r voor het milieu WÊ m* r\ oor het gebruik van dunne re folie heeft vleeswarenbe- ■7 Albro spaart energie Gall Gall haalt karton terug Marvelo laat zijn afval recyclen Meester bespaart tonnen aan folie Proef met plastic bakken geslaagd ■K» FM*-; Afwisseling Vruchten fïZ'M r-'ggk% ipeloze nachten heb frs zit al vanaf 1954 téelt op dit moment ïrschillende gewas- i erwten, wortelen, anazie en uien. En enteelt zijn inmid- resultaten geboekt, ibruik van bestrij- zeker al met 60% a opzichte van de en verder uit elkaar, zodat ze meer ruimte hebben om te groeien. Op die manier rijpen ze veel sneller waardoor de oogst eerder kan plaatsvinden. Weliswaar is er spra ke van enige opbrengstverminde ring door een lager gebruik van meststoffen, maar het resultaat is een stevige, lekkere en milieu- vriendelijker ui, die bovendien lan ger houdbaar is. En dat vindt de consument erg belangrijk.' Ook de keuze voor een ras dat min der gevoelig is voor ziekten en pla gen, helpt bij het terugdringen van het gebruik van bestrijdingsmidde len. Een andere manier om bewus ter met het milieu om te gaan, is vruchtwisseling. Dit betekent dat de teler voldoende afwissehng aan brengt in de gewassen die hij op hetzelfde perceel verbouwt. Uien mogen bijvoorbeeld maar eens in de vier jaar op dezelfde akker wor den geteeld. Op die manier blijft de grond op een natuurlijke manier gezond. Voor raskeuze en vrucht wisseling heeft Albert Heijn even eens normen opgesteld waaraan de teler zich moet houden. 'Er valt met al deze normen goed te leven', stelt Burgers vast. Uitgangspunt is dat de normen voor ons uitvoer baar zijn.' niet-gecontroleerde teelt. Burgers: 'Vroeger zaaide men de uien erg dicht op elkaar, dit verhoogde de ziekte- en plaagdruk. Men gebruik te bovendien veel meer mest, waar door het gebruik van bestrijdings middelen om aantastingen in de ui en te voorkomen, toenam. Het gevolg was een weelderig gewas dat meer tijd nodig had om te rij pen. Tegenwoordig zaaien we de ui- Sinds twee jaar vervangt Al bro stroomvretende TL-bui- zen door zogenaamde Hoog Frequent Buizen. Dat ge beurde inmiddels in de Bake-Off nieuwbouw, boven de broodlijnen 1 en 2 en momenteel ook bij de expe ditie. 'De voordelen van HF-buizen zijn aanzienlijk', zegt Simon van der Mark van de Technische Dienst. 'Ze gaan langer mee, dus heb je minder afval, want je ver bruikt er minder. Bovendien is het energieverbruik van deze buizen stukken lager.' Albro gaat tot ver vanging over wanneer hele licht- straten moeten worden vervangen, bijvoorbeeld door een andere op stelling van de machines. De ver lichting is niet het enige dat de bakkerij op milieugebied aanpakt. Door het installeren van nieuwe klima's, die vocht en temperatuur regelen in de narij skasten, werd bereikt dat minder energie verlo ren gaat. "De stoomunit en de koel unit van de oude klima's dreven el kaar in de zomer zodanig op dat veel energieverlies plaatsvond. De nieuwe klima's werken veel gecon- troleerder.' Over het algemeen brengt gecon troleerde teelt geen extra kosten met zich mee. Sterker nog: de extra inspanningen en kosten die een te ler maakt om het gewas te controle ren, worden ruimschoots gecom penseerd door de besparingen op het gebruik van kostbare meststof fen en bestrijdingsmiddelen. 'Meer en meer telers beginnen in te zien dat de gecontroleerde teeltwijze zijn vruchten afwerpt.' Gall Gall-filialen sturen sinds maart 1992 hun lege dozen terug naar het dis tributiecentrum in Zoeter- woude. Vroeger had elk filiaal z'n eigen aanpak om het afval de deur uit te krijgen. Scholen verzamel den het karton of het Leger des Heils kwam langs om de filiaalhou der van zijn dozen te bevrijden. 'Maar het past in ons milieubeleid om een goed kringloopproces op te zetten', zegt logistiek manager Leo Rivière. De procedure is simpel. Het filiaal maakt de dozen plat, stapelt ze op in rolcontainers en zendt die weer terug naar het dis tributiecentrum. Rivière: Uier hebben we een papierpers staan, die er balen van 300 kilo van maakt. Eens in de maand wordt al les weggehaald door een kartona- gefabriek die er weer nieuwe dozen van maakt.' Voor het stretchfolie dat om pallets zit gewikkeld, be staat ook een regeling. Net als bij Albert Heijn laat Gall Gall er de eigen plastic tassen van maken. 'Kostenneutraal', zegt Rivière, die er op wijst dat Gall Gall ook met leveranciers praat om minder ver pakking om de produkten te krij gen. 'Sommige flessen zitten luxe verpakt. Nog eens in een extra doos. Dat proberen we te verande ren. We merken trouwens ook dat zo'n extra verpakking bij de klant op weerstand stuit.' l arvelo is al geruime tijd bezig om de hoeveelheid afval te beperken. Het I Ahold-produktiebedrijf heeft op dit gebied al de nodige suc cessen weten te boeken. Door de rollen folie voor de koffie- en thee verpakkingen drie keer zo groot te laten maken, is het materiaalver- lies dat aan begin en eind van een rol optreedt, bijvoorbeeld drie keer zo klein geworden. De flessen voor de AH-huiswijn zijn bijna 30 gram lichter geworden en de kunststof hulzen op de Selection Clemence zijn verdwenen. Het afval dat over blijft wordt gescheiden en voorzo ver mogelijk gerecycled. De nieuwe fabriek van Marvelo bevat daartoe een speciale afvalscheidingsruim te. Elke produktieafdeling brengt daar zijn karton-, glas-, plastic- en restafval naar toe en vervolgens wordt het in daartoe bestemde con tainers geperst en afgevoerd. Plas tic, glas, karton en papier wordt ge recycled, restafval wordt gestort. 'De medewerking van de mensen is prima,' vertelt hoofd Interne Dienst Co Keune. 'Ze geloven erin omdat ze zien dat het effect heeft. Het milieubewustzijn is groot bij Marvelo. Ik durf hardop te zeggen dat Marvelo op milieugebied een voortrekkersrol vervult.' drijf Meester in de afgelo pen jaren aanzienlijke be sparingen weten te bereiken op het gewicht van de zuurstofarme ver pakkingen. De cijfers spreken wat dat betreft duidelijke taal. Meester gebruikt in vergelijking met 1989 ruim 168.000 kg per jaar minder aan folie. Dat zijn ruim 6.700 rol len. Bovendien is het PVC vervan gen door het chloorvrije Barex. De proef met recycling van plastic flessen tot nieuwe plastic flessen is geslaagd. In het afgelopen jaar depo neerden consumenten elf ton aan plastic flessen in de plasticbakken bij vier Albert Heijn-winkels in Alkmaar en Heiloo. Ongeveer 95% van het ingeleverde plastic kon worden verwerkt in nieuwe flessen en flacons. Het initiatief voor de proef is uitgegaan van DSM, Proc ter Gamble en Albert Heijn. Doel was om de kringloop rond te krij gen. Dat is gelukt. Bovendien was de proef bedoeld om de bereidheid van consumenten te meten om plastic in te leveren. Ook daarover is men tevreden. Veel inwoners van Alkmaar en Heiloo hebben van de mogelijkheid gebruik gemaakt. Hoewel er geld bij moest, pleiten de initiatiefnemers in een rapport over de proef voor een grootschali ger vervolg van het plasticproject, gedragen door de overkoepelende organisaties van de verschillende schakels in de verpakkingsketen. Op die manier moet het mogelijk zijn om het inzamelsysteem kos tendekkend te krijgen. Sinds oktober 1992 is het Albi-assortiment sterk aangepast. De produkten zijn compacter gemaakt of geconcentreerd, waar door de verpakkingen konden worden verkleind. De pakken Albi Matic en Albi Totaal wogen vroeger 4 kg. Tegenwoordig kan met een pak van 2 kg de zelfde hoeveelheid was worden gedaan. In 1991 en 1992 zijn in overleg met de le veranciers alle om- dozen van de Goud se hele kazen afge schaft en vervangen door een standaard fust dat speciaal voor transport van kazen is ontwikkeld. De besparing op jaarbasis bedraagt ongeveer 140.000 dozen (57.000 kg karton). De verpakking van de AH-hamburgers (2 stuks) is verkleind. Doordat bij de AH-Vers- centrales de hambur gers dichter op elkaar gestapeld worden, kan een kleinere foodtainer worden gebruikt. Het hele assortiment vlees is bekeken en de mogelij ke besparingen op ma teriaal zijn doorgevoerd. De verpakking van de weespermoppen, de bitterkoekjes en de ko- kosmakroontjes is dun ner gemaakt. In plaats van drie lagen telt de zak nu nog maar twee lagen. De besparing be draagt ongeveer 12.540 kg verpak kingsmateriaal per jaar. Ykoekjes Kokos makroontjes De doosjes van de AH- thee zijn met 2 cm ver kleind doordat leveran cier Marvelo de theezak jes iets dichter op elkaar inpakt. Bovendien wordt dunnere folie gebruikt. De besparing aan karton op de 160-gram doosjes bedraagt bijna 3 kg op 1000 stuks. Voor de 80- grams doosjes is de be sparing 1,7 kg op 1000 stuks.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 7