EMOTIONEEL WEERZIEN MET TSJECHISCHE DAM TOT DAMLOPERS 16 AH Franchisenemers op bezoek bij Mana 'Een van die jongens had zelfs zijn oma meegenomen om als tolk op te treden' Oma Borrel 'Sommige lopers hadden hun hele huis voor ons opgeknapt' Achterstand ■AHOLD FLITSEN JUNI 1993 En de tranen biggelden opnieuw over Tsjechische wangen. Vorig jaar vanwege de toejuichingen in de Dam tot Damloop; nu vanwege het weerzien met hun sponsors. Acht Tsjechische Ahold-medewerkers werden in 1992 naar Nederland gehaald door de Vereniging van Albert Heijn Franchisenemers (VAHFR). De winkeliers die de Tsjechen vorig jaar onderdak boden, brachten vorige maand een bezoek aan Ahold- dochter Mana en ontmoetten daar hun logés. Het idee bestond al een tijdje. De populaire oud directeur AH-Franchis- ing, Jan Manuel, zit te genwoordig voor Ahold in Tsje chië en de franchisenemers wilden wel eens zien wat daar inmiddels tot stand is gebracht. Dat de Tsjechische damlopers zouden worden opgezocht, sprak eigenlijk vanzelf. Er was vorig jaar tenslotte, ondanks taalproblemen, een mooie band gegroeid tussen de Tsjechen en de Nederlandse gastgezinnen. 'Er zijn hele leuke contacten ge bleven', bevestigt Bert Wieg man, AH-franchisenemer in Zaandam en organisator van de reis. 'We sturen brieven over en weer en met de Kerst hebben we nog pakketten uitgewisseld. We gingen daarom niet alleen naar Tsjechië om winkels te bekij ken. Er bestond bij ons duidelijk behoefte om de lopers weer te ontmoeten.' En dat gebeurde dan ook. Acht franchisenemers en hun vrou wen vlogen vorige maand naar Praag, keken daar een paar da gen rond en reden vervolgens met een gehuurd busje naar het tweehonderd kilometer verder op gelegen Jihlava, de stad waar Ahold indertijd zijn eerste Mana-supermarkt opende. En bij die winkel hadden de Mana- lopers zich verzameld. Wieg man: 'Ze stonden ons op het par keerterrein op te wachten met vrouwen en kinderen. Pakkie- an deftig. Een van die jongens had zelfs zijn oma meegenomen om als tolk op te treden. Die sprak namelijk Duits.' Er werd gelachen en er vloeiden tranen. En in de koffiehoek van de winkel werd via een tolk en oma honderduit gepraat en er werden cadeautjes uitgewis seld. Voor zijn eigen logé, Ivan Kriz, had Wiegman een pakket meegenomen met AH-beren en T-shirts. Han Bouwens, AH- franchisenemer in Spaarndam, had Delftsblauwe potjes met stroopwafels bij zich voor slager Radek Potucek en babykleer tjes voor z'n zoontje. 'Ze waren er ontzettend blij mee. Die spul len kim je daar niet krijgen of ze zijn onbetaalbaar.' Voor het rendez-vous met de lo pers was twee uur uitgetrok ken. Kort. Te kort eigenlijk, vin den de franchisers achteraf. 'Sommige lopers hadden hun hele huis voor ons opgeknapt, maar er was geen tijd om te gaan kijken. Het programma moest afge werkt worden. We moesten nog zoveel bekijken', vertelt Wieg man. 'Ik denk dat we nog wel een keertje speciaal voor hen te ruggaan.' Alleen Han Bouwens zag kans om een kort huisbe zoek af te leggen bij Radek Po tucek en zijn familie, maar die woonden dan ook vlak bij de winkel. Bouwens: 'Ze leefden daar met drie gezinnen in één flat. Als je het niet gezien hebt, geloof je het niet. De woning nood is er groot. Toch hadden ze voor ons nog een hele kamer we ten vrij te maken. Ze dachten namelijk dat we een paar dagen zouden blijven logeren. Het was voor hen echt een enorme te leurstelling dat we na een half uur weer weg moesten. Radek had al eten en drinken voor twee dagen in huis gesleept. Ik zat op een gegeven moment met een kop thee, een kop koffie, een borrel en een berg eten om me heen. En dat om half twaalf 's ochtends. Ik dacht: nou moet het toch niet gekker worden!' AH-franchisenemers en Mana-lopers voor de Mana-winkel in Jihlava. Staande van links af: Gerard van den Tweel, MilosTurek,Karei Zwetsloot, Riet van der Heijden, Jan Manuel, tolk Irena, Bert Wiegman, Nico Paardekooper, Jannie en Cor Kat, Han Bouwens, Gré Paardekooper en Jana Turek. Gehurkt: Rietje Bouwer, Betty Wiegman en Ivan Kriz. De ontmoeting met de lopers duurde weliswaar kort, maar lang genoeg voor de franchisers om de banden met de Tsjechen verder te versterken. En wel zo danig dat de VAHFR ter plekke besloot om ook dit jaar weer een ploeg Mana-lopers naar Neder land te halen voor de Dam tot Damloop. Wiegman: 'Dat besluit hebben we spontaan genomen in Brno. En het mooie is dat er nog tijd genoeg is om de beste lopers te selecteren.' Behalve Tsjechische lopers, be zochten de AH-franchisers be roepshalve ook een aantal Ma- na-winkels. Wat was hun indruk eigenlijk van de Mana- winkels? Wiegman: 'Er is weliswaar niet zo veel te krijgen als bij ons, en er is ook niet zoveel luxe, maar het zijn fantastisch goed ver zorgde winkels met enthousias te mensen. Ze mogen dan een technische achterstand hebben, maar Ahold heeft daar met Ma na toch wel iets neergezet.' Bou wens: 'Die supermarkten zijn hartstikke mooi. Alles staat er in. Eten en drinken is er vol doende. Luxe artikelen zijn er ook wel, maar die zijn heel duur. Het is jammer dat de mensen zo weinig geld hebben. Als je daar bent besef je pas hoe rijk we hier in Nederland zijn.' Zien de ondernemers wellicht mogelijkheden voor het franchi- sen van de Mana-formule? Wieg man: 'Ik ben ervan overtuigd dat er in de toekomst mogelijkheden voor franchising zijn. Een Mana- Wiegman? Nee, dat niet. Ik denk eerder aan Tsjechische franchi sers, in verband met de taal.' Bouwens: 'Ik heb mijn handen vol in Spaarndam, hoewel het wel een uitdaging is. Mijn zoon zou ik er zo heen sturen, maar ja die krijg ik er waarschijnlijk met geen stok heen, want die heeft hier ook de weelde geproefd.' Zdenek Francalek (I) en Radek Potucek vorig jaar aan de finish

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 16