall Gall de afgelopen maanden heeft gedaan met een slijterij in het Duitse grensplaats Nord- horn. De BTW- en accijnstarieven voor alcoholhoudende liggen in Duits land een stuk lager dan in Neder land. De proef van Gall Gall was bedoeld om erachter te komen of de Nederlandse consument er een ritje over de grens voor over heeft om van die verschillen te profite ren. Dat bleek dus niet het geval. Als consequentie hiervan is de winkel in Nordhorn inmiddels ge sloten.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 3