'WAT VERWORVEN IS, MAG NIET VERLOREN GAAN.' HAANAPPEL BLIJFT VOORZITTER CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD Vasthoudend Irritatiebudgetten GEBOREN 'Die ikke, ikke, ikke-cultuur, daar kan ik niet tegen.' COR wil WAO-bijdrage uitsmeren CORNIEUWS Geert Haanappel is herkozen als voorzitter van de Centrale Ondernemings raad, het hoogste medezeggen schapsorgaan binnen Ahold. Zijn uitverkiezing betekent dat hij de komende drie jaar wederom het Ahold-beleid op de voet zal vol gen, zal toetsen en er over zal dis cussiëren met de Raad van Bestuur. 'Als je behoudt wat je hebt, scoor je als OR niet', zegt hij. 'De men sen willen resultaat zien. Verbetering.' En toch is behoud hetgene waar, volgens Haanappel de komende jaren het accent op zal liggen. Meer verwerven dan gisteren zit er gezien de economi sche situatie niet in. 'Maar', bena drukt hij met klem, 'Wat verwor ven is, mag niet verloren gaan.' Over het decentraliseren van cen trale regelingen, waaronder mo gelijk ook de winstdelingsrege- ling, verwacht de COR de komende jaren de nodige discus sies. 'Dat zijn regelingen waarbij je één lijn trekt. Regelingen waar van je als bedrijf zegt: We zijn met z'n allen Ahold. En niet van: jij werkt bij een bedrijf waar het wat minder gaat, dus jij krijgt ook min der. We hebben dat bijvoorbeeld gezien bij GVA. Die mensen heb ben een hectische tijd achter de rug, maar hebben ondanks de re organisatie een enorme inzet ge toond. Dan zouden ze toch in zo'n jaar geconfronteerd worden met een lagere winstdelingsregeling. Dat kan niet. De COR zal zich voor die centrale verworvenheden blij ven inzetten. Tenzij de achterban hierin verandering wil aanbren gen, wat ik overigens niet ver wacht.' Haanappels grootste drijfveer om zijn tweede termijn als COR-voor- zitter in te gaan is de merkbare in vloed die het OR-werk heeft op het beleid. 'Als OR'en zich als één man ergens voor inzetten, kunnen ze ook echt iets bereiken. Ik denk aan de situatie rond het verkrijgen van de centrale regelingen voor Jamin-medewerkers. Ahold neemt het OR-werk serieus. Maar je moet absoluut vasthoudend zijn, je niet zonder meer gewonnen geven. Als je je inzet loslaat, ben je het kwijt.' De AH-supermarktmanager wil graag een vinger in de pap hebben. Hij startte zijn OR-carrière al in de jaren zestig en bevolkte tal van besturen. Van de zwemver eniging tot de winkeliersvereni ging. Van de VVV tot de Unie BLHP (Bedrijfsleiders en Hoger Bij Albro beschikt iedere afde ling over een budget voor het verhelpen van kleine irritaties. Dit voorstel van de OR werd indertijd door het manage mentteam gehonoreerd. En er wordt grif gebruik van ge maakt. De nieuwe secretaris van de OR Marga Mooren kan een hele lijst samenstellen. 'Van een 'sta-stoel' aan de lopende band bij de zuurstof- arme verpakkingsafdeling tot gewichten aan de deuren om tocht te voorkomen', zegt zij. 'Verder is er bijvoorbeeld een omkasting gemaakt om het lawaai van het schoonblazen van cakeblikken terug te dringen.' Elk voorstel dat in het werkoverleg naar voren komt, wordt bekeken door de produktiechefs. Zij beslissen uiteindelijk over het wel of niet aanspreken van het 'irritatiebudget'. De VGW- commissie van de onderne mingsraad coördineert de verdeling van de budgetten. 'Ze worden vooral aangewend ter verbetering van de werkplek', zegt Mooren. 'Op 23-4-1993 dachten wij: Wij hebben het hier gezien. Wij gaan de wijde wereld in. En hier zijn we dan' Met deze va riant op een tekst voor geboor tekaartjes kondigde de OR van De Tuinen zijn geboorte aan. Alle filialen ontvingen een kaartje. 'Wij kunnen best ei genwijs zijn en laten ons graag horen', beloven de vijf OR-le- den. Het aantal medewerkers van de snel groeiende keten van gezondheidsdrogisterijen steeg in de afgelopen jaren tot boven de veertig, het aantal waarop de instelling van een OR verplicht wordt De herkozen Cor-voorzitter Haanappel wil graag een vinger in de pap hebben Personeel). Ook is hij lid van het FNV. 'Maar het OR-werk en de vakbond moetje scheiden. Ik ben niet iemand die gaat roepen dat er alleen maar vakbondsleden in de OR mogen. De vakbond regelt de primaire arbeidsvoorwaarden en richt zich op de hele bedrijfs tak, de OR is er voor het bedrijf en de medewer kers.' Voor de komen de drie jaar ver wacht de voor zitter een projectmatiger aanpak van het OR-werk. 'Om het steeds com plexer wordende werk het hoofd te bieden moeten teams effectie ver werken. De dagelijkse bestu ren moeten daar sturing aan ge ven. We moeten ook meer gebruik maken van voorhanden zijnde kennis. Ik zou meer willen profiteren van de schat aan speci fieke bekwaamheden in de Raad van Commissarissen. Zij vormen toch een soortgelijk apparaat als de Centrale Ondernemingsraad. Ze toetsen en adviseren.' Over de kwaliteit van de nieuwe OR'en (de inzet van de afgelopen verkiezin gen) is hij positief. De opleidingen verlopen veelbelovend. 'Ik was aangenaam verrast door het grote aantal nieuwe, jonge OR-leden. Het verzacht gelukkig mijn idee dat de maatschappij steeds ego- centrischer wordt. Die ikke, ikke, ikke-cultuur, daar kan ik niet te gen. Laatst werd ik gebeld door een man van 57 jaar. Hij zegt: die WAO-suppletie, daar hoeven jullie je voor mij niet voor in te zetten. Ik vroeg hem wat hij er van vond als de VUT zou verdwijnen. Dat was een heel andere zaak. Dat ging hem zelf aan. Ik denk dan, waar moet dat heen? ledereen krijgt in een bepaalde fase van z'n leven met voorzieningen te ma ken. Je mag niet alleen naar jezelf kijken. Ik geloof nog steeds in dat oude idee van: samen sterk.' Begin van dit jaar is afgespro ken dat medewerkers van Ahold gaan meebetalen aan de reparatie van het WAO-gat. Ahold moet de hoogte van de bijdrage bepalen in overleg met de vakbonden. Deze bij drage zou, naar verwachting, rond de 2,5% van het WAO- loon (boven 28.000 gulden) schommelen. Oorspronkelijk werd afgesproken dat het bedrag met terugwerkende kracht vanaf januari in periode 5 zou worden ingehouden. 'In periode 5 wordt ook het vakantiegeld uitbe taald', zegt COR-voorzitter Haanappel. 'De klap voor medewer kers met een laag inkomen zou dan worden beperkt.' Maar in periode 5 werd er niets ingehouden. De exacte hoogte van de inhouding was nog niet duidelijk en is dat nog steeds niet. De inhouding vindt nu naar alle waarschijnlijkheid later dit jaar plaats. Maar de compensatie door het vakan tiegeld is dan niet meer mogelijk. Reden voor de Centrale Ondernemingsraad om de Raad van Bestuur voor te stellen het bedrag uit te smeren over de rest van het jaar. De OR van AH Operations diende eenzelfde voorstel in bij de AH-direc- tie. 'Mensén hebben er rekening mee gehouden', zegt OR-secretaris Hans Boere. 'Voor een winkelmedewerker is het inhouden van een bedrag in één keer een behoorlijke aanslag op het inkomen. Iemand met een hoog inkomen merkt daar misschien niet zoveel van, maar als je niet zoveel speelruimte hebt, kan zoiets hard aankomen.' Voorzitter Haanappel ver wacht dat Ahold en de bonden tot. een soepele oplossing zullen komen. De onderhandelingen zijn op 10 juni voortgezet.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 15