VOORRADEN, BESPARINGEN MJI v .f D Vt 47 - wum 4 Ie techniek schrijdt voort en de zorg voor het milieu iributie in de detailhandel. Om winstgroei te blijven werkt Ahold aan de verbetering van het distributie- laagst mogelijke kosten in de winkels moeten komen, en beschouwing in het jaarverslag opgenomen, bewerking daarvan. Rol distributie centrum 0: ï'S Verpakkingen H3 Z restaurant, de andere dag in een snackbar 6ii fabrikant? Samenwerking die gebaseerd is op wederzijds zakelijk tertrouwen en gericht op voordeel voor zowel detaillist als producent. De bedrijven van Ahold werken net verschillende leveranciers al aauw samen. Dat aantal zal de ko mende jaren verder toenemen. In Europa wordt deze ontwikkeling bovendien versterkt door het wegvallen van de binnengrenzen, waardoor zowel leveranciers als detaillisten hun activiteiten meer op Europese schaal zullen enten. Dat leidt tot een nieuwe oriëntatie in de relatie tussen handel en in dustrie. m zo flexibel mogelijk te zijn is het dus om voor raden zoveel mogelijk in het begin van de keten te leggen. Dat wil zeggen: bij de fa brikant, of zo dicht mogelijk bij de fabri kant. Dat betekent niet dat we het straks zonder distributiecentra kunnen stellen. Maar het is wel duide lijk dat de rol van het distri butiecentrum zal veranderen. De hoofdtaak zal verschuiven van voorraadfunctie naar verdeel functie. Afgeleverde goederen zul len niet meer in stellingen worden maar direct bij aan komst al worden verdeeld en klaargezet voor de filialen. Wat er aan de ene kant in komt, gaat er even later, volgens het principe van cross-docking, aan de andere kant weer uit. Het streven is daar bij om filialen frequenter en met kleinere hoeveelheden te bevoorra den. Ook de rol van het winkelmagazijn zal onder invloed van de nieuwe mogelijkheden veranderen. Een magazijn blijft nodig om te voorko men dat bestellingen op straat worden neergezet, waardoor over last voor de omgeving ontstaat. Bovendien zal de toename van de retourstromen in het magazijn op gevangen moeten worden. Het winkelmagazijn zal daardoor meer als sluis voor binnenkomende en uitgaande goederen gaan funge ren. De opslagfunctie zal groten deels verdwijnen. Zendingen aan filialen zullen in de toekomst meer gecombineerd wor den. In plaats van drie vracht auto's met verschillende delen van het assortiment, komt aan de achterdeur van het filiaal straks één vrachtauto met het hele assortiment, en dat dan drie keer per dag. Door het combineren van de verschillende goederenstromen kunnen leveringen aan bepaalde filialen op maat gesneden worden tegen acceptabele kosten. Het uiteindelijke doel is om met min der vrachtauto's en minder ritten onze filialen efficiënter te beleve- ren. Dat levert op den duur zowel besparingen op, als een positieve bijdrage aan het milieu. Bovendien wordt op deze manier straks ook een bijdrage geleverd aan het ver minderen van de verkeersdrukte die met name in Nederlandse bin nensteden voor nogal wat proble men zorgt. Ook de ontwikkelingen op verpakkingsgebied zullen invloed hebben op de dis tributie. De periode dat verpakkingen meer aandacht kre gen dan de produktinhoud ligt in middels achter ons. De mondigheid van de consument heeft ertoe ge leid dat leveranciers meer in re search en produktontwikkeling in vesteren. De nadruk verschuift im mers nadrukkelijker naar produkt, produktfunctie en assortiment. Verpakkingen zullen in de toe komst minder in aanmerking ko men als middel om een produkt te onderscheiden. Bovendien is het uit oogpunt van milieuzorg noodzakelijk om het gebruik van verpakkingsmaterialen terug te dringen. Deze ontwikkelingen maken ver pakkingen rijp voor standaardisa tie. Vroeger was er eerst het pro dukt en daar werd de doos bij aan gepast. Binnenkort is het precies andersom: er is een vrachtauto waar twee standaardpallets naast elkaar kunnen staan; op die pal lets passen standaarddozen van bepaalde afmetingen en daar zul len de verpakkingen van de leve rancier op aangepast moeten wor den. Consumentenverpakkingen zullen moeten passen in genor meerde omverpakkingen. En alle verpakkingen zullen meermalig gebruikt of gerecycled moeten kun nen worden. De geschetste ontwikkelingen maken duidelijk dat de detail handel een complexer, maar tegelijkertijd ook boeiender werkterrein wordt. De tijd van rustig op de winkel passen - zo die tijd er al ooit is geweest - is voorgoed voorbij. Visie, vak manschap, creativiteit en ken nis van moderne technieken zijn hoedanigheden die de detaillist van vandaag in huis moet hebben om in de toe komst te blijven meetellen. Ahold heeft het vermogen om op deze gebieden de juiste af wegingen te maken en daar vervolgens dynamisch op in te spelen. De ontwikkelingen op het gebied van logistiek en dis tributie worden ervaren als nieuwe kansen waaruit, al naar gelang de situatie, keuzes zullen worden gemaakt om on ze marktposities te versterken. De kassa ais schakel in het bestelproces: een rechtstreekse koppeling tussen de scanner en de computer van de fabrikant Verpakkingen zullen moeten passen in standaarddozen die passen op standaardpallets

Personeelsbladen | 1993 | | pagina 5