i Judith Leyster, schilderes in een mannenwereld BON gq Maak je eigen kaart RECYCLEN OP ZN AMERIKAANS Nieuw kantoor AH krijgt open karakter Chinezen bij Giant ***tmI AMï Gratis naar tentoonstelling Vergetelheid AHOLD FLITSEN MEI 1993 igfl vervolg van pagina 1 grote glaswand. De overige ge bouwen zullen zeven verdiepin gen tellen en voorzien worden van open hoven en arcades.Het Ahold-dochter Tops Markets heeft in vijf supermarkten een computer neergezet waarmee klanten hun eigen wenskaart kunnen maken. Tops haakt daarmee in op de heersende kaartenrage in de Verenigde Staten. De meeste Amerikaanse super markten hebben een speciale afde ling voor wenskaarten. Voor elke denkbare gelegenheid zijn er kaar ten: verjaardagen, moederdag, va derdag, schoonmoedersdag, Valen tijnsdag etc, etc. Het nadeel van de ze kaarten is dat ze nogal onpersoonlijk zijn. De komst van de kaartcomputer heeft daar ver andering in gebracht. Door middel van een interactief programma kan iedereen zijn eigen kaart ma ken. De computer biedt keuze uit ongeveer duizend verschillende ontwerpen die met elke gewenste tekst gecombineerd kunnen wor den. De klanten van Tops betalen 3,50 voor een kaart in kleur en van gerecycled karton. Een snelle en eenvoudige manier om de juiste kaart voor de juiste gelegenheid te vinden. centrale cirkelvormige perso- neelsrestaurant (op de hoek van de Albert Heijnweg) wordt op hoge palen gebouwd die in een vijver komen te staan. In het complex bevindt zich verder een overdekte straat op twee ni veaus, met een glazen wand die uitzicht biedt op de omge ving. Deze straat strekt zich uit over de volle lengte van het ge bouw (ruim 200 meter) en zal, samen met de grote glazen pui van het atrium, het open karak ter van het complex benadruk ken. In het nieuwe hoofdkantoor ko men ongeveer 1250 medewer kers te werken. De kantoorme- In drie winkels van Giant Food Stores in Pennsylvania kunnen klanten sinds kort ter plekke bereide Chinese meeneem- maaltijden kopen. Giant komt hiermee tegemoet aan de groei ende vraag naar kant-en-klare maaltijden. In de drie Giant-supermarkten is een complete Chinese keuken inge richt, waar Chinese chefs, experts^ op het gebied van Cantonees en Pe kinees koken, het eten in vijf zoge noemde 'woks' bereiden voor het oog van de klanten. De meeste in grediënten, waaronder groenten en vlees, zijn afkomstig uit de winkels zelf. Als het initiatief aanslaat zul len ook andere Giant-winkels dit jaar worden uitgerust met een Chi nese keuken. De maquette van het nieuwe AH-kantoor dewerkers werken nu nog ver spreid over verschillende gebou wen in Zaandam. ..mss k geloof dat we hier in Amerika wat later begonnen zijn met recy clen dan in Nederland. Maar, zo als met alles hier, als men eenmaal begint, stort men zich er met volle overtuiging op. Om u een idee te ge ven: wij kregen meteen twee reus achtige blauwe vuilnisbakken van de gemeente, één voor glas en één voor plastic. Verder kregen we een klein boekwerk met de regels voor het recyclen. Papier moet worden gescheiden in gekleurd en onge kleurd. Zowel blik, glas als papier worden keurig één keer in de veer tien dagen door een aparte dienst opgehaald. Glasbakken hebben we nog niet in ons dorp, maar ik heb gehoord dat er Nederlandse bedrij ven zijn die ze hier invoeren. Auto's rijden hier allemaal op loodvrije benzine, hoewel het aantal natuur lijk groot blijft. Carpoolen wordt door sommige bedrijven aantrekke lijk gemaakt door mensen een bo nus te bieden. Mijn kinderen vertel den me dat ook op hun school druk gerecycled wordt en dat papier in een aparte bak gaat. Op het Ahold- kantoor zijn we van kunststof be kers overgestapt op stijlvolle mok ken. De dingen die we doen mogen in verhouding tot wat we vervuilen misschien weinig voorstellen, maar ik hoop dat het principe van 'alle beetjes helpen' ook in dit geval werkt. Per slot van rekening willen we allemaal dat onze kinderen en kleinkinderen ook nog wat schone lucht kunnen inademen. Comelie Jutte (Comelie werkt op het hoofdkan toor van Ahold USA in Parsippany, New Jersey) Ahold-medewerkers hebben op vertoon van bijgaande bon gra tis toegang tot de tentoonstel ling 'Judith Leyster, schilderes in een mannenwereld' in het Frans Halsmuseum in Haar lem. De tentoonstelling duurt van 16 mei tot en met 22 augus tus. Judith Leyster (1609-1660) geldt als een van de eerste zelfstandig werkende vrouwelijke kunste naars uit de kunstgeschiedenis. Ze groeide op in Haarlem, in de Gou den Eeuw een bloeiende handels stad, middelpunt van handel en koopvaardij. Judith Leyster schil derde vooral taferelen. Het is niet zeker wie haar leermeester is ge weest. Aangenomen wordt dat ze haar opleiding kreeg van de Haar lemse portret- en historieschilder Frans Pietersz de Grebber. Ze werkte bovendien enige tijd op het atelier van Frans Hals. Naar hem is het museum genoemd waarin dus nu de overzichtstentoonstel ling van Leysters werk te zien is. Hoewel Judith Leyster al tijdens haar jeugd werd geroemd om haar voortreffelijke schilderijen, is ze na haar dood in 1660 in de vergetel heid geraakt. Pas in 1893 werd ze bij toeval herontdekt door de Ne derlandse kunsthistoricus C. Hof stede de Groot. Sindsdien zijn steeds meer schilderijen van Leys ter opgespoord en is de grote klasse van haar werk alom erkend. Ahold sponsort de tentoonstelling Judith Leyster, zelfportret. National Gallery of Art, Washington, schenking door Mr. en Mrs. Ro bert Woods Bliss in het Frans Halsmuseum. Het ge geven dat Leyster als vrouw een vooraanstaande positie verwierf in een mannenwereld is iets dat ook Ahold op zijn medewerkers en rela ties wil overbrengen. Ahold ziet graag dat er meer vrouwen in ma nagementposities gaan werken. Het werk van Leyster is later dit jaar tevens te zien in het Worcester Art Museum in de Verenigde Sta ten, zodat ook de medewerkers van Ahold USA de schilderijen kunnen gaan bekijken. Het Frans Halsmuseum is geves tigd aan Groot Heiligland 62 in Haarlem, tel. 023 - 319180. De ope ningstijden zijn: ma. t/m za. 11.00 - 17.00 uur, zondag 13.00 -17.00 uur Op vertoon van deze bon hebben Ahold- medewerkers gratis toegang tot de ten toonstelling 'Judith Leyster, schilderes in een mannenwereld'. Te zien van 16 mei tot en met 22 augustus in het Frans Halsmu seum in Haarlem. De bon is geldig voor maximaal twee per sonen.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 5