Het marktaandeel van Albert Heijn groeide in 1992 met 0,5% tot 26,6%, terwijl de speci aalzaken hun positie wisten te handhaven. Het totale aantal ver kooppunten van Ahold in Nederland (AH en SpA) nam toe met 31 tot 1169waaronder 202 franchisevestigin- gen. De reorganisatie van Grootverbruik Ahold (GVA) werd in 1992 volgens schema uitgevoerd. Omzet en bedrijfsresultaat van de produktiebedrijven (Marvelo, Meester, Nistria, Albro en VACO) namen toe. Albert Heijn Speciaalzaken Ahold Investeringen Medewerkers Verwachtingen Albert Heijn was ook in 1992 suc cesvol. De omzet (inclusief omzet aan franchisenemers) steeg van f 8,6 miljard tot f 9,2 miljard. Ook de winst gaf een bevredigende stij ging te zien. Gezien de gestegen lo nen en de stagnerende economie een prima prestatie. De formule van Albert Heijn heeft zich dus ook onder terughoudende marktomstandigheden bewezen. Het aantal filialen nam met twee toe tot 450, het aantal franchi- sevestigingen met twaalf tot 142. Dertig winkels werden uitgebreid of gemoderniseerd. Eind 1992 be droeg het totale aantal AH-winkels 592. Albert Heijn heeft in 1992 sterke nadruk gelegd op kostenbesparin gen om ook in de komende jaren verdere groei te realiseren. De be sparingen zijn noodzakelijk omdat consumenten onder invloed van het economische klimaat waar schijnlijk zuiniger zullen worden. Intern zijn plannen bekendge maakt om de slagvaardigheid op lokaal niveau te verbeteren, de band met de klant te versterken en de concurrentie voor te blijven. De plannen zullen aanpassingen tot gevolg hebben op gebieden als overhead, logistiek en distributie, reclame en loonkosten. Het AH Vaste Klantenfonds telde eind december ruim 35.000 deelne mers, een aantal dat nog dagelijks toeneemt. Het fondsvermogen be droeg eind 1992 f 70 miljoen. De omzet van Speciaalzaken Ahold (Gall Gall, Etos, De Tuinen, Pragmacare, Ter Huurne) steeg van f 872 miljoen tot f 956 miljoen. Ook de winst van de groep nam aanmerkelijk toe. De markten waarop Etos en De Tuinen actief zijn groeien aanmerkelijk sneller dan andere sectoren van de detail handel. De slijtersmarkt, waarop Gall Gall actief is, stabiliseert zich. SpA is van plan om verdere groei te realiseren en wil daartoe onder meer enkele nieuwe activiteiten toevoegen. Begin 1993 werd om die reden de 261 winkels tellende zoetwarenketen Jamin overgeno men. Bij Gall Gall steeg de omzet van f 460 miljoen tot f 480 miljoen. Het marktaandeel bleef gelijk, terwijl het bedrijfsresultaat verder verbeterde. De formule van Gall Gall blijkt goed aan te slaan bij het Nederlandse publiek. De groei is mede te danken aan de toename van de franchiseactiviteiten. Het aantal franchisevestigingen steeg met vijf tot 26. Eind 1992 waren er in totaal 355 Gall Gall-winkels. De omzet van Etos in Nederland nam toe van f 251 miljoen tot f 271 miljoen. Ook de winst ging om hoog. Etos boekte goede vorderin gen met het aanpassen van de Etos Beauty Case-formule bij nieuwe ontwikkelingen in de markt. Zeven filialen werden over gedragen aan zelfstandige onder nemers die de Etos-formule als franchisenemers voortzetten. Mede daardoor liep het aantal eigen fi lialen terug van 152 tot 146. Het totale aantal Etos-winkels groeide echter met zes en kwam op 180. Ook de omzet van Etos België nam toe. De winst verbeterde sterk, maar was nog licht negatief. Eind 1992 waren er negentien Etos Beauty Case-winkels in Bel gië. Etos (Vervolg van pagina 1) bleef ondanks de sterk toegenomen concurrentie, vrijwel gelijk. Maai de oostelijke divisie van FNS had zwaar te lijden door de hardnekki ge recessie. De gezamenlijke winst van FNS viel daardoor lager uit dan in 1991. Om de groei er weer in te krijgen zijn bij de oostelijke divisie inmiddels verstrekkende maatregelen genomen en zijn de twee divisies organisatorisch ge splitst, zodat ze zich volledig op hun eigen specifieke markten kun nen richten. Ahold investeerde in 1992 voor een bedrag van 303 miljoen gulden in Nederland, 21 miljoen gulden in overig Europa en 275 miljoen dol lar in de Verenigde Staten. Een groot deel van deze bedragen werd besteed aan nieuwe winkels en aan uitbreidingen en verbeterin gen van bestaande winkels. Daar naast werd er in Nederland flink geïnvesteerd in de distributie- structuur van Albert Heijn en in de produktiebedrijven. In juli richtte Ahold samen met het Portugese Jeronimo Martins een joint venture op voor het ex ploiteren en ontwikkelen van activiteiten in Portugal. In dit sa menwerkingsverband, genaamd Jeronimo Martins Retail (JMR), is de supermarktketen Pingo Doce ondergebracht. Ahold heeft 49% van de aandelen. In Tsjechië sloot Ahold eind 1992 een principeakkoord met de over heid voor de exploitatie van 16 winkels. Het totale aantal medewerkers nam in 1992 toe van 100.095 tot 106.965 (jaargemiddelde). Een groei van bijna 7000. De toename was vooral te danken aan de toevoeging van nieuwe winkels en de overname van Pingo Doce. In Nederland waren 50.539 mensen bij Ahold in dienst: 5,2% meer dan in 1991. In overig Europa konden 3456 mensen zich Ahold-medewer- ker noemen. Bij de Amerikaanse werkmaatschappijen nam het aantal medewerkers met 1391 toe tot 52.970. De economische situa tie leidde tot een vermindering van het verloop en een ruimer aanbod op de arbeidsmarkt. De Raad van Bestuur spreekt in het jaarverslag zijn bezorgdheid uit over de toenemende agressie in de winkels, die de medewerkers soms voor psychische problemen Meester stelt. 'In 1992 nam het aantal overvallen en diefstallen met geweld onrustbarend toe', zo schrijft de RvB. Op overheids- en brancheniveau worden inmiddels activiteiten ontplooid om de agressie tegen te gaan. Ahold geeft zelf vele miljoenen per jaar uit aan misdaadpreventie en aan interne opleidingen op dit gebied. De Raad van Bestuur verwacht dat Ahold in 1993 zowel in Neder land, overig Europa, als de Ver enigde Staten een hogere omzet en een hogere winst zal behalen dan in 1992, hoewel de groei in de Ver enigde Staten beperkter zal zijn dan vorig jaar. De totale winst van Ahold zal naar verwachting op nieuw toenemen. VLOERWIT SESAM Albert Heijn Ahold Nederland

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 6