Gecontroleerde teelt bet< Verpakkingen steeds lichter 6 MILIEUZORG BIJ AHOLD De afgelopen jaren is de zorg voor het milieu in de meeste werkmaat schappijen van Ahold een vast onderdeel van de dagelijkse bedrijfsprak- tijk geworden. In 1995 moet de milieuzorg ste vig verankerd zijn in het beleid van alle bedrijfson derdelen. Niet in de laat ste plaats omdat in het komende Nationaal Mi lieubeleidsplan meer aandacht is te verwach ten voor de rol van de de tailhandel. Een duidelijk milieubeleid maakt het mogelijk om overheids- plannen te vertalen naar bedrijfsdoelstellingen. Ahold zal zich steeds meer moeten bezinnen op het leveren van een bijdrage aan een duurza me samenleving. Het mi lieubewustzijn bij de me dewerkers is de laatste jaren al sterk gegroeid. Het gonst dan ook van de activiteiten om het milieu te ontlasten. Op deze pa gina's presenteert Flitsen een greep uit de tot nu toe bereikte resultaten. Onder de loep Slapeloze nachten Albert Heijn werkt mee aan het oplossen van milieuproble men op diverse terreinen. De teelt van aardappelen, groen te en fruit (AGF) is zo'n terrein. Albert Heijn wil dat zijn AGF-produkten zo milieuvriendelijk mogelijk worden ge produceerd en heeft daartoe normen laten opstellen waar de teelt van deze produkten aan moet voldoen. Normen die erop gericht zijn het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen en meststof fen in de land- en tuinbouw te verminderen. De eerste resultaten mogen er zijn. "Voorheen was het zo dat een teler preventief royaal chemische mest stoffen en gewasbeschermingsmid delen gebruikte om een misoogst te voorkomen. Met deze middelen was de teler verzekerd van een zo hoog mogelijke opbrengst, onge acht de nadelige effecten die deze methode had voor het milieu', al dus Pier Haagsma, Commercieel Manager AGF/Bloemen bij Albert Heijn. 'Die tijden zijn, wat Albert Heijn betreft, voorbij.' Met de teeltnormen van Albert Heijn werkt de teler tegenwoordig volgens een andere invalshoek. Hij gebruikt pas gewasbeschermende middelen als er daadwerkelijk een insektenplaag of een schimmel ziekte in zijn teelt optreedt. Pas wanneer de oogst gevaar loopt, ge bruikt de teler bestrijdingsmidde len. Maar dan wel middelen die niet of weinig belastend zijn voor het milieu. Vooral in het begin was een deskundige begeleiding bij het bepalen van de hoeveelheid en soort bestrijdingsmiddel en mest stoffen nodig. Ook werkt hij met re- sistentere rassen. Met de richtlij nen van AH produceert de teler een produkt dat veel minder milieuver ontreiniging veroorzaakt. Haags- ma: 'Dankzij het enthousiasme en de volledige inzet van telers en ei gen medewerkers hebben we het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen en meststoffen in de afgelopen drie jaar sterk kunnen verminderen. Zelfs zo sterk dat Al- bert Heijn voor de meeste produk ten al in 1995 zal voldoen aan de milieu-eisen die de overheid pas in het jaar 2000 voorschrijft. Deze ei sen houden onder meer in dat het gebruik van chemische middelen voor de bestrijding van onkruid, in- sekten en schimmelziekten met 50% moet worden teruggebracht. Een aantal van onze produkten uit het AGF-assortiment voldoet dit jaar al aan deze eisen. Dat is dus zeven jaar eerder en daar mogen we best trots op zijn!' Gecontroleerde teelt betekent dat er ook inderdaad controle wordt uitgeoefend. Er loopt op dit mo ment een proef voor het ontwikke len van een waterdichte controle op aardappels, groente en fruit. Be drijven worden regelmatig bezocht, waarbij administraties worden be keken en teeltmethodes onder de loep worden genomen. Haagsma: 'De controle is objectief. Van ons mogen consumenten- en milieuor ganisaties ons weer controleren. Vanaf 1995 kan dat volop, maar als ze nu willen komen kijken zijn ze ook welkom. De organisaties moe ten onderling maar afspraken maken over hoe ze dit het beste kunnen doen. Op die manier is een onafhankelijke controle gewaar borgd.' AH-leverancier Jaap Burgers, ak kerbouwer uit het Brabantse Ze- Jaap Burgers met milieu vriendelijker uien venbergschenhoek is een aantal ja ren geleden overgestapt op de ge controleerde teeltmethode van Al- bert Heijn. Die stap was voor ons vrij snel gezet omdat we altijd al vrij bewust met het milieu zijn om gegaan', legt hij uit. 'Toch moesten we in het begin wel wennen aan de nieuwe aanpak. Je bent toch bang dat de oogst zal mislukken. En een mislukte oogst betekent geen brood Bijna twee jaar geleden slo ten de Stichting Verpak king en Milieu (SVM) en minister Alders het 'conve nant verpakkingen' om de groei van de berg afval in te dammen. De bij de SVM aangesloten bedrijven, waaronder Ahold, beloof den het verpakkingsafval drastisch te verminderen. Sindsdien is er veel ge beurd, met name bij Albert Heijn. Zo werken de leve ranciers van eigen-merk- produkten, waaronder Marvelo, Meester en Albro, met de door AH opgestelde verpakkingsrichtlijnen. Bij vele produkten zijn de re sultaten inmiddels zicht baar. Vermindering van verpakkingsma teriaal wordt onder andere bereikt door het concentreren of compacter maken van produkten en het ach terwege laten van overbodig ver pakkingsmateriaal. Verder dragen ook de keuze voor dunner materi aal, het gebruik van navulverpak- kingen en het beperken van loze ruimte in verpakkingen bij tot de vermindering van verpakkingsma teriaal. De eerste resultaten zijn er', zegt Simone Bouwer, hoofd Kwaliteit Milieu van AH, 'Maar er is nog veel werk te doen. Met onze richtlijnen voor eigen-merkprodukten hebben we een impuls gegeven die tot min der milieubelastende verpakkin gen leidt. Ook talrijke verpakkin gen van A-merk fabrikanten zijn inmiddels verbeterd. Er gebeurt echt veel op dit gebied.' Op deze pa gina's een selectie uit de tot nu toe bereikte resultaten. De verpakking van het gehele assorti ment huishoudblisters is gewijzigd. De be langrijkste wijziging is dat de artikelen nu verpakt zijn in één materiaalsoort (kar ton). Per artikel is daardoor minder ver pakkingsmateriaal nodig en bovendien kan de verpakking nu bij het oud papier. De binnenzak van de AH-snel- kookrijst is verdwenen. De rijst wordt tegenwoordig los in de doos gedaan. De leve rancier heeft het voorbeeld van AH inmiddels voor zijn ei gen A-merk gevolgd. Op deze manier kan door AH onge veer 40.000 kg papier per jaar worden bespaard. De flessen van het hele as sortiment AH-huiswijn (ge botteld door Marvelo) zijn lichter gemaakt. Per fles is het gewicht aan glas met bijna 30 gram verminderd. In 1992 werd op die ma nier in totaal zo'n 427.000 kg glas bespaard.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 6