Zetfscannen in Geldermalsen AHOLD TREKT 450 MILJOEN AAN Decentrale aanvulling WAO-gat past in Ahold-beleid Succesvol sparen De twintigste Eerste recht Een proef met zelfscanning in AH-filiaal 1572 in Geldermalsen moet een eerste aanzet zijn om in de toekomst de files voor de kassa op te lossen. Binnen vier weken meldden vierhonderd klanten zich aan en ontvingen de 'AH Scanpas', die toegang ver schaft tot het systeem. Met zelfscanning maakt de klant zelf de kassabon tijdens het winke len. Elk produkt moet worden ge scand met een handscanner. Als de boodschappenlijst is afgewerkt, geeft de scanner een kassabon. Daarmee kan de klant afrekenen. Zelfscanning is het antwoord op de nummer één van de klachtenlijst van klanten: de file voor de kassa. 'In deze proeffase merkje daar nog niet zo veel van', zegt supermarkt manager Cees Kraak. 'Maar ik hoor van caissières af en toe en thousiaste reacties als: opeens was die hele rij weg.' De 'ouderwetse' manier van afrekenen vervult bij zelfscanning een controlefunctie. Kraak: 'Uiteraard moeten er steek proeven worden gehouden om te kijken of alle boodschappen ook daadwerkelijk zijn aangeslagen. Eén van de vierhonderd AH-klanten die mee doen aan de proef. Dat vinden de klanten trouwens heel begrijpelijk. Ze reageren hele maal niet van: Albert Heijn ver trouwt mij niet.' Overigens betekent zelfscanning niet dat er minder caissières nodig zullen zijn. Kraak wijst er op dat er nog veel andere werkzaamheden voor caissières overblijven. 'Ik denk aan koffiekaarten, spaarze- gels. Bovendien heeft zelfscanning ook onmiskenbare voordelen voor de caissières. Ze hoeven niet meer zelf al die, vaak zware, boodschap pen over de scanner te halen. Dat zal ongetwijfeld tot een verminde ring van de schouderklachten lei den.' De proef in Geldermalsen zal een jaar duren. Daarna beslist Albert Heijn of het systeem ook in andere filialen zal worden ingevoerd. Vanaf nu kun je ook via de loonstrook sparen en beleg gen in het AH Vaste Klanten Fonds. Daarover lees je alles op pagina 9 van deze Flitsen. Het is een nieuwe mogelijkheid om je geld te laten groeien via het fonds. Vanaf februari 1992 kan dat al door het sparen en in leveren van de zegels, die je bij het boodschappen doen in de Albert Heijn-winkels kunt kopen. Dat blijft zo. Daarmee kun je ook tot f490per jaar extra verdie nen, dankzij de gratis B-units voor Ahold-medewer- kers die de onderneming erbij geeft. Als nieuwe mogelijkheid is er nu het 'Spaarsalaris'. Waarom doet Ahold dit voor zijn medewerkersOm twee redenen. Ten eerste: het succes van het AH Vaste Klanten Fonds hangt voor een deel af van het succes van Ahold. En als medewerker beïnvloed je dat succes door een goede bijdrage te leveren. Ten tweede: het AH Vaste Klanten Fonds heeft in het eerste jaar bewezen een goed resultaat voor de deelnemers te kunnen leve ren. Het is een fonds waarin je spaargeld lekker kan groeien. Temidden van velerlei spaarmogelijkheden die elders worden aangeboden, is het AH Vaste Klanten Fonds een goed alternatief met een uniek karakter. Hoofdredactie Flitsen NATUUR De Tuinen blijft groeien. Begin deze maand ging aan het Buikslotermeer- plein in Amsterdam de twintigste ge zondheidsdrogisterij van deze Ahold- keten open. De groei zal in de komen de jaren krachtig worden voortgezet Het is de bedoeling het aantal vestigin gen uit te breiden tot ongeveer vijftig. Op de foto de medewerkers van De Tuin van Amsterdam 2, v.l.n.r. Shanta Ramkisoen, Marianne van der Kroon, Ingrid Kars en bedrijfsleider Jeroen Verkerk. Bestaande aandeelhouders hebben vorige maand exact 5.144.848 nieuwe aandelen gekocht die Ahold heeft uitgegeven in een claim emissie. Daarmee zijn alle nieuwe aandelen verkocht en mag de ze uitgifte (emissie) volledig geslaagd genoemd worden. De prijs fkoers') van een nieuw aandeel was 89. Met de 450 miljoen die op deze manier binnenkwam, wil Ahold het eigen vermogen ver sterken. Onlangs bereikten Ahold en de dienstenbonden een principeak koord over de reparatie van het WAO-gat voor de meeste Ahold- medewerkers. De Ahold-produktiebedrijven Albro, Meester en Marvelo regelen de reparatie van het WAO-gat in hun eigen be- drijfstak-CAO met de voedingsbonden. In de bedrijfstak-CAO Vleeswaren I is inmiddels al een principeakkoord bereikt, zodat voor de medewerkers van Meester het WAO-gat gerepa reerd wordt. De onderhandelingen over de CAO Bakkers (Albro) zijn nog gaande. De CAO Suiker (Mar velo) loopt nog tot 1 januari 1994, maar naar verwachting zal er tus sentijds worden gesproken over de WAO-reparatie. De decentrale aan pak van de gesprekken over het WAO-gat past volgens Peter van Dun, lid van de Raad van Bestuur, in het Ahold-beleid: 'Reeds jaren is bij Ahold een beleid tot decentrali satie ingezet. We willen dat de di recties van de werkmaatschappij en die verantwoordelijk zijn voor hun resultaten, ook verantwoorde lijk zijn voor hun kosten. Daarom zijn er de afgelopen jaren al vele re gelingen gedecentraliseerd. De produktiebedrijven willen hun ar beidsvoorwaarden afstemmen op de regels en gebruiken in hun bran che, zodat ze daar goed kunnen blijven concurreren.' In de bedrijfstak CAO-en die gel den voor Albro, Marvelo en Meester is op dit moment alleen een aanvul ling op de oude WAO-regeling opge nomen. In overleg met de voedings bonden wordt nu bekeken of, en zo ja hoe, het nu ontstane WAO-gat moet worden gerepareerd. Dat moet worden vastgesteld in samen hang met andere arbeidsvoorwaar den die typerend zijn voor de be treffende branches van Albro, Meester of Marvelo en afwijken van wat elders bij Ahold geldt. Van Dun: 'Er is dus geen sprake van dat de Raad van Bestuur met deze de centrale aanpak het eenheidsge voel binnen Ahold zou tegengaan.' Om nieuw kapitaal aan te trekken heeft Ahold gekozen voor een zoge noemde 1:10 claimemissie. 'Claim' wil zeggen dat alleen bestaande aandeelhouders de nieuwe aande len, tegen korting, mochten kopen. Daarbij gold als voorwaarde dat een aandeelhouder voor elke tien aandelen die hij bezat, één nieuw aandeel met korting kon kopen (1:10). Ahold wilde de bestaande aandeel houders het eerste recht op koop geven omdat het concern heeft ge werkt met eerder door hen ver strekt kapitaal (waarmee bijvoor beeld de overnames van Jamin en Pingo Doce werden betaald). Bo vendien wilde Ahold voorkomen dat de waarde van het belang van de aandeelhouders in het bedrijf door de uitgifte van nieuwe aande len zou afnemen. Van die mogelijk heid is dus ruimschoots gebruik ge maakt door de aandeelhouders. De nieuwe aandelen zijn ook volledig dividendgerechtigd voor 1993, hoe wel ze pas op 13 mei betaald hoef den te worden. Tot de emissie was besloten omdat het eigen vermogen van Ahold door overnames van bedrijven is gedaald. In 1991 en 1992 is als ge volg van overnames in totaal ƒ589 miljoen als goodwill van het eigen vermogen afgeboekt.

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 3