'Ellende is een constante factor geworden' OVA Export doet zaken met internationale hulporganisaties Profs Basisbehoeften 'Er zijn veel rommelaars op de markt. Mensen die met één partij een miljoen willen pakken.' 'Toen de Koerden massaal naar Turkije vluchtten, moesten we binnen 24 uur een zending klaar hebben.' Sinaasappelsap in poedervorm -AHOLD FLITSEN ME11993 Dagelijks brengen konvooien van de Verenigde Naties of andere hulporganisaties, voedsel naar gebieden waar, om welke reden dan ook, hongersnood dreigt. Om deze voedselhulp op tijd en in de juiste samenstelling ter plekke te krijgen, is de nodige kennis ver eist. Food Aid, een activiteit van Ahold-onderdeel GVA Export, levert die kennis en doet wereldwijd zaken met hulporganisaties. Manager van GVA Export Sipko Dijkstra over veranderende tijden, basisbehoef ten en de professionalisering van hulporganisaties. 'We zijn onderdeel van de actualiteit.' Sipko Dijkstra is één van de acht mensen van GVA Export: een kan toororganisatie, gezeteld in Ede. Geen eigen produktie, geen eigen opslag, geen eigen vervoer. De diensten worden ingehuurd en de acht jonge mensen die GVA Export gestalte geven onderhouden een complex netwerk van leveranciers, transporteurs en hulporganisaties. 'Welbeschouwd is het een slechte zaak dat er voedselhulp nodig is', zegt Dijkstra. 'Maar de realiteit toont ons dat er altijd ellende om ons heen is. En zonder hulp zou het alleen maar erger zijn. Samen met hulporganisaties proberen we een efficiënte hulpverlening te organi seren en op die wijze andermans el lende te verlichten.' Een groot af zetgebied van voedselhulp is Oost- Europa. Dijkstra: 'Door de veranderde poli tieke situatie is daar een instabiele economie ontstaan. De hulp die de westerse wereld geeft moet stabili teit waarborgen en de rust in der gelijke landen handhaven.' In het verleden gingen produkten via GVA Export onder andere naar Rusland, Albanië en Roemenië. Momenteel is veel voedselhulp be stemd voor het voormalige Joego slavië. Voedselhulp is big business. De te genstrijdigheid die hierin schuilt ziet Dijkstra ook, maar tegelijker tijd zegt hij: 'Doordat voedselhulp een constante factor is geworden, zie je hulporganisaties als het In ternationale Rode Kruis en de Ver enigde Naties sterk professionali seren. Daar zitten tegenwoordig managers. Mensen die met budget ten van tientallen miljoenen wer ken. Die zijn er niet op uit om pro dukten gratis te krijgen. Dat kan ook niet. De hoeveelheden zijn daarvoor veel te groot. Wij probe ren tegen een faire prijs en met een goede service onze diensten aan te bieden. Ons doel is daarbij hetzelf de als dat van hulporganisaties. Hoe krijgen we een pakket levens middelen zo snel en efficiënt moge lijk op de plaats van bestemming.' GVA Export gaat aan de slag wan neer een organisatie een order plaatst. De organisaties krijgen hun budgetten uit giften van natio nale overheden en bijvoorbeeld de Europese Gemeenschap. Een deel van dat budget gaat op aan voed selhulp. GVA Export levert door gaans pure produkten. 'Dat bete kent', zegt Dijkstra, 'dat alle op smuk er af is. Merkartikelen zijn Sipko Dijkstra bij een nieuwe zending voed selpakketten voor Zagreb en Split. vaak te duur.' Het gaat bij voedsel hulp om basisbehoeften. Produk ten die ter plekke direct hulp bie den. Suiker, rijst, olie, bloem. GVA Export heeft daarvoor een groot aantal leveranciers waarop men steevast terug kan vallen. De leve ranties moeten snel. De organisa tie moet flexibel zijn. Sipko Dijk stra: 'Toen de Koerden massaal uit Irak de heuvels van Turkije in vluchtten, moesten we binnen 24 uur een zending klaar hebben. Dat kan alleen als je weet dat je op mensen kunt rekenen. Gelukkig hebben we een energiek en gemoti veerd team.' GVA Export zorgt voor levensmid delen in pakketten of op samenge stelde pallets, regelt vervolgens de distributie per vliegtuig, vrachtwa gen, trein of boot, verzorgt ook alle grensdocumenten, maar komt zelf nooit in het rampgebied. 'We spre ken met mensen van de organisa ties af waar wij leveren. Het trans port naar de plek zelf wordt door hen gedaan. Dat kunnen wij niet. Het vereist een heel andere aan pak. Het is bovendien vaak gevaar lijk. In Joegoslavië bijvoorbeeld brengen we onze zendingen naar Zagreb, een relatief rustig gebied. Vandaar neemt de VN het trans port naar Bosnië over. Onze ver antwoordelijkheid houdt dan op.' Juist het regelen van dit eerste tra ject is de kracht van GVA Export. Waar haal je je produkten? Hoe on derhandel je over een eerlijke prijs? Hoe regel je het logistieke deel? Dijkstra: 'Mensen van hulporgani saties staan vaak onder tijdsdruk en hebben eigenlijk maar één doel voor ogen: hulp bieden. Ze krijgen een smak geld, maar kunnen niet alles zelf doen. GVA Export pakt dat traject op. Als onderdeel van Ahold kunnen we terugvallen op een enorme ervaring. Niet alleen op het gebied van levensmiddelen, maar ook op het gebied van distri butie. Bovendien versterkt het on ze onderhandelingspositie tegen over leveranciers. Er zijn ook rom melaars op de markt. Mensen die denken met één partij rijst een mil joen te pakken, binnen te lopen. Zo werkt het niet. Het gaat ook niet om één artikel, maar juist om de combinatie. Een goed doordachte samenstelling van pakketten of palletpartijen betekent een snelle re distributie op de plaats waar de hulp nodig is. Daar heeft men niet de tijd om alles nog eens uit te zoe ken.' Het service-aspect speelt een be langrijke rol. GVA Export houdt bij het verpakken bijvoorbeeld reke ning met klimatologische ver schijnselen, maar voorziet de ver pakkingen ook van logo's en sym bolen van de organisaties. Daar naast heeft GVA Export zich onlangs voor het eerst gestort in produktvemieuwing. Het vervoer van hele pakken sinaasappelsap zal voor hulporganisaties binnen kort tot het verleden behoren. De vitamines worden in poedervorm geleverd en ter plekke aangelengd met water. Dat bespaart ruimte. Er kan dus meer worden vervoerd. Dijkstra lijkt er niet al te veel ophef over te willen maken. 'Het is de eer ste keer dat we zo iets doen. In sa menwerking met een leverancier overigens. Maar het idee komt uit Amerika. Daar is zo'n poederdrink al langer bekend.' Toch is dit mee denken de toegevoegde waarde van een organisatie als GVA Export. Dat blijkt ook uit de glimmende fol der die GVA Export over Food Aid heeft laten maken. 'In samenwer king met Ahold', zegt Dijkstra, die aangeeft dat er op meer punten wordt samengewerkt. Marvelo le vert af en toe thee en koffie. En het Ahold-kantoor in Brussel infor meert de GVA-mensen over EG-be- leid in zake voedselhulp. 'Werken met Food Aid betekent dat je mid den in de wereld staat. Je bent on derdeel van de actualiteit.' COWMUNAUTE £V FINANCED BY n EUROPEAN COMMU

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 4