De Familie Olympische droom wordt werkelijkheid 10 In een bedjak naar het filiaal Dove AH-zwemster naar Bulgarije Kampioen Liplezen Om de hoek bij de Albro-bakkerij- en in Zwanenburg woont Lies Vork, of zoals ze haar bij Albro noe men: moeder Vork. ('Van de vorige directeur Teun Winkel mochten ze me zo niet noemen. Die zei altijd: 'Het is mevrouw Vork.' Ik vind het niet erg, hoor. Tenslotte ben ik ook een beetje hun moeder') Een paar dagen in de week voorziet zij de bakkers van broodjes in de kanti ne. 'En dat al tien jaar lang', zegt ze. 'Op het fietsje. Als je dan aan komt rijden en je ruikt die verse broodlucht. Heerlijk.' Lies Vork verzorgt er ook de lunch voor haar familieleden. Schoonzuster Radika Motiram, haar dochter Sharda Mo- tiram en diens vriend ('Een echte Albro-liefde') Evert Ensing werken er allemaal op een andere afdeling. Radika bij het banket, Sharda bij inpak en Evert bij het groot brood. Him smaken verschillen ook. Evert houdt het bij een volkoren bolletje met oude kaas, terwijl Ra dika liever een broodje banaan eet. Moeder Lies en Sharda zien een vers, warm croissantje wel zitten. 'Een feest voor het buikje', noemt Lies het. Dat ze de hele dag tussen het brood zitten, wil nog niet zeg gen dat ze thuis geen brood eten. Evert weet een mooie vergelijking. 'Als je de hele dag geld telt voor je werk, betekent dat toch ook niet datje het na je werk vies vindt. Het spreekwoord zegt het bovendien al: geld stinkt niet. Dat weet een De laatste werkdag van mevr. Burger, inmiddels gepensio neerd medewerkster van AH-fi- liaal 1183 in Naaldwijk, is vori ge maand wel heel bijzonder verlopen. Ze werd door afde lingsmanager Boshoven en supermarktmanager Van Leeu wen in Javaanse klederdracht van huis gehaald in een zoge noemde bedjak, een Indonesi sche fietstaxi. Mevrouw Burger is in Nederlands-lndië geboren, vandaar. 'Ze heeft zich altijd bijzonder ingezet voor een goed klantencontact en niets was haar te veel. Op deze ma nier wilden we onze waardering daarvoor uitdrukken', aldus Boshoven. Wat onwennig en zeer verrast reed mevrouw Burger mee terug naar het fili aal, waar ze werd uitgezwaaid door haar collega's. Monica Versluijs (22), medewerkster van AH-filiaal 1349 in Hilversum, is erin geslaagd zich te plaatsen voor de Olympische Spelen voor doven. Tijdens de Ne derlandse kampioenschap pen zwemmen voor doven in Amersfoort zwom ze onlangs drie gouden en drie zilveren medailles bij elkaar. De Olympische Spelen voor doven zullen eind juli plaatsvinden in het Bulgaarse Sofia. Daar zal Monica ons land vertegenwoordigen op de 100 en 200 meter schoolslag en waarschijnlijk ook op de 100 meter vlinderslag. 'Al vanaf mijn veer tiende jaar zwem ik één keer per week bij een zwemvereniging voor doven in Zoetermeer, een echte vriendenclub. Daarnaast ben ik ook lid van een zwemvereniging in Hilversum. De laatste tijd lig ik elke dag in het zwembad om mijn techniek te ver beteren. Zo'n tien uur per week. Verder doe ik ook aan krachttrai ning', vertelt Monica. In de afgelo pen jaren heeft ze aan een groot aantal wedstrijden deelgenomen. moeilijk te zeggen hoe mijn kansen liggen. De zwemsters die zich ge plaatst hebben, kunnen allemaal erg goed zwemmen. Met een finale plaats ben ik al dik tevreden. Maar een plaats bij de eerste drie zou na tuurlijk fantastisch zijn'. Monica Versluijs 'Tussen zwemwedstrijden voor do ven en niet-doven zit natuurlijk wel enig verschil. Zo liggen onze tij den beduidend lager omdat wij in het zwembad vooral op onze ogen zijn aangewezen. De scheidsrech ters werken met handsignalen en niet met een fluitje. Het is logisch dat we daarom langzamer uit de startblokken komen. We moeten meer op het handelen van de star ter letten', legt ze uit. In de afgelopen jaren heeft de snel le zwemster uit Hilversum al heel wat prijzen gewonnen. Zo is ze al meerdere keren Neder lands kampioen geweest, zowel bij de junioren als bij de senioren. Twee jaar geleden heeft Monica bo vendien twee maal zilver gewon nen tijdens de Europese kampioen schappen. En nu doet ze dan mee aan de Olympische Spelen. 'Het is In filiaal 1349 kan Monica rekenen op alle steun van haar collega's. Ze werkt er bijna vier jaar. 'Niet op een bepaalde afdeling, daar is ons filiaal te klein voor. Ik assisteer mijn collega's en dat is met mijn handicap goed te doen. Het komt weieens voor dat een klant mij iets vraagt. Omdat ik kan liplezen, is het mogelijk de klant te woord te staan. Meestal verzoek ik de klant even iets langzamer te praten, zo dat ik de vraag beter kan begrijpen. Mocht ik er niet uitkomen dan schakel ik mijn collega's in, maar dat komt zelden voor.' Tot aan de Olympische Spelen zet Monica Versluijs echter alles opzij voor een zo goed mogelijke voorbereiding. 'Daarna zie ik wel weer. Ik zou nog graag een deeltijdstudie aan de so ciale academie willen oppakken. Maar zover is het nog niet, eerst is het vizier gericht op de Olympische Spelen'. In deze serie worden telkens drie of meer Ahold-medewerkers geportretteerd die tot dezelfde familie behoren. Deze maand de familie van Lies Vork uit Zwanenburg. ben ze het allemaal best naar hun zin bij Albro. 'Ik ben er als uitzend kracht begonnen', zegt Sharda. 'Ik vond het leuk werk, heb gevraagd of ik kon blijven. Dat kon. Ik heb nu al op bijna alle afdelingen gewerkt.' Als het werk is gedaan, bakt Lies ze thuis ook nog eens bruin. Moe der Vork draait haar hand niet om voor een heerlijke appeltaart of de al even geliefde Buchtels. 'Ik weet niet precies hoe je dat schrijft', zegt ze. 'Het is een Tsjechisch koekje. Een recept van mijn moeder.' 'En de pruimentaart', wordt er geroe pen. 'Ja, de pruimentaart is er ook met de paplepel ingegoten.' v.l.n.r. Sharda, Evert, Lies en Radika kind.' Donderdag is het gebakken eieren-dag in de kantine van Al bro. De bakkers bestellen deze een voudige lekkernij massaal. 'Hal verwege de trap roepen ze al: twee met spek', vertelt Sharda. De ei eren van moeder Vork zijn onover troffen. Evert werkt al twintig jaar bij de Zwanenburgse bakker. Er is heel wat veranderd. 'Alleen het assorti ment al', zegt hij. 'Vroeger hadden we wit, bruin en krentenbrood. Nu hebben we 56 verschillende soor ten.' Radika Motiram komt uit Brits Guyana. Zij is hier nu zeven jaar, samen met Sharda. 'Ik heb ook nog in Suriname gewoond', ver telt ze. 'Daar werkte ik in een cos- meticawinkel. Dat zou ik hier ook nog wel eens willen. Bij Etos. Kij ken hoe dat is.' Maar voorlopig heb-

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 10