HET JAAR 1992 Ahold USA: uitstekend jaar IN VOGELVLUCHT ONDANKS RECESSIE Europese strategie gericht op groei AHOLD JAARBEELD 1992 Door het bouwen van een originele Pepsi Cola-dis play winnen 350 AH-me- dewerkers uit 35 filialen een gratis kaartje voor het concert van megaster Micha el Jackson in De Kuip in Rotterdam. Ahold richt samen met het Je- ronimo Martins een joint ven ture in Portugal op. Ahold wordt daardoor mede-eigenaar van de veertig winkels tellende supermarktketen Pingo Doce. Als gevolg van de zware regenval stort een deel van het dak van de AH Groentecentrale in Barendrecht in. In het dak onstaat een gat van 15 bij 20 meter. Het bevoorraden van de filialen gaat gewoon door. Na een halfjaar heeft het AH Vaste Klanten Fonds ruim 30.000 deelne mers. Het fonds heeft in augustus 133.136 units uitgegeven aan klanten van Albert Heijn en medewerkers van Ahold. Albro Bakkerijen neemt een bake-offlijn voor banket in gebruik. Oud-Ahold-president Albert Heijn ontvangt een eredoctoraat van de Nij- enrode Universiteit in Breukelen. De Tuinen opent in Eindhoven zijn zestiende filiaal. Het Ahold-topteam wint voor de tweede maal de Dam-tot-Damloop voor bedrijfs- teams. Beste Ahold-loper en individueel winnaar van de businessloop was Abra ham Zewdie van Albert Heijn De Bilt. Er deden in 1992 ruim 1200 Ahold-me- dewerkers mee aan de wed strijd, waaronder collega's uit de Verenigde Staten en Tsje chië. De Albert Heijn-directie kondigt op de supermarktmanagersdag aan dat AH nadruk gaat leggen op kostenbesparingen om ook in de komende jaren verdere groei te re aliseren. In de winkels van Albert Heijn wordt druk gewerkt aan de invulling van de nieuwe roosters in verband met de nieuwe winkelsluitingswet die op 4 januari van kracht wordt. Ahold LTSA heeft een uitstekend jaar achter de rug en wist de gewenste groei te realiseren. De omzet van de Amerikaanse win kelketens steeg met 12,9% tot S 6323 miljoen. De winst nam toe tot 170 miljoen: een stijging van 16,8%. Het totale aantal verkoop punten nam toe met 22 tot 514. De recessie bleek hardnekkiger dan venvacht. Als gevolg daarvan bleven de bestedingen onder druk staan en zochten de klanten hun toevlucht tot de goedkopere pro- dukten. De Ahold-ketens deden het onder de recessie en de ver hevigde concurrentie overwegend zeer goed. Alleen bij de Eastern- division van FNS was sprake van een te geringe omzetstijging en bleef de winst, hoewel positief, achter bij de verwachtingen. Eind 1992 zijn maatregelen genomen om de positie van FNS in het oos ten te versterken. BI-LO kende opnieuw een uitste kend jaar. Het marktaandeel nam verder toe en de omzet steeg met 7,9% tot 1754 miljoen. Ook de winst gaf een sterke groei te zien. De verbeteringen waren onder an dere te danken aan een goede kos tenbeheersing en aan de vele in vesteringen in de modernisering van het winkelapparaat in de afge lopen jaren. BI-LO opende in 1992 21 nieuwe en sloot 15 verouderde Werkgebieden Ahold USA Tops Finast Ohio Q Finast East Giant BI-LO winkels. Het aantal vestigingen kwam daarmee op 184. De omzet van Giant Food Stores (GFS) steeg met 7,1% tot 1068 miljoen. Ondanks toegenomen con currentie groeide ook de winst van GFS, vooral als gevolg van zorgvuldige beheersing van marge en kosten. Een aanzienlijk deel van de omzetgroei was afkomstig van nieuwe winkels, maar ook de bestaande winkels boekten hogere omzetten. GFS opende drie nieuwe winkels en sloot er één. Het totaal kwam op 57. De omzet van First National Supermarkets (FNS) steeg met 4,3% tot 2107 miljoen. De winst was door de ontwikkelingen bij de Eastem-division, aanzienlijk lager dan in 1991. Met ingang van 1993 zijn de twee divisies van elkaar gescheiden en opereren nu als zelfstandige bedrijfsonderdelen. In het werkgebied van de Eas tern-division liep de werkgele genheid in de industrie en de dienstensectoren dusdanig terug, dat de uitgaven voor o.a. levens middelen afnamen. De winst was daardoor belangrijk lager dan in 1991. Eind 1992 zijn maatregelen Tops genomen om formule en orga nisatie aan te passen en het kos tenniveau verder te verlagen. Het aantal winkels bedroeg eind 1992 in totaal 72. De Ohio-division slaagde erin de leidende positie met haar superstore-formule ten opzichte van de concurrentie te versterken. Grote nadruk werd gelegd op con currerende prijzen. Hoewel dit de marge niet ten goede kwam, bleef de winst toch nagenoeg gelijk. Het totale aantal winkels nam met drie toe tot 44. Tops Markets heeft in 1992 aan de verwachtingen voldaan. In zijn eerste volle jaar als Ahold-dochter steeg de omzet tot 1393 miljoen. Ook de winst verbeterde aanzien lijk. In de twee belangrijkste werk gebieden vergrootte Tops zijn marktaandeel. De omzet van de Wilson Farms-buurtwinkels, die de Tops-superstores completeren, ging verder omhoog. De proef met de Vix-discountdrugstores werd verder uitgebreid. Het totale aantal winkels van Tops Markets groeide tot 157, waaronder 19 franchisevestigingen. Met uitzondering van de Eastem-division van Finast blijven de Ameri kaanse Ahold-ketens blijven goed overeind in de economische recessie. BI-LO, Giant en Tops weten hun marktposities zelfs nog te versterken. Met de opening van de nieuwe produktiehal 'Hal G', sluit vleeswarenfa- briek Meester de eerste fase van het omvangrijke modemiseringsplan af. Albro Bakkerijen geeft zijn Bakgemak bakeoff systeem in licentie uit aan twee grote bakkerijen in de Verenigde Staten. De bakkerijen maken ba- ke-offprodukten voor de supermarkten van BI-LO en FNS. De netto-winst van Ahold over het derde kwartaal is 6,1% hoger dan in 1991. Werkgebied Mana Begin december maakt de Raad van Commissarissen bekend dat Cees van der Hoeven de nieuwe president van Ahold wordt. Hij volgt per 1 maart 1993 Pierre Evereart op, die naar de Raad van Bestuur van Phi lips vertrekt. Ahold sluit een principeovereenkomst met de Tsjechische overheid voor de verwerving van zestien winkels. Het totale aantal Mana-winkels zal daarmee op 28 komen. Ahold maakt bekend de snoepwinkels van Jamin over te willen nemen. De Europese strategie van Ahold is erop gericht de concurrentie positie te versterken. Ahold streeft naar uitbreiding van de activiteiten door overname, deel name of samenwerking. Buiten Nederland heeft Ahold in Europa momenteel activiteiten in Tsjechië (Mana), Spanje (sherrybodega Luis Paez), Portugal (JMR) en België (Etos België en VACO). Daarnaast zijn er de samenwerkingsverban den ERA en AMS waarin Ahold sa menwerkt met detailhandelsbe drijven in een aantal Europese landen. Vooruitlopend op de tweedeling van Tsjecho-Slowakije begin dit jaar, heeft Ahold zijn activiteiten geconcentreerd op Tsjechië. Het streven is erop gericht om een nationale winkelketen met eigen distributiecentra te ontwikkelen. De basis hiervoor is inmiddels ge legd met de aansprekende super marktformule Mana. Eind 1992 exploiteerde Ahold drie distributie centra, zestien winkels waarvan twaalf volgens de Mana-formule, alsmede een Cash Carry. Met de Tsjechische overheid werd een principeakkoord gesloten over de toevoeging van nog eens zestien winkels in 1993. In juli 1992 richtte Ahold in Por tugal samen met Jeronimo Martins de joint venture Jeronimo Martins Retail (JMR) op. Het doel is om distributieactiviteiten in Portugal te ontwikkelen en te ex ploiteren. Onderdeel van de joint venture is de veertig winkels tel lende keten Pingo Doce, de Por tugese marktleider in de super- Werkgebied Pingo Doce marktbranche. Het streven is om in de komende jaren een verder groei te realiseren. Over geheel 1992 behaalde Pingo Doce een om zet van f 591 miljoen. De bijdrage aan het resultaat was in 1992 nog beperkt. JMR maakte begin 1993 het voornemen bekend om Inö Supermercados (54 supermarkten) en Feira Nova (3 hypermarkten) over te nemen. Oostenrijk Eralislovo

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 8